Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka umowa dla telepracownika

Rafał Czabrowski [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. sxc.hu
Umowa zawierana z telepracownikiem powinna obejmować wszystkie elementy tradycyjnej umowy o pracę.
Umowa zawierana z telepracownikiem powinna obejmować wszystkie elementy tradycyjnej umowy o pracę.
Szef chce zmienić moją umowę na telepracę, co to dla mnie oznacza? Czy dalej będę miał takie same uprawnienia?

Na wątpliwości naszego Czytelnika odpowiada Marcin Opas, prezes zarządu FIRMY 2000 Sp. z o.o.: - Do roku 2007 osoby zatrudnione w firmach, ale wykonujące swoje obowiązki poza siedzibą przedsiębiorstwa realizowały pracę w ramach różnego rodzaju umów: o pracę, zlecenie czy dzieło.

Z początkiem 2007 roku weszły w życie przepisy, które wprowadziły do Kodeksu Pracy termin: telepraca. Wprowadzone ujednolicenie przepisów pozwoliło pracownikom na zawieranie umowy o pracę i wykonywanie swoich obowiązków w domu.

Zgodnie z artykułem 675 Kodeksu Pracy - telepraca, to każdy rodzaj pracy wykonywany poza tradycyjnym miejscem zatrudnienia, którego wyniki dostarczane są do pracodawcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Zmiana formy zatrudnienia z pracy biurowej (w siedzibie firmy) na pracę zdalną wiąże się dla pracownika z podpisaniem nowej umowy o pracę, ale nie muszą towarzyszyć temu zmiany wszystkich warunków umowy, np. wynagrodzenia. Warto podkreślić, że pracodawca nie może wymusić na zatrudnionych zmiany sposobu świadczenia pracy na telepracę.

Ponadto, w terminie trzech miesięcy od dnia zawarcia porozumienia o przejściu na telepracę, każda ze stron może żądać przywrócenia "tradycyjnej" formy zatrudnienia. Po upływie tego terminu, rezygnacja z telepracy z inicjatywy pracodawcy wymaga dokonania przez niego wypowiedzenia zmieniającego.

Brak zgody pracownika na świadczenie pracy w opisywanej formie nie może stanowić podstawy dla wypowiedzenia umowy o pracę.

Umowa zawierana z telepracownikiem powinna obejmować wszystkie elementy tradycyjnej umowy o pracę, czyli: sprecyzowanie rodzaju wykonywanej pracy; wyznaczenie miejsca wykonywania obowiązków; wynagrodzenie za pracę (ze wskazaniem składników wynagrodzenia); wymiar czasu pracy; termin rozpoczęcia pracy; warunki wykonywania pracy poza siedzibą przedsiębiorcy oraz sposób korzystania ze środków komunikacji elektronicznej.

Poza tym, w umowie powinno zostać określone, kto jest bezpośrednim przełożonym telepracownika - komu i jak przekazywane są dokumenty oraz status prac.

Czytaj też> Telepraca - ratunek na zwolnienia

 

Dodatkowo warto także sprecyzować z czyjego sprzętu będzie korzystał pracownik - wypożyczonego przez firmę czy też prywatnego, należącego do zatrudnionej osoby.

Dzięki telepracy pracownik zyskuje większą elastyczność w zakresie wykonywania swoich obowiązków. Sam decyduje o natężeniu pracy i kolejności jej wykonywania. Może ją także pogodzić z innymi obowiązkami np. wychowywaniem dziecka.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza