Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak i kiedy najlepiej podlewać borówkę, maliny, agrest i inne owoce w ogrodzie? Dzięki temu będą słodsze

Justyna Madan
Justyna Madan
Odpowiednie nawadnianie krzaczków i drzewek owocowych jest niezwykle ważne. Sprawdź, jak to zrobić, żeby mieć słodkie i zdrowe zbiory.
Odpowiednie nawadnianie krzaczków i drzewek owocowych jest niezwykle ważne. Sprawdź, jak to zrobić, żeby mieć słodkie i zdrowe zbiory. Unsplash.com
W wielu regionach Polski znów brakuje deszczu. W takich momentach odpowiednie nawadnianie roślin jest jeszcze bardziej istotne, jeśli chcemy mieć udane zbiory. Za mało, ale też za dużo wody ma wpływ na to, jak duże i słodkie będą owoce z krzaczków w naszym ogrodzie. Ilość wody może też prowadzić do chorób i zachęcać szkodniki do odwiedzin. Znaczenie ma też godzina podlewania. Sprawdź, jak najlepiej podlewać borówki, maliny, agrest i inne krzewy owocowe, żeby pięknie i zdrowo rosły.

Spis treści

Pierwsza, podstawowa zasada brzmi: podlewaj ogród rano, zanim słońce zacznie mocno świecić (mniej więcej do godz. 8.00), nie wcześniej niż późnym popołudniem (po godz. 17.00) albo wieczorem. Wówczas słońce nie sparzy roślin – podaje serwis regioDOM.

Nie tylko pora podlewania roślin jest ważna, ale też ilość wody i częstotliwość. Niektóry rośliny potrzebują, żeby podlewać je codziennie, inne wolą, żeby odbywało się to raz na kilka dni. Inaczej podlewa się też rośliny, które u swojej podstawy mają ściółkę, ponieważ zatrzymuje ona wilgoć.

Podstawowe zasady podlewania roślin w ogrodzie

Chociaż podlewanie rano lub wieczorem to podstawowa wiedza, tak naprawdę nie ma jednej zasady dla wszystkich roślin. Częstotliwość i obfitość podlewania zależy nie tylko od konkretnej rośliny, ale również tego, na jakim etapie wzrostu jest, a nawet pogody i sezonu ogrodniczego.

Raz na kilka dni warto po prostu sprawdzić palcem glebę w okolicy naszych sadzonek. Powierzchnia może się wydawać sucha, ale dwa centymetry głębiej może być wciąż wilgotna, kierowanie się tylko tym, co widzimy, może prowadzić do przelania i zniszczenia roślin.

Pamiętajmy, że rośliny pobierają wodę przez system korzeniowy, więc to, co w glebie, a nie jej powierzchni, jest ważniejsze. Postawmy też na ściółkę, która zatrzymuje wilgoć, a dzięki temu podlewamy ogród rzadziej. Rośliny rosną zdrowiej, a my oszczędzamy pieniądze.

Kolejną zasadą jest to, że wiele roślin nie lubi, kiedy zrasza się im liście. Dlaczego? Wiele chorób roślin potrzebuje wilgotnego środowiska, aby móc się rozwijać. Woda na liściach im to ułatwi. Zwłaszcza jeśli podlewamy nasze krzewy owocowe wieczorem – wtedy liście nie będą miały szansy wyschnąć.

Poznaj rodzaj gleby w swoim ogrodzie, możesz to zrobić za pomocą prostych, domowych testów z użyciem octu, sody oczyszczonej i czerwonej kapusty.

Piaszczysta gleba szybciej wysycha, a gleba gliniasta zatrzyma więcej wilgoci. Jednak czasami gleba gliniasta zatrzymuje zbyt dużo wilgoci, dlatego dostosowanie upraw do rodzaju gleby ma tak duże znaczenie.

Jak i kiedy podlewać borówkę i inne owoce w ogrodzie?

Zielone listki, kwiaty i pierwsze zalążki owoców dają radość i satysfakcję. A także nadzieję na soczyste i słodkie zbiory. Jagody, maliny, agrest, porzeczka to letnie zbiory. Cieszą tym bardziej, jeśli wyhodujemy je sami. Żeby to było możliwe, warto wiedzieć jak najwięcej o podlewaniu danej rośliny. Każdy krzak może mieć inne wymagania. Sprawdź, czego potrzebuje borówka i reszta owocowego towarzystwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza