MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak wygodnie płacić rachunki

Joanna Boroń-Bednarz
Jednym ze sposobów uiszczania rachunków jest też wizyta w kasie u dostawcy prądu, czy gazu.
Jednym ze sposobów uiszczania rachunków jest też wizyta w kasie u dostawcy prądu, czy gazu.
Od płacenia rachunków nie uciekniemy. Sprawdzamy jak najszybciej, najtaniej i najbezpieczniej zapłacić to co nieuniknione.

Płacenie rachunków wiąże się co najmniej z trzema ważnymi elementami: kosztem, czasem i zaufaniem.

Koszt powinien być możliwie najniższy. Czas na wykonywanie tej przykrej czynności jak najkrótszy i sposób dogodny. Niezmiernie ważne jest także, aby pieniądze zostały oddane w dobre ręce i nie wpadły do kieszeni temu komu nie powinny. Według starej maksymy problemy możemy rozwiązywać "albo tanio, albo dobrze", ale są na szczęście od tej okropnej reguły wyjątki.

W oddziale banku

Banki to najbezpieczniejsze miejsce wpłaty gotówki. Niestety banki nie znoszą gdy klient płaci gotówką. Aby nas ostatecznie zniechęcić do fizycznego przyjścia do oddziału żądają za usługę naprawdę dużych kwot, mając pewność, że albo zrezygnujemy i nie zrobimy kolejki, albo słono za to zapłacimy - często kilka złotych opłaty stałej lub procent od wartości.

Lepiej już złożyć w banku polecenia zapłaty. W wielu bankach to rozwiązanie bezpłatne lub płatne symbolicznie (np. 50 groszy, złotówkę od zlecenia). Plusem takie rozwiązania jest też to, że nie trzeba pamiętać o czynszu, czy rachunku za telefon, bo za nas pamięta bank.

Płacić na poczcie

Cóż, równie bezpieczne miejsce dla gotówki jak bank, ale ma wiele wad. Jedną z nich jest konieczność stania w monstrualnej kolejce. Minusem są też koszty - poczta nieskora jest do utrzymywania konkurencyjnych cen. Na dodatek często pieniądze idą za jej pośrednictwem dłużej niż tego oczekujemy.

W kiosku pośrednictwa finansowego

Tu chodzi przede wszystkim o to, której budce można zaufać, a której nie. Pomimo, że w budkach nie ma kolejek, jest najtaniej i stoją zwykle blisko domu, to ten kanał płatności niesie ze sobą wielkie ryzyko utraty wpłaconych środków, jeśli nie zrobi się tego rozsądnie. Głośno było o aferach Grosika, czy Okienka Kasowego.

Pieniądze straciły wówczas tysiące ludzi. Dlaczego? W przeciwieństwie do banku, aby zajmować się pośrednictwem finansowym nadal nie trzeba spełniać żadnych wymogów formalnych czy przedstawiać jakichkolwiek zabezpieczeń finansowych.
Czy nie wolno płacić w takich kioskach? Oczywiście, że wolno, ale trzeba takiej firmie dobrze się przyjrzeć. Obecnie w ten sposób odbywa się kilka procent transakcji zapłaty za rachunki. Jednak w przeciwieństwie do banku, należy przede wszystkim dowiedzieć się czegoś na temat takiego przedsiębiorcy: na przykład czy ma umowy z wystawcami - naszą gazownią czy elektrownią, czy należy do większej sieci, czy ma swoją stronę internetową, na której dowiemy się czegoś więcej, czy udziela gwarancji bankowych podmiotom z którymi współpracuje (wystawcami), itp..
Internet

Internet już w znacznej mierze jest wykorzystywany przez klientów w Polsce. Jednak płacenia za jego pośrednictwem wymaga spełnienia co najmniej kilku warunków: trzeba mieć komputer, musi on być podłączony do Internetu, nasz bank musi mieć usługę bankowości internetowej (trzeba podpisać odpowiednią umowę i poznać system zabezpieczeń), trzeba nie bać się tym wszystkim posługiwać, a także trzeba mieć zaufanie do transakcji płatniczych w Internecie.

A może w sklepie?

Tu sytuacja jest najbardziej komfortowa. Jest tanio, wygodnie (przy okazji zakupów) i bezpiecznie. Sklep nie ucieknie z naszą gotówką, gdyż jeśli jest mały to zapewne od lat znamy właściciela i wiemy, że dla niego te kilka złotych obrotu za rachunki nie stanie się nagle przedmiotem nieodpartej pokusy ucieczki na Hawaje. Natomiast jeśli sklep jest większy, to tym bardziej musi nie będzie psuł sobie reputacji u klientów utratą czy przetrzymaniem tych kilku groszy (dla niego) pozostawionymi przez nas za rachunki.

Sklepy najczęściej wiążą się umowami z większymi, wyspecjalizowanymi firmami, które obsługują setki lokalizacji i które albo posiadają odpowiednie zabezpieczenia, albo wręcz w ogóle są prowadzone przez banki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza