MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak obniżyć rachunki za prąd nawet o 20 proc.? W 2024 wystarczy zmiana taryfy, ale jak korzystać z taryf dynamicznych?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Ceny energii elektrycznej mają być różne o różnych porach dnia. W taryfach dynamicznych ceny aktualizowane są co kilkanaście minut.
Ceny energii elektrycznej mają być różne o różnych porach dnia. W taryfach dynamicznych ceny aktualizowane są co kilkanaście minut. 123rf.com/nnorozoff
Od 2024 roku dostawcy energii będą musieli uzupełnić cenniki swoich usług o nowe taryfy dynamiczne. Różne ceny o różnej porze dnia: czy to oznacza niższe rachunki za prąd? Dla wielu z pewnością tak. Kiedy będziemy mogli faktycznie korzystać z taryf dynamicznych? Jak będę one działać w Polsce? Jakie realnie oszczędności mogą przynieść?

Spis treści

Nowe taryfy za prąd podobne do taryf weekendowych?

Prawo unijne już w 2024 roku zobowiązuje Polskę do wprowadzenia tzw. taryf dynamicznych. Co ciekawe, mają być one dosłownie dynamiczne. A czym konkretnie są? To nowy sposób rozliczania rachunków za energię elektryczną, w którym cena jednej kWh ma się zmieniać w zależności od pory dnia, dostępności energii i oczywiście popytu na prąd. Czysto teoretyczne może to rodzić oszczędności, ale czy zawsze?

Przede wszystkim sukces tego systemu rozliczeń leży w rękach warunków technologicznych, bo choćby odbiorca końcowy musi dysponować odpowiednim licznikiem energii. Chodzi o komunikację tego właśnie licznika z dostawcą energii i informacje, które licznik będzie do niego przekazywał odnośnie zużycia energii w danym czasie. Takie liczniki w polskich domach dopiero się pojawiają, a póki nie staną się powszechne, oszczędności na rachunkach będą marginalne.

Prezes Urzędu Regulacji energetyki przyznaje, że na ten moment korzyści z korzystania z taryf dynamicznych sięgną maksymalnie kilku złotych miesięcznie. Aby oszczędności były większe, poprawić musi się także umiejętność rozpoznania przez odbiorców momentów, kiedy ceny energii są niższe. Zwykle prąd jest tańszy w nocy i weekendami, a najdroższy o poranku i w godzinach popołudniowych. Pod tym względem taryfy dynamiczne przypominać będą obecnie obowiązujące taryfy weekendowe, z których korzysta wielu Polaków. Będą jednak działać inaczej.

Przeczytaj także: Ile za prąd zapłacimy w 2024? Sprawdź, ile miesięcznie oszczędzisz na zamrożeniu cen energii

Taryfy dynamiczne. Ile można oszczędzić?

Taryfy dynamiczne będą się różnić od weekendowych. W tym przypadku cena energii na giełdzie jest aktualizowana co 15 minut, co znaczy, że możemy spodziewać się skokowych wzrostów i spadków cen. Dlatego korzystając z taryf dynamicznych, warto posiłkować się danymi, które dostarczają systemy smart home w naszych domach, portale internetowe czy aplikacje mobilne sprawdzające ceny i dostępność energii na bieżąco.

Większość odbiorców energii korzysta w Polsce z taryf stałych, co oznacza, że cena energii jest dla odbiorców niezależna od aktualnych cen hurtowych. Korzystanie z taryf dynamicznych może jednak dać pewne oszczędności. Używanie pralki, zmywarki czy piekarnika w godzinach, kiedy energia jest najtańsza i jednoczesne ograniczanie zużycia w tzw. godzinach szczytu, szacunkowo może dać oszczędności rzędu 20 proc. na rachunkach za prąd. To już realne obniżki rachunków za prąd, na które jednak jeszcze poczekamy.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak obniżyć rachunki za prąd nawet o 20 proc.? W 2024 wystarczy zmiana taryfy, ale jak korzystać z taryf dynamicznych? - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza