Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile zapłacimy za kilogram karpia 2023? Sprawdź, jakie będą ceny i gdzie najlepiej kupić karpia na Święta Bożego Narodzenia

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Ile zapłacimy za kilogram karpia w 2023 roku? Na zakup ryby na święta Bożego Narodzenia 2023 zostały dwa dni, sporo osób zastanawia się, ile będą musieli zapłacić. Jak tłumaczy nam Paweł Wielgosz, Prezes Organizacji Producentów - Polski Karp, wszystko wskazuje na to, że w tym roku zapotrzebowanie na karpia będzie zaspokojone. – To był korzystny rok dla hodowców – przyznaje. To dobra wiadomość dla kupujących.

Spis treści

W tym roku karpia nie zabraknie na święta?

Zdecydowana większość Polaków nie wyobraża sobie bez niego wigilijnego stołu. Jak wynika z badań, zrealizowanych na zlecenie Organizacji Producentów – Polski Karp, chętnie sięgają po niego konsumenci w każdej grupie wiekowej. Dla starszych ważna jest tradycja, a młodszych pokoleń równie istotny jest fakt, że karp jest naszą lokalną rybą, dorastającą w naturalnych warunkach, w oparciu o poszanowanie środowiska naturalnego, a przy jego hodowli nie stosuje się antybiotyków czy hormonów wzrostu. Wraz z rozpoczęciem sezonu karpiowego i inflacji, pojawiają się pytania, dotyczące ceny i dostępności ryby w tym roku.

Karp oparł się inflacji ze względu na ustabilizowanie się cen zboża, którym jest dokarmiany.
Ekspert w rozmowie z nami przyznaje, że był to dobry rok dla hodowców karpia, co oznacza, że rybny jest sporo. Jak będą kształtowały się ceny? Widełki powinny wynieść od 25 do 30 zł za kg. 123RF

Karp rośnie przez 3 lata i w tym czasie przenoszony jest z mniejszych stawów do większych zbiorników, aby zapewnić mu większą przestrzeń i takie zabiegi są dokonywane dwa razy w roku – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Paweł Wielgosz, prezes Organizacji Producentów – Polski Karp. – Na wiosnę zarybiamy, a na jesieni się je odławia – dodaje.

Obecnie kończą się odłowy ryby, co pozwala oszacować ile ryby trafi na rynek. Ekspert zapytany o dostępność karpia w tym roku uspokaja, tłumacząc, że wszystko wskazuje na to, że w tym roku sytuacja jest stabilna i zapotrzebowanie konsumentów na rybę będzie zaspokojone.

– Mamy wielką nadzieję, że po ostatnich trudnych i niepewnych latach nasza branża wróciła do normalności – mówi. Wielgosz przyznaje, że przede wszystkim był to dość „korzystny rok termicznie dla hodowców”. – Mieliśmy długi ciepły wrzesień, a jak wiadomo, karp lubi ciepłą wodę – przyznaje.

Tyle zapłacimy za karpia w 2023?. Gdzie najlepiej kupić rybę na święta

Jak tłumaczy dalej, dzięki temu, że w tym roku ryby jest więcej, niż w latach ubiegłych, możemy się spodziewać braku podwyżki cen, jednocześnie przypomina, że w latach ubiegłych wzrost cen był dość znaczący.

Jeżeli chodzi o karpia żywego lub już ubitego, to te przysłowiowe widełki powinny wynieść od 25 do 30 zł za kilogram w przypadku zakupów detalicznych – mówi. – Natomiast w przypadku płatów, czyli najbardziej popularnych elementów karpia powinny wynieść około 45 zł/kg – dodaje.

Wielgosz zachęca do kupowania ryby w profesjonalnych gospodarstwach rybackich, które najczęściej mieszczą się w obrębie każdego większego miasta w Polsce.

Jakiego karpia wybrać? To musisz wiedzieć

Podczas zakupów karpia nie powinniśmy sugerować się tylko jego wielkością. – Im większy karp, tym więcej mięsa, jednak nie ma to żadnego wpływu na smak tego mięsa – podkreśla. – Większy okaz karpia nie oznacza, że jest on „stary”. Próbujemy walczyć z tymi stereotypami – mówi nam ekspert i dodaje, że waga trzyletniego karpia może przekroczyć 5 kg. Wszystko zależy od ustawienia produkcji, dokarmiania karpia, od warunków w stawie.

Przy okazji Wielgosz zwraca uwagę na „mętny posmak karpia”. – Nie ma możliwości, żeby karp wyhodowany w Polsce, w naszej aqua kulturze miał posmak mułu. Rybacy bardzo dobrze wiedza, jak „opiekować się” tą rybą, jakie warunki mu zapewnić – tłumaczy.

– W zależności od zbiornika, karp poławiany w okresie letnim może charakteryzować się mułowatym posmakiem, stąd te stereotypy – tłumaczy. – W okresie jesiennym o takim posmaku nie ma mowy – dodaje.

Wracając do samych zakupów, Wielgosz przyznaje, że najczęściej kupujemy filety, płaty lub dzwonka z karpia i właśnie dlatego powinniśmy dokonywać świadomych zakupów. O co chodzi? Przede wszystkim czytajmy etykiety.

Sprawdzajmy kraj pochodzenia, a także zwróćmy uwagę, czy dany produkt był już mrożony – mówi. – Jest to bardzo ważne ze względu na nasze zdrowie, ponieważ produkty mrożone, które następnie są rozmrażane, czyli tzw. refreshe bardzo często są importowane z przeróżnych krajów na świecie – dodaje.

Produkt wyhodowany w Polsce, wyhodowany na terenie Unii Europejskiej gwarantuje nam jakość. Przez cały cykl produkcyjny objęci jesteśmy kontrolą Inspekcji Weterynaryjnej, co oznacza, że musimy spełniać wysokie wymogi, m.in. dotyczące dokarmiania karpia – tłumaczy. – To daje nam bezpieczeństwo żywnościowe – podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile zapłacimy za kilogram karpia 2023? Sprawdź, jakie będą ceny i gdzie najlepiej kupić karpia na Święta Bożego Narodzenia - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza