Jak zdobyć dotację na firmę

Natalia Kwapisz natalia.kwapisz@mediaregionalne.pl tel. (59) 848 81 00 Fot. Kamil Nagórek
Aleksandra Gwóźdź ze Słupska za dotację z PUP wyposażyła swój zakład fryzjerski.
Aleksandra Gwóźdź ze Słupska za dotację z PUP wyposażyła swój zakład fryzjerski.
Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku zamierza w tym roku przyznać bezzwrotną dotację na założenie własnej firmy 350 osobom. Podpowiadamy, jak ją zdobyć.

Słupski PUP przyznaje bezzwrotne, jednorazowe dotacje na podjęcie działalności gospodarczej. Każdy, kto spełnia ustalone warunki i złoży wymagane dokumenty, może otrzymać prawie 19,5 tys. zł.

– W tym roku pieniądze w ramach dotacji na założenie własnej firmy będzie mogło dostać z naszego urzędu około 350 osób. Do tej pory przydzieliliśmy je ponad 60 osobom, zaś na rozpatrzenie czeka dalsze sto wniosków – wylicza Marcin Horbowy z PUP w Słupsku.

Pieniądze z urzędu pracy można przeznaczyć na zakup sprzętu, narzędzi i wyposażenie nowego miejsca pracy. Jednak trzeba spełnić określone warunki: jest się osobą bezrobotną, która w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie odmówiła propozycji zatrudnienia i nie prowadziła własnej działalności gospodarczej. Ważne jest również to, czy wcześniej nie otrzymaliśmy już bezzwrotnych środków na prowadzenie firmy, bo jeśli tak, to nie otrzymamy tej dotacji.

Co ważne, dotacja z PUP jest bezzwrotna, ale pod warunkiem, że nowo założona firma będzie funkcjonowała przynajmniej przez 12 miesięcy. W przeciwnym razie podlega zwrotowi.

Jeśli ktoś spełnia wszystkie te warunki, musi jeszcze złożyć komplet dokumentów (patrz ramka). Potem pozostaje już tylko czekać na decyzję urzędu, który jest zobowiązany wydać ją w ciągu 30 dni od daty ich złożenia. Choć lista wymaganych dokumentów może odstraszać, to jednak ci, którzy dotację otrzymali, przyznają, że nie jest to skomplikowane.

– Naprawdę, nie jest ciężko otrzymać taką dotację – stwierdza Małgorzata Hulecka, właścicielka fitness Energy we Włynkowie, która w marcu otrzymała dotację z PUP. – Każdy, kto chce otworzyć firmę, musi się zastanowić, gdzie będzie prowadził działalność, co planuje kupić i wreszcie, ile chce zarabiać. To normalne kalkulacje, które nie powinny nikogo zniechęcać – dodaje Hulecka. Przyznaje, że załatwienie formalności zajęło jej dwa miesiące: w styczniu zaczęła zbierać dokumenty, a w marcu otworzyła firmę.

Kto może złożyć wniosek: 

 • osoba posiadająca status osoby bezrobotnej 
 • osoba, która w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie odmówiła propozycji zatrudnienia 
 • osoba, która nie otrzymała bezzwrotnych środków na podjęcie działalności gospodarczej 
 • osoba, która nie posiadała wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku
 • Co powinien zawierać wniosek:
 • kwotę wnioskowanych środków (nie wyższą niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 19,5 tys. zł) 
 • rodzaj działalności gospodarczej, jaką osoba bezrobotna zamierza podjąć 
 • symbol rodzaju działalności określony zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) 
 • kalkulację kosztów oraz źródła ich finansowania 
 • specyfikację i harmonogram wydatków z otrzymanych środków 
 • proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu środków 
 • przewidywane efekty ekonomiczne prowadzenia działalności

Oprócz tego

 • biznesplan 
 • dokumenty poświadczające kwalifikacje zawodowe 
 • oświadczenia wymagane prawem 
 • zaświadczenie o ukończeniu kursu ABC przedsiębiorczości

Gdzie można uzyskać informacje i wzory druków: Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku, ul. Fabryczna 1, pokój nr 4, tel. 845 75 18 (tu również składamy wniosek i dokumenty) 

filia PUP w Ustce, ul. Kosynierów 9, tel. 59 815 57 70

Galerie handlowe otwarte od 1 lutego?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie