MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaki ośrodek szkolenia wybrać?

gk24.pl
Zdobycie prawa jazdy nie jest rzeczą prostą. Dlatego też musimy się poważnie zastanowić nad wyborem ośrodka szkolenia.
Zdobycie prawa jazdy nie jest rzeczą prostą. Dlatego też musimy się poważnie zastanowić nad wyborem ośrodka szkolenia. Radosław Brzostek
Z 10 osób przystępujących do egzaminu praktycznego, od razu zalicza go trzy, może cztery. Ważny jest wybór szkoły nauki jazdy.

Wracamy do tematu kursów na prawo jazdy, ponieważ właśnie przed wakacjami jest najwięcej chętnych do nauki.

Kto może zdobyć prawo jazdy?

Każdy, kto ukończył 18 lat. Jednak kurs na prawo jazdy, możesz rozpocząć trzy miesiące przed skończeniem tego roku. Warunek: musisz mieć zgodę rodziców czy opiekunów.

Pamiętaj też, że do egzaminu będziesz mógł przystąpić dopiero po ukończeniu 18 lat. Nim rozpoczniesz szkolenie czeka cię wizyta u lekarza, za którą zapłacisz od 50 do 150 zł.

Jednak niektóre duże ośrodki szkolenia, mają własnych lekarzy, a wtedy badanie jest wliczone w koszt kursu.

Wybieramy ośrodek

Przy wyborze ośrodka nie kieruj się tylko ceną. Zapytaj znajomych o renomę ośrodka. Pamiętaj, że nie zawsze hasło "jesteśmy najlepsi" - jakie słyszymy w reklamach, ma pokrycie w faktach.

Przy rozmowie o cenie, pytaj czy podana suma obejmuje też podręczniki i badania lekarskie, a także, ile zapłacisz za dodatkowe godziny szkolenia. Może się zdarzyć, że będziesz musiał dokupić dodatkowe godziny.

Przystępujemy do kursu

W programie masz 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin praktycznych, czyli jazdy. Kurs rozpoczyna się od zajęć teoretycznych. W czasie ich trwania poznasz zasady ruchu drogowego, o które będziesz pytany w różnej formie podczas egzaminu.

Po zakończeniu kursu teoretycznego, rozpoczną się jazdy praktyczne. Jazdy może prowadzić kilku instruktorów, ale jeden z nich musi z tobą spędzić co najmniej 15 godzin.

Na początku kursu nie możesz jeździć dziennie więcej niż dwie godziny, ale po ośmiu godzinach maksymalny limit dzienny rośnie do trzech godzin.

Potrzebne dużo praktyki

Szkoły stosują różne zasady nauczania. Niektóre kładą nacisk na jazdę po placu, inne uczą parkowania od razu w ruchu miejskim. Trudno powiedzieć, która forma jest lepsza.

Zależy to bowiem, od indywidualnych preferencji kursanta. Instruktor powinien też zapoznać ucznia z budową samochodu oraz przygotowaniem auta do jazdy.

Zdarza się, że obowiązkowe 30 godzin jazdy, to jednak za mało. Dlatego prowadzący kurs instruktor, zaproponuje ci dodatkowe godziny. Wielu kandydatom na pewno się przydadzą, bo jednak najwięcej osób oblewa na placu manewrowym.

Koszt każdego dodatkowego egzaminu poprawkowego, to wykupione dwie, a niekiedy trzy godziny dodatkowej jazdy i opłaty za sprawdzenie wiedzy.

Dlatego lepiej pojeździć dłużej po okiem instruktora, niż później kilkakrotnie oblewać egzamin. Zresztą, jeśli oblejesz go trzykrotnie, będziesz musiał i tak wykupić dodatkowe jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza