Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kayah apeluje do Polaków o pomoc dla orangutanów

WWF
Kayah apeluje o pomoc w ratowaniu ginącego gatunku Orangutanów.
Kayah apeluje o pomoc w ratowaniu ginącego gatunku Orangutanów. WWF
Za dwadzieścia lat orangutany mogą całkowicie zniknąć - alarmuje organizacja ekologiczna WWF. Kayah - ambasador kampanii na rzecz orangutanów, apeluje do Polaków o wsparcie działań na rzecz ich ochrony.

Młody orangutan

Orangutany są gatunkiem bardzo podobnym do ludzi.
Orangutany są gatunkiem bardzo podobnym do ludzi.

Orangutany są gatunkiem bardzo podobnym do ludzi.

- Orangutany potrzebują naszej pomocy! - apeluje Kayah ambasador kampanii WWF na rzecz orangutanów. - Nielegalna, ogromna w swoim zasięgu, wycinka lasów tropikalnych spowodowała, że te zwierzęta, tak podobne do ludzi, mogą już wkrótce wyginąć. Musimy zacząć myśleć nie tylko o sobie, ale także o tych, którzy nie mają głosu.

WWF apeluje do Polaków o przekazanie darowizny na rzecz ochrony tego gatunku, a wraz z nim ochrony całego, unikalnego w skali światowej ekosystemu!

Badania potwierdzają, że emocjonalność orangutanów jest podobna do naszej. Te zwierzęta cierpią i cieszą się jak ludzie. W języku malajskim słowo "orangutan" oznacza "człowieka z lasu". Nie bez powodu - orangutany są jednymi z najbliższych krewnych człowieka!

Ich naturalnym domem są lasy na Borneo. Orangutany mieszkają na drzewach, przemieszczają się przechodząc z jednego drzewa na drugie, unikając schodzenia z nich.

Jeszcze dwadzieścia lat temu las pokrywał prawie całą wyspę. Orangutany mogły przemierzyć ją ze wschodu na zachód nie schodząc z drzew. Dziś to niemożliwe.

Kiedy wycinają las i gdy zostaje już ostatnie drzewo do ścięcia, na jego szczycie szuka schronienia samica orangutana z małym. Za żadne skarby nie da sobie odebrać dziecka. Jedynym sposobem, żeby dobrać się do matki jest ją zabić. Więc strzelają. Zabita samica spada na ziemię, a dziecko wczepione w sierść, nie chce jej puścić.

W ciągu ostatnich 20 lat, obszar, które zamieszkiwały skurczył się o ponad 55 procent! W tym czasie tysiące zwierząt straciło życie.

Kolejnym zagrożeniem dla tych małp jest handel żywymi orangutanami lub ich częściami. Tysiące zwierząt zostało już nielegalnie wywiezionych na obszar Tajwanu czy Indonezji. Czaszka orangutana kosztuje na lokalnym bazarze około 70 dolarów USA, młode zwierzę osiąga wartość 30 tys. dolarów.

Więcej o tym jak pomóc orangutanom na orangutan.wwf.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza