Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakich pracowników brakuje w regionie słupskim?

Wojciech Frelichowski
Według badania "Barometr zawodów" w województwie pomorskim najbardziej poszukiwani są kierowcy.
Według badania "Barometr zawodów" w województwie pomorskim najbardziej poszukiwani są kierowcy. pixabay.com
Według Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy w Słupsku i regionie poszukiwani są kierowcy.

Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy to regionalny system monitorowania i ewaluacji sytuacji na rynku pracy, który prowadzi Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. Celem jego funkcjonowania jest dostarczanie aktualnej i kompleksowej wiedzy pochodzącej z różnych dostępnych źródeł, pełniących funkcję wspomagającą prowadzenia regionalnej polityki rynku pracy.

Obserwatorium co roku publikuje badanie "Barometr zawodów". Wyniki badania na rok 2017 wskazują, że najbardziej poszukiwanymi zawodami w województwie pomorskim są kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz spawacze.

Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych to jedyny zawód w całym województwie, który we wszystkich powiatach został uznany za deficytowy lub zdecydowanie deficytowy. Największe zapotrzebowanie na kierowców w Pomorskiem występuje m.in. w Słupsku i powiecie słupskim.

- Wyjątkowy popyt na kierowców z prawem jazdy kategorii C oraz C+E trwa już od dwóch lat. Codziennie mamy przynajmniej po dziesięć ofert pracy dla nich - mówi Marcin Horbowy, rzecznik prasowy Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku.

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt mała liczba kandydatów do pracy posiadających odpowiednie uprawnienia, głównie prawo jazdy kat. C+E, oraz uprawnienia na przewóz rzeczy. Istotnym elementem zniechęcającym kandydatów do pracy jest duża dyspozycyjność ze względu na długie wyjazdy, a także relatywnie niskie (w porównaniu z Europą Zachodnią) wynagrodzenie. Element płacowy ma decydujące znaczenie dla przedstawicieli tego zawodu przy podejmowaniu decyzji o pracy za granicą.

Natomiast wśród prognozowanych zawodów deficytowych przodują zawody budowlane i techniczne. Jest ich aż 19 na 49 wszystkich zawodów deficytowych. Osiem z tych zawodów w większości pomorskich powiatów uznanych zostało za deficytowe. Najwięcej takich wskazań miał spawacz. W badaniu zeszłorocznym zawód ten również należał do deficytowych, z tym że w bieżącym badaniu został wskazany przez zdecydowanie więcej powiatów jako duży deficyt poszukujących pracy.

- W naszym powiecie występuje bardzo duże zapotrzebowanie na operatorów maszyn CNC. Wielu pracodawców podkupuje tych specjalistów od konkurencji - mówi Marcin Horbowy.

W powiecie słupskim poszukiwani są ponadto: pracownicy gastronomii, fryzjerki, nauczyciele przedmiotów zawodowych, opiekunowie osób starszych, fizjoterapeuci, mechanicy pojazdowi.

ZOBACZ TAKŻE: Dzień otwartej pracowni fryzjerskiej w CKP w Słupsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza