Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy sadzić porzeczki? Te krzewy wróciły do łask. Aby dobrze owocowały, trzeba o nie odpowiednio dbać

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Najczęściej występujące choroby porzeczek: Rewersja porzeczki, full bossom, antraknoza liści porzeczek (Drepanopeziza ribis) i biała plamistość liści porzeczek, rdza wejmutkowo-porzeczkowa, amerykański mączniak agrestu, szara pleśń, Rdza agrestu (rdza porzeczkowo-turzycowa),
Najczęściej występujące choroby porzeczek: Rewersja porzeczki, full bossom, antraknoza liści porzeczek (Drepanopeziza ribis) i biała plamistość liści porzeczek, rdza wejmutkowo-porzeczkowa, amerykański mączniak agrestu, szara pleśń, Rdza agrestu (rdza porzeczkowo-turzycowa), unsplash/Anya Osintsova
Niegdyś rosły niemal w każdym sadzie na wsi i na działkach ROD. Na przełomie wieków popadły w niełaskę, bo chcieliśmy nowoczesnych przestrzeni zewnętrznych, ogródków na pokaz. Sentyment i cenne właściwości porzeczek zwyciężają, a krzewy znów rosną w ogrodach. Podpowiadamy, jak i kiedy przycinać porzeczki.

Spis treści

Małe i czasochłonne w zbiorze, są cennym źródłem witamin, dlatego tak chętnie z porzeczek robimy soki. Zaczynasz swoją przygodę z uprawą porzeczki na działce, w przydomowym ogrodzie albo na większej plantacji? Poznaj uniwersalne rady dotyczące uprawy tych krzewów.

Najlepsze stanowisko, czyli gdzie posadzić porzeczkę?

Na samym początku warto mieć świadomość, że porzeczki dość wcześnie zaczynają wegetację, a to już determinuje ich stanowisko. Poza tym, że wskazane są żyzne gleby, raczej nie te piaszczyste i lekkie, ale też nie te ciężkie, powinniśmy też unikać obniżeń terenu, w którym mogą tworzyć się zastoiska mrozowe. Z tego względu wybieramy równe tereny.

Zatrzymajmy się jednak jeszcze na chwilę przy samej glebie. Najlepsza według Metodyki integrowanej produkcji porzeczki czarnej i czerwonej, wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, będzie gleba o lekko kwaśnym odczynie (pH od 6,2 do 6,7). Porzeczki będą dobrze rosły na glebach od I do IV klasy bonitacyjnej.

Nawożenie porzeczek
Co 2-3 lata powinniśmy zapewnić porzeczkom nawożenie organiczne, np. obornikiem, kompostem, gnojówką. Można wspomagać się również nawozami mineralnymi. Krzewy potrzebują m.in. potasu, magnezu i żelaza. unsplash/Karolina Lesniak

Kiedy sadzić porzeczki? Znacznie ma wczesna wegetacja

Podobnie jak w przypadku wielu drzew owocowych i innych krzewów, tak inajlepszym terminem sadzenia porzeczek jest jesień. Z prostej przyczyny. Porzeczka czarna wiosną bardzo wcześnie rozpoczyna wegetację i dlatego najodpowiedniejszą porą jej sadzenia jest jesień.

To ten moment roku, kiedy mamy największą szansę na więcej wilgoci w glebie, która sprzyja ukorzenianiu się roślin przed zimą. Jeśli zdecydujemy się na posadzenie porzeczki wiosną, ryzykujemy nie tylko przemarznięcie nieukorzenionej jeszcze rośliny w nowym miejscu, ale też uszkodzenie mocno nabrzmiałych pąków kwiatowych.

PIORIN: Rośliny sadzi się w dołki na głębokość o 5-6 cm głębiej niż rosły w szkółce. Korzenie mają wówczas lepszy dostęp do wilgoci w glebie, a z pędów, które znalazły się w ziemi, wyrosną nowe korzenie, przez co powstanie silniej rozgałęziony system korzeniowy.

Między sadzonymi krzewami powinniśmy zostawić co najmniej 100-150 cm przerwy.

Specjaliści radzą, by po posadzeniu porzeczki przyciąć nisko wszystkie pędy (ok. 30 cm nad ziemią), pozostawiając na każdym 1-3 pąki nad ziemią. Ściółkowanie zmniejszy presję chwastów i dłużej zatrzyma wilgoć w glebie.

Jak i kiedy przycinać porzeczki?

Już po zebraniu owoców niejeden posiadacz krzewu porzeczki z niepokojem patrzy na swoją roślinę. Niepokojąco wyglądające liście albo wyschnięte pędy aż proszą, by chwycić za sekator. Czy to dobry moment?

Przycinanie krzewów jest bardzo istotnym zabiegiem sanitarnym, prześwietlającym i odmładzającym krzew. Według Metodyki wydanej przez PIORIN zasadą powinno być wycinanie 4-letnich pędów porzeczki czarnej, czyli takich, które już 3-krotnie owocowały oraz 5-letnich pędów porzeczki czerwonej. Kiedy? Cięcie najlepiej wykonać na przedwiośniu, przed rozpoczęciem wegetacji, ale na dużych plantacjach, ze względów organizacyjnych, coraz częściej wykonuje się je zaraz po zbiorach.

Są więc dwa terminy cięcia:

  • zimowo-wiosenny od stycznia do początku marca,
  • letni – po zbiorze.

Odmiany porzeczki czerwonej

Przykładowe odmiany uprawiane w Polsce:

  • Jonkheer van Tets,
  • Holenderska Czerwona,
  • Rondom,
  • Rovada,
  • Rosetta,
  • Detvan,
  • Tatran,
  • Gąbińska.

Odmiany porzeczki czarnej

Przykładowe odmiany uprawiane w Polsce:

  • Tisel
  • Ores,
  • Ruben,
  • Tiben,
  • Tihope,
  • Polares.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy sadzić porzeczki? Te krzewy wróciły do łask. Aby dobrze owocowały, trzeba o nie odpowiednio dbać - Strefa Agro

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza