IV liga: Kolejna porażka Pomorza, zwycięstwo Czarnych. Wyniki klas A i B

Krzysztof Niekrasz, Jarosław Stencel
Trener Czarnych Jurek Marach może mieć satysfakcję. Jego gracze wygrali z wiceliderem. Fot. Krzysztof Tomasik
Czarni Czarne wygrali z wiceliderem Orlętami Reda 2:1. W przekroju całego sobotniego spotkania więcej z gry miały Orlęta Reda, ale ich piłkarze razili sporą nieskutecznością i dlatego doszło do niespodzianki na czarneńskim stadionie.

16. Czarni Pruszcz Gdański 27 16 30-77

Pierwsza połowa była wyrównana ze wskazaniem na gości. Czarni nie rzucili się na Orlęta od pierwszego gwizdka arbitra. Grali spokojnie, roztropnie, bo tak kazał im szkoleniowiec. Miejscowi wiedzieli, że prędzej czy później i tak będą mieli swoje szanse. I tak się stało po raz pierwszy w 12. minucie. Po zabójczej kontrze Łukasz Kościan uzyskał prowadzenie dla Czarnych. Jeszcze w I połowie Orlęta chciały wyrównać, ale ich graczom zabrakło zimnej krwi w trzech wyśmienitych sytuacjach podbramkowych.

Bardzo dobrze zachował się golkiper Jarosław Handel, który był bohaterem meczu. Już po przerwie czarneński bramkarz trzykrotnie wyszedł z opresji i wykazał się znakomitym refleksem. Bezradny był po główce Radosława Styna. Orlęta nie odpuszczały i atakowały, a Czarni sporadycznie kontrowali. Znowu szczęście uśmiechnęło się do czarneńskiej drużyny na pięć minut przed końcem spotkania. Seweryn Remieniewicz zmylił czujność przyjezdnych defensorów i zdobył upragnionego gola na wagę trzech punktów.

- Do gry przystąpiliśmy dobrze nastawieni taktycznie. Moim graczom pomogło duże zaangażowanie. Wszyscy walczyli z wielkim zacięciem. Wszystkie formacje dobrze funkcjonowały - ocenił Jurek Marach, szkoleniowiec Czarnych. - Może uda się uratować czwartoligowy status. Do końca rozgrywek zostały jeszcze trzy kolejki. Nadal grać będziemy swoje. Co z tego wyjdzie, zobaczymy.

- Sytuacjami podbramkowymi można byłoby obdzielić przynajmniej dwa dodatkowe spotkania. Moim podopiecznym zabrakło rozsądku, wyrachowania i doświadczenia. Przegraliśmy na własne życzenie. My walczymy o trzecią ligę i takich wpadek powinniśmy unikać jak ognia - stwierdził Mieczysław Gierszewski, trener Orląt.

Czarni Czarne - Orlęta Reda 2:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Łukasz Kościan (12), 1:1 Ra­dosław Styn (głową - 75), 2:1 Seweryn Remieniewicz (85).

Czarni Czarne: Handel, Łagoda, Wnuk-Lipinski - ż.k., Grzegorz Kozanko, Karol Kozanko, Remieniewicz (88 Łazor), Kopiszka, Bernatek, Kościan, Sztuba (78 Wegner), Jankiewicz (90 Pudzianowski).

Lechia II Gdańsk wygrała po twardej i zaciętej walce z Pomorzem 2:1. Wygrana przypieczętowała awans gdańszczan do trzeciej ligi. Z kolei potęgowski beniaminek musiał przełknąć gorycz porażki po raz czwarty z rzędu.

Potęgowianie odważniej ruszyli do ataku i mogli się pokusić o lepszy wynik. Mogą mieć sami do siebie pretensje o to, że nie osiągnęli co najmniej remisu. Goście przeprowadzili kilka ciekawych akcji w pierwszej połowie. Dwukrotnie słupek przyszedł w sukurs gdańskiemu bramkarzowi. Było to po strzałach Damiana Mikołajczyka i Mariusza Kalamaszka.

Momenty nieuwagi potęgowskiej defensywy spowodowały, że Lechia II prowadziła już 2:0. - Zagraliśmy niezły mecz, ale punkty zdobyli gdańszczanie. Martwi mnie, że znów cały wysiłek moich podopiecznych został zniweczony - ocenił Mirosław Iwan, trener Pomorza. - Od czterech spotkań gramy pechowo, bo nie zdobywamy punktów - powiedział zmartwiony Zygmunt Szewczyk, kierownik Pomorza.

Lechia II Gdańsk - Pomorze Potęgowo 2:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Jakub Zejglic (głową - 25), 2:0 Łukasz Wiśniewski (75), 2:1 Damian Mikołajczyk (79).

Pomorze: Skiba, Kamil Gapski - ż.k., Kozera, Kaczmarek (83 Kamil Ulanowski), Burak (87 Borecki), Jaskólski - ż.k., Kalamaszek, Wólczyński, Formela (46 M. Mikołajczyk), Patyk, D. Mikołajczyk.

Na pewno Koral Dębnica zawiódł w meczu XXVII kolejki i to zdecydowanie. Miejscowi kibice nie spodziewali się, że ich ulubieńcy przegrają z Orłem Trąbki Wielkie. Przegrają i to aż 0:3.

Gościom udał się więc rewanż za jesienną porażkę. A przecież przyjezdni przez wiele miesięcy i ligowych kolejek okupowali ostatnie miejsce w tabeli IV ligi Pomorze, bez szansy na utrzymanie na tym poziomie. Byli typowymi dostarczycielami punktów. Koral Dębnica natomiast wciąż walczy o pozostanie w IV lidze Pomorze i nie mógł sobie pozwolić na stratę punktów w tym spotkaniu.

Miejscowi sprawiali jednak wrażenie trochę wystraszonych. Grali bardzo nerwowo. I to się zemściło. Szybko stracili gola z rzutu karnego. Po tym fakcie podopieczni Janusza Fabicha przypominali pięściarza słaniającego się na nogach. Nie spodziewali się, że goście będą w stanie strzelić bramkę. Doświadczeni gracze Orła Trąbki Wielkie natychmiast to wykorzystali i zadali drugi i trzeci cios, jeszcze w pierwszej połowie. To już zdecydowanie dobiło gospodarzy spotkania.

Tego dnia ekipa z Trąbek Wielkich była lepsza. Trener Korala po sobotnim meczu wyglądał, jakby ktoś podsunął mu do wypicia kwaśne piwo. Gospodarze na domiar złego grali w dziesiątkę przez ostatnie dwadzieścia trzy minuty.

- Popełniliśmy zbyt dużo prostych błędów w obronie - uznał Janusz Fabich, szkoleniowiec dębnickiego zespołu. - To katastrofalna wpadka. Miałem nadzieję, że po tym spotkaniu trochę odetchniemy. Jednak okazuje się, że do końca sezonu trzeba będzie walczyć z całych sił o utrzymanie się w czwartoligowej stawce.

Koral Dębnica - Orzeł Trąbki Wielkie 0:3 (0:3)

Bramki: 0:1 Paweł Piotrowski (rzut karny - 10), 0:2 Paweł Budziwojski (28), 0:3 P. Piotrowski (43).

Koral Dębnica: Babiński, Drążek, Michalski - 2 x żółta kartka, a w konsekwencji czerwona kartka, Pawełek, Tarczyluk - ż.k., Ł. Bednarek, G. Dowksza, Kulczyk (72 Nawacki), Wachnik, Adamczyk (46 Bulwan), Adamowicz.

Pozostałe wyniki meczów: Wietcisa Skarszewy - Pomezania Malbork 0:2 (0:0), Wierzyca - Czarni P. Gd. 7:1 (1:0), Murkam - Powiśle 2:2 (1:1), Żuławy - Rodło 2:0 (1:0), Gryf 2009 - Olimpia 1:1 (0:1).

Klasa A

Gryf II PGK Słupsk w okręgówce

Po zwycięstwie 2:0 w meczu na szczycie z Leśnikiem Cewice, awans do klasy okręgowej wywalczył zespół rezerw Gryfa Słupsk. Obie bramki zdobył Bartłomiej Dziuban w 72. i 90. minucie. W najbliższej kolejce awans może świętować też Skotawia Dębnica Kaszubska. O pozostałe dwa miejsca dające awans do okręgówki w obu grupach trwa zażarta walka.

Pierwsi groźniejszą sytuację w meczu w Słupsku stworzyli sobie goście. Po rzucie wolnym w 7 minucie główkował Michał Maszota, ale Mariusz Ratrajczyk nie dał się zaskoczyć. Pięć minut potem Krzysztofa Antonowicza sprawdził Amadeusz Szpiter. W 28 minucie dobrą okazję miał Tomasz Snochowski, który zamiast oddać piłkę Dariuszowi Piechocie strzelił z 8 metrów, ale nie zaskoczył tym Antonowicza. Piechota sam zmarnował okazję na sekundy przed końcem pierwszej połowy.

W 54 minucie w idealnej sytuacji znalazł się Szpiter, jednak nie wiedzieć czemu nie trafił w bramkę. Ożywienie do słupskiego ataku wniósł Bartłomiej Dziuban, który wszedł po przerwie. On zdobył dwa gole (raz po podaniu od Patryka Rudzikiewicza i minięciu bramkarza, a w ostatniej minucie meczu po kolejnym błedzie cewiczan i przejęciu piłki podwyższył na 2:0 trafiając do pustej bramki. Miał też okazje w 66 minucie, ale z 18 metrów trafił w słupek. Goście mogli wyrównać w 83 minucie, ale Marek Mosór nie zdołał dosięgnąć piłki dośrodkowanej z rzutu wolnego. Paweł Mrosk opuścił boisko po faulu na wychodzącym na czystą pozycję Dziubanie.

Gryf II PGK Słupsk - Leśnik Cewice 2:0 (0:0)

1:0 Bartłomiej Dziuban (72), 2:0 Bartłomiej Dziuban (90)

czerwona kartka: Paweł Mrosk (74, Leśnik)

Gryf II PGK: Ratajczyk - Kóniczuk, Wesołowski, Rudzikiewicz, S.Schulz, Snochowski (65 Mateusz Mytych), Pluta, Piekarski, Gruchot (56 Szendrak), Piechota (46 Dziuban), Szpiter (76 Podgórny).

Leśnik: Antonowicz - T.Mielewczyk, Paweł Mrosk, A.Mrosk, Piotr Mrosk, Marek Mosór, M.Maszota, A.Zieliński, P.Bojarski, R.Łapigrowski, A.Mielewczyk (37 Maciej Mosór, 81 G.Bojarski).

Pozostałe wyniki grupy I: Wybrzeże Objazda - LKS Łebunia 1:1 (0:1), KS Damnica - Stal Jezierzyce 5:1 (1:1), Jantaria/Orkan Pobłocie - Dąb Kusowo 2:2 (0:2), Granit Kończewo - Rowokół Smołdzino 2:0 (2:0), pauza - Swe Pol Link Bruskowo Wielkie.

Grupa II

Garbarnia zremisowała ze Startem Miastko 1:1.

- Straciliśmy bramkę z kontry, błąd w ustawieniu popełnił nasz bramkarz. Nasze ataki przyniosły w końcu skutek w ostatniej minucie meczu, kiedy to Jankowski dobił swój strzał głową - mówił Mateusz Felke, trener Startu. - Nie wykorzystaliśmy wielu sytuacji. Szela nie trafił na pustą bramkę, Łepek został zablokowany i się to zemściło - skomentował Janusz Rzeszutko, szkoleniowiec drużyny z Kępic.

Garbarnia Kępice - Start Miastko 1:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Damian Łepek (25), 1:1 Rafał Jankowski (93)

Garbarnia: Libigocki (46 Łyszyk) - Konarzewski, Fidelus, Rejak, Gregorek, Dłuski, Małkowski (79 J.Rzeszutko), Grabowski, Kania, Łepek, Szela.

Start: Rutecki - Witkowski, Kalinowski (70 Władymirow), Pupka-Lipiński, Wolski (75 Jankowski), Kunda, Szuta, Mostowski, Dorawa, Szłapiński, Firkowski (46 Felke).

Pozostałe wyniki XIX kolejki spotkań: Kaszubia Studzienice - Skotawia Dębnica Kaszubska 0:3 (0:2), Myśliwiec Tuchomie - Victoria Dąbrówka 3:0 (2:0), MKS Debrzno - GKS Kołczygłowy 2:0 (1:0), Lipniczanka Lipnica - Orkan Gostkowo 0:3 (0:3), Sokół Wyczechy - Iskra Dretyń 4:1 (0:0).

Klasa B

Poznaliśmy trzech beniaminków klasy A. Są nimi Barton Barcino, Dolina Gałąźnia Wielka i Drzewiarz Rzeczenica.

Grupa I

Zaległa 12. kolejka: KS Włynkówko - Słupia Charnowo 3:3 (0:1), Barton Barcino - Studnica Przytocko 2:1 (0:0), Słupia Kwakowo - Bistal Machowino 1:3 (0:2), Inter Świerzenko - Dom-Star Domaradz 1:2 (0:1), Szansa Siemianice - Słupia Kobylnica 1:2 (0:1), Unia Korzybie - Sokół Kuleszewo 2:2 (0:1), 20. kolejka: KS Włynkówko - Słupia 2:0 (1:0), Dom-Star - Sokół 1:3 (0:0), Bistal - Unia 0:0, Studnica - Szansa 5:2 (4:0), Słupia - Inter 6:1 (2:0), Barton -Słupia 1:0 (0:0).

Grupa II

Zaległa 12. kolejka: Krokusy Stowięcino - Skotawa Budowo 2:3 (1:1), Pomorze II Potęgowo - Baza 44 Siemirowice 5:3 (1:2), Iskra Gogolewo - Start Łebień 1:0 (0:0), Błękitni Główczyce - SSPN Malczkowo 4:4 (0:2), Dolina Gałąźnia Wielka - Smoki Podole Małe 12:1 (6:0), GTS - Sokół Szczypkowice 1:4 (1:4), 20. kolejka: Krokusy - Smoki 2:3 (1:2), SSPN - Sokół 7:4 (4:2), Start Ł. - GTS 2:1 (1:1), Baza 44 - Dolina 0:4 (0:2), Skotawa - Błękitni 3:1 (2:0), Pomorze II - Iskra 1:1 (1:0).

Grupa III

Zaległa 12. kolejka: Zorza Słosinko - WKS Nożyno 0:3 vo., Drzewiarz Rzeczenica - Victoria Szczytno 3:4 (2:2), Juve Uniechów - Koral II Dębnica 1:3 (0:2), Stegna Parchowo - Magic Niezabyszewo 0:2 (0:0), Zawisza Borzytuchom - Arkonia Pomysk Wielki 6:0 (4:0), Błękitni Motarzyno - Grom Nakla 2:2 (1:2). 20. kolejka: Zorza - Arkonia 0:3 vo., Magic - Grom 2:1 (1:1), Koral II - Błękitni 4:1 (1:1), Victoria - Zawisza 2:4 (0:3), Drzewiarz - Juve 10:0 (4:0).

1. Drzewiarz Rzeczenica 19 47 67-22
2. Koral II Dębnica 19 43 53-18
3. Błękitni Motarzyno 19 35 46-26
4. Stegna Parchowo 19 35 51-49
5. Zawisza Borzytuchom 19 33 58-39
6. Arkonia Pomysk Wlk. 19 29 32-40
7. Victoria Szczytno 19 22 40-46
8. Juve Uniechów 19 21 32-56