Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak poruszać się po rondzie Staromiejskim w Słupsku

Alek Radomski [email protected]
Jak poruszać się po rondzie Staromiejskim w Słupsku.
Jak poruszać się po rondzie Staromiejskim w Słupsku.
W ciągu dnia jeździ się tu jak po normalnym skrzyżowaniu. Wówczas ruchem steruje sygnalizacja świetlna. Kiedy gaśnie, krzyżówka zmienia się w rondo. Dla niektórych kłopotliwe.

Na słupskich rondach egzaminatorzy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego mają sporo możliwości, by dokładnie przetestować umiejętności przyszłych kierowców.

Ci ostatni mówią, że niektóre krzyżówki o ruchu okrężnym w mieście są łatwe do nauczenia. Ale są i te trudne, jedną z nich jest rondo na skrzyżowaniu ulicy Sienkiewicza z Kopernika i Killińskiego, czyli rondo Staromiejskie. Kłopot z nim mają nie tylko miejscowi kierowcy, początkujący kursanci czy doświadczeni za kółkiem. Gubią się tu przede wszystkim przyjezdni kierowcy. Widać to w sezonie, bo to tamtędy biegnie krajowa droga numer 21 prowadząca do Ustki.

Zdarza się, że kierowca stojący np. na ulicy Grodzkiej nie wjeżdża na skrzyżowanie, choć ma zielone światło lub sądzi, że skoro znajduje się na rondzie, to ma pierwszeństwo. Jak zauważają instruktorzy ze Słupska, wszystko przez ustawione tam światła.

- Na tym skrzyżowaniu dochodzi do paradoksu - zauważa Janusz Drob z OSK Plus w Słupsku. - Przed wjazdem na skrzyżowanie znajduje się znak C-12 (skrzyżowanie o ruchu okrężnym), a obok światła. Zasada jest taka, że jak działa sygnalizacja świetlna, to poruszamy się po nim jak po normalnym skrzyżowaniu. Czyli jeśli chcemy skręcić w lewo ustępujemy pierwszeństwa jadącym na wprost. Natomiast jeśli sygnalizacja jest wyłączona, to poruszamy się według zasad, które obowiązują na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym. Wjeżdżając na rondo, ustępujemy pierwszeństwa pojazdom, które już się na nim znajdują.

Co ciekawe, jak zdradza Marcin Grzybiński, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej, na komisji ruchu drogowego pojawił się nawet pomysł, by na rondzie Staromiejskim światła wyłączyć. Upadł jednak, a od idei odstąpiono, ponieważ taka zmiana wiązałaby się z przebudową krzyżówki.

Na tym skrzyżowaniu za dnia i rondzie w nocy kwestia prymatu świateł nad znakami nie jest dla kierowców jedynym problemem. Kłopotliwe są również świtała. Mowa o sygnalizatorze ustawionym na wysepce u zbiegu ulicy Kopernika i Kilińskiego. Zdaniem Janusza Droba z OSK Plus ten sygnalizator znajdujący się już praktycznie na ulicy Kopernika mógłby się znaleźć wewnątrz ronda na wzór rond dzielonych.

Jednak takiej organizacji ruchu w tym miejscu broni drogówka. Podkreśla, że obecne rozwiązanie upłynnia ruch na skrzyżowaniu. Ten sam pogląd podziela zarządca drogi, czyli Zarząd Infrastruktury Miejskiej.

Podpowiadamy, jak poruszać się po rondzie Staromiejskim w Słupsku

- Rondo Staromiejskie to skrzyżowanie o ruchu kierowanym, ale przy wyłączonej sygnalizacji świetlnej zmienia się w skrzyżowanie o ruchu okrężnym.
- Wówczas pierwszeństwo mają pojazdy znajdujące się na rondzie.
- Kiedy światła działają, poruszamy się wedle zasad, które obowiązują na normalnym skrzyżowaniu.
- Wjeżdżając, zajmujmy pas ruchu zgodnie z kierunkiem jazdy.

Cykl o rondach
Czekamy na pytania i sugestie czytelników odnośnie rond w Słupsku. Pisz do nas na e-mail: [email protected] lub dzwoń 510 026 884.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza