Kalendarz rodzica: zapisz dziecko do żłobka, przedszkola czy do szkoły podstawowej. To już czas

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Archiwum
We wtorek, 4 maja, ruszają zapisy do szkół podstawowych, a w piątek, 7 maja, do żłobków i przedszkoli. Zobacz, jak to wygląda w Słupsku.

Nabór do szkół podstawowych

Elektroniczny nabór do podstawówek zaczyna się już we wtorek, 4 maja. Od 1 września 2021 r. w Słupsku funkcjonować będzie 11 miejskich szkół obwodowych. Wszystkie dzieci, które w roku 2021 r. kończą 7. rok życia są objęte ustawowym obowiązkiem szkolnym.
Rejonizacja
Rodzic dziecka dokonuje wyboru szkoły, mając na uwadze miejsce zamieszkania (tzw. rejonizacja). Wykaz ulic z przynależnością do obwodów szkół podstawowych można znaleźć na stronie internetowej ratusza. A co, jeżeli rodzic chce wysłać dziecko poza rejon zamieszkania? Będzie to możliwe, jeśli po rekrutacji dzieci z obwodu w wybranej szkole będą jeszcze wolne miejsca, w takim przypadku szkoły będą prowadziły rekrutację uzupełniającą dla chętnych, także z innych obwodów i gmin.

Uwaga! Dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną ubiegające się o miejsca w oddziałach integracyjnych nie są objęte rejonizacją; rodzice wybierają jedną z trzech szkół z oddziałami integracyjnymi:

 • Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 (ul. St. Leszczyńskiego 17)
 • Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 (ul. Hubalczyków 7) lub
 • Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 (ul. Orląt Lwowskich 1A).

Także dzieci ubiegające się o miejsca w klasach sportowych nie są objęte rejonizacją; rodzice mogą wybrać jedną z dwóch szkół z oddziałami sportowymi:

 • Szkołę Podstawową nr 8 – klasę pływacką (ul. A. Grottgera 10A) lub
 • Szkołę Podstawową nr 16 z Oddziałami Sportowymi (ul. M. Zaborowskiej 2).

Wypełnienie zgłoszenia dziecka do szkoły obwodowej
Po dokonaniu wyboru szkoły rodzic składa do dyrektora tej szkoły wypełniony i podpisany formularz zgłoszenia wraz z oświadczeniem o miejscu zamieszkania.
Rodzice kandydata wypełniający zgłoszenie o przyjęcie dziecka do szkoły obwodowej mogą zrobić to na dwa sposoby:
elektronicznie: na stronie http://sp-slupsk.nabory.pl wypełniają w systemie informatycznym zgłoszenie przyjęcia dziecka do szkoły podstawowej obwodowej, drukują je i po podpisaniu składają w szkole obwodowej. Podczas wypełniania zgłoszenia należy w systemie wybrać/wskazać tylko jedną szkołę – szkołę obwodową. Uwaga! Samo wypełnienie zgłoszenia w Internecie nie wystarcza, trzeba je wydrukować i dostarczyć do szkoły!
w formie papierowej (formularze dostępne są w szkołach podstawowych) – wypełniają zgłoszenie o przyjęcie dziecka i po podpisaniu składają w szkole obwodowej.
W obu przypadkach składania zgłoszenia, w celu weryfikacji miejsca zamieszkania w obwodzie szkoły, razem ze zgłoszeniem należy okazać (do wglądu) pierwszą stronę zeznania podatkowego rodzica, z którym dziecko mieszka, za rok 2020.

Wypełnienie wniosku o przyjęcie dziecka do szkoły pozaobwodowej
Rekrutację kandydatów spoza obwodu prowadzi się na wolne miejsca, na wniosek rodziców złożony poprzez system elektroniczny NABO, na podstawie przyjętych przez szkoły jednolitych kryteriów. Rodzice mogą wskazać na wniosku maksymalnie trzy szkoły, w tym koniecznie szkołę obwodową (na drugim lub trzecim miejscu); wypełniony wniosek składają tylko w szkole wybranej na pierwszym miejscu, która zwana jest dalej szkołą pierwszego wyboru.
Wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły innej niż obwodowa można wypełnić elektronicznie na http://sp-slupsk.nabory.pl. Po wypełnieniu w systemie, wydrukowaniu i podpisaniu należy go złożyć u dyrektora szkoły pierwszego wyboru wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów. Uwaga! Wniosek wypełniony w Internecie, ale niedostarczony do szkoły podstawowej nie bierze udziału w rekrutacji.

Nabór do żłobków - od 7 do 21 maja

Na maluchy w trzech miejskich żłobkach czeka nowych 150 miejsc. Do miejskiego żłobka mogą być przyjęte dzieci, które:

 • - nie mają zapewnionej opieki domowej w godzinach pracy lub nauki rodziców bądź opiekunów prawnych dziecka;
 • - ukończyły 20. tydzień życia i nie ukończyły 3 lat (liczy się rok urodzenia).

Rekrutacja obejmuje dzieci urodzone w 2019, 2020 i 2021 roku i odbywa się w następujących placówkach:

 • Żłobek nr 1 ul. Gen. Andersa 4 (tel 59 842 67 49),
 • Żłobek nr 2 ul. 3- go Maja 78 (tel. 59 842 67 22),
 • Żłobek nr 3 ul. Łukasiewicza 4 (tel. 842 67 67).

„Karta zgłoszenia dziecka do żłobka” oraz oświadczenia potwierdzające spełnienie kryteriów dostępne są na stronie Zespołu Żłobków Miejskich w Słupsku www.zlobkislupsk.mojbip.pl.
W celu potwierdzenia kryteriów, razem z wnioskiem do placówki należy dostarczyć wymagane dokumenty oraz oświadczenia potwierdzające spełnienie kryteriów.

Nabór do przedszkoli

W 20 miejskich przedszkolach na dzieci czeka 530 nowych miejsc. Przedszkola będą prowadziły nabór dla dzieci z roczników 2015-2018. Każdy rodzic, który chciałby skorzystać dla swojego dziecka z edukacji przedszkolnej w roku szkolnym 2021/2022 powinien zalogować się na stronę internetową https://przedszkola-slupsk.nabory.pl). Po zalogowaniu rodzic wypełnia wniosek dostępny w systemie elektronicznym. W trakcie wypełniania wniosku należy wybrać preferowane przedszkole oraz dwa alternatywne.

O przyjęciu dziecka do wybranego przedszkola decyduje liczba punktów przyznanych podczas procesu rekrutacyjnego.
Na pierwszym etapie rekrutacji brane są pod uwagę tzw. kryteria ustawowe, z których każde ma taką samą wartość punktową:

 • wielodzietność rodziny kandydata;
 • niepełnosprawność kandydata;
 • niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
 • niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
 • niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
 • samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
 • objęcie kandydata pieczą zastępczą.

W dalszym postępowaniu rekrutacyjnym będą brane pod uwagę kryteria określone przez samorząd. Wśród nich nowością jest zaszczepienie dziecka zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych. Przysługuje za to 15 punktów.
W celu potwierdzenia kryteriów, razem z wnioskiem do placówki pierwszego wyboru, należy dostarczyć wymagane ustawowo dokumenty oraz oświadczenia potwierdzające spełnienie kryteriów. Dostarczenie oświadczenia jest dobrowolne, jednak jego brak skutkować będzie wyłączeniem z wniosku kryteriów, o których mowa w oświadczeniu.

- Podczas procesu rekrutacji do miejskich żłobków i przedszkoli duże znaczenie będzie miało to, czy rodzic/opiekun rozlicza się z podatku na rzecz Miasta Słupska - mówi Monika Rapacewicz, rzecznik ratusza. - Chodzi o to, żeby żłobki i przedszkola były miejscami, z których mogą korzystać ci mieszkańcy, którzy pracują i wspólnie rozwijają nasze miasto dzięki podatkom, które wracają do Słupska. To powoduje realną korzyść z płacenia podatków w swoim centrum życia zawodowego, społecznego, rodzinnego, jakim dla wielu z nas jest właśnie Słupsk.

Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie