Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkanaście zabawek z lęborskiej kolekcji wystąpi w filmie

Grzegorz Bryszewski [email protected]
Kreatywne Muzeum Zabawek PRL z Lęborka wypożyczyło m.in. temperówki na żyletkę.
Kreatywne Muzeum Zabawek PRL z Lęborka wypożyczyło m.in. temperówki na żyletkę. www.sxc.hu
Kilkanaście kultowych zabawek z okresu PRL-u z lęborskiego muzeum wystąpiło w filmie dokumentalnym "Toys" zrealizowanym z okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Film ma być kierowany do obcokrajowców i pokazywać polską historię właśnie poprzez pryzmat zabawek. O swoim dzieciństwie w obrazie mówi m.in. prezydent Lech Wałęsa i pisarka Dorota Masłowska.

Piotr Armatowski, pomysłodawca i twórca Kreatywnego Muzeum Zabawek PRL z Lęborka (działa przez cały rok w internecie, a w sezonie letnim swoje eksponaty pokazuje w Łebie), prośbę o wypożyczenie eksponatów do filmu dokumentalnego otrzymał jeszcze w ubiegłym roku. Filmowcy prosili go o wypożyczenie kilkunastu kultowych zabawek z dawnej epoki m.in. wańki-wstańki, temperówki na żyletkę, plastikowego misia czy też kuchenki węglowej z garnkami i szufelką.

Pasjonat, który organizuje już m.in. lekcje muzealne z wykorzystaniem zabawek czy też wystawy w innych placówkach muzealnych, zareagował pozytywnie. Podkreśla też, że to kolejne potwierdzenie faktu, że tematyka epoki PRL robi się coraz bardziej popularna.

- W Poznaniu otworzono Pub PRL, w Krakowie w budowie jest muzeum PRL, a i do nas co pewien czas odzywają się różne placówki zainteresowane nawiązaniem współpracy. Jak widać temat jest żywy, a czasy te robią się na tyle odległe, że dla coraz wię­kszej ilości osób są znane tylko z opowieści, choćby dlatego warto o nich przypominać w każdej formie - przekonuje twórca muzeum.

Kilkanaście zabawek z lęborskiej kolekcji pojechało więc do Warszawy do studia Kalejdoskop, które na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza kręciło film dokumentalny "Toys" w reżyserii Adama Wolskiego.

-To jeden z odcinków cyklu "Przewodnik dla Polaków" realizowanego z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE. Pozostałe części "Przewodnika" są poświęcone modzie, wspinaczkom wysokogórskim, obyczajom seksualnym, a ostatni - ukończony wcześniej i znany z kin w Polce "Beats of freedom - zew wolności" mówi o muzyce rockowej - tłumaczy Monika Derenda z warszawskiego Instytutu Adama Mickiewicza.

W filmie swoimi wspomnieniami z dzieciństwa dzielą się m.in. Andrzej Dudziński, pisarz Tomasz Jastrun, prezydent Lech Wałęsa, działacz opozycji w czasach PRL-u Henryk Wujec, pisarka Dorota Masłowska.

Rozmowy uzupełniono zdjęciami archiwalnymi ukazującymi współczesną polską historię.

"Toys" ma też odpowiedzieć na pytanie: co bardziej może rozwijać wyobraźnię dzieci - drogie zabawki czy ich brak?

53-minutowy "Toys" ma zostać skończony około 15 sierpnia.

- W pierwszej kolejności planujemy zgłoszenie filmu na międzynarodowe festiwale filmów dokumentalnych (ma­my już informacje o zainteresowaniu kilku festiwali), póź­niej emisję telewizyjną, na końcu wydanie DVD - zapo­wia­da Monika Derenda z Instytutu Adama Mickiewicza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza