Kobieta walczy o pieniądze dla niepełnosprawnych synów

Andrzej Gurba
Fot. internet/archiwum
Wracamy do sprawy Wandy Gliszczyńskiej z Bytowa, której ośrodek pomocy społecznej odmawia przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Z początkiem tego roku zmieniły się przepisy.

Niestety, najprawdopodobniej mieszkanka z ich dobrodziejstw skorzystać nie będzie mogła.

Wanda Gliszczyńska ma dwóch niedosłyszących synów. Obaj, z konieczności, uczą się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sławnie. Z powodu opieki nad synami, kobieta nie pracuje.

Nie dostaje świadczenia pielęgnacyjnego z tego tytułu, tylko z jednego powodu, bo ośrodek w Sławnie ma zapisane w statucie, że zapewnia całodobową opiekę i to przez siedem dni w tygodniu.

- To fikcja, bo już w piątek wszystkie dzieci wyjeżdżają do domów - mówi Gliszczyńska.

- Nie jest ważny stan faktyczny, ważny jest stan prawny - oznajmia Urszula Porańska, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bytowie. Do końca ubiegłego roku przepis stanowił, że taki ośrodek jak w Sławnie, musi zapewnić całodobową opiekę przez pięć dni w tygodniu, aby świadczenie nie należało się.

Teraz jest tak, że opieka musi trwać dłużej niż pięć dni w tygodniu, czyli też w sobotę czy niedzielę. Ośrodek w Sławnie ma taką opiekę. W wakacje synowie pani Gliszczyńskiej są w domu. Na ten okres też nie ma świadczenia. W bytowskim ośrodku pomocy społecznej trwa analiza, czy można przyznać świadczenie na okres wakacji.

W ustawie jest bowiem tylko zapis o okresie zasiłkowym w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego od 1 listopada do 31 października następnego roku. Wanda Gliszczyńska odwołała się od decyzji ośrodka do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Świadczenie pielęgnacyjne wynosi miesięcznie 420 złotych.

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Miriam

Zasiłek pielęgnacyjny dla osób przebywających w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie

Zgodnie z art. 16 ust. 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz.U. 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.) zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie przebywającej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, jeżeli pobyt osoby i udzielane przez tę instytucję świadczenia częściowo lub w całości finansowane są z budżetu państwa albo z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Instytucję zapewniającą całodobowe utrzymanie, zgodnie z art. 3 pkt 7 ustawy, oznaczają następujące podmioty: dom pomocy społecznej, placówka opiekuńczo-wychowawcza, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, zakład opiekuńczo-leczniczy, zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, szkoła wojskowa lub inna szkoła, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie. W związku z powyższym, jest instytucją zapewniającą całodobowe utrzymanie taka instytucja, spośród wyżej wymienionych, która nie nakłada na osobę w niej przebywającą obowiązku ponoszenia opłat za utrzymanie. Jeśli jednak instytucja nakłada na osobę w niej przebywającą obowiązek ponoszenia w części bądź całości kosztów utrzymania, wówczas – niezależnie od sposobu, w jaki osoba te opłaty finansuje – instytucja taka, nie jest dla osoby w niej przebywającej instytucją zapewniającą całodobowe utrzymanie, w rozumieniu art. 16 ust. 5 ustawy i zasiłek pielęgnacyjny jej przysługuje.

~sylwiag9@onet.eu~

Ja takrze mam dziecko w tym ośrodku i muj szef nie godził sie na to abym brała cały czas wolne bo musze jechac po syna do szkoły. a jakbym nie pracowala to za co życ.. bo na to wychodzi że zasilku i tak bym nie miała . pozostaqje wyjśc na ulice i żebrać. co to za kraj giniemy w przepiusach kturych nawet urzędnicy tak do końca nie znają.

Z
ZNZA

Ja z moim mezem mamy rowniez dwoje synow niepelnosprawnych oczywiscie oboje pracujemy dzieci od pon do pt sa w szkole w internacie a na weekend przyjezdzaja do domu a mimo to dostajemy pieniazki <pielegnacyjne> wiec nie rozumiem dlaczego tej pani sie to nie nalezy nie osadzajmy z gory ze jest leniwa i nie pracuje moze sa tego jakies inne powody i nie wynika to z lenistwa przynajmniej mam taka nadzieje. Pozdrawiam

k
kra

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu konieczności stałej opieki nad chorym dzieckiem. Synowie tej Pani przebywają w ośrodku 5 dni w tygodniu. Niestety prawnie zasiłek nie przysługuje. Sama pobieram to świadczenie, ale ja opiekuję się córką ciągle, 24 godziny na dobę. Chciałabym iść do pracy, ale niestety nie mogę.

m
mieszczka

Jest to na pewno wielki dramat. Synowie są poza domem cały tydzień a przez ten czas mama mogła by się postarać o pracę, chociażby dla dobra tych dzieci. Nie jestem przeciwniczką pomocy rodzinie borykającej sie z niepełnosprawnością, kto tego nie doświadczył ten nie wie jak to ciężko, ale znam rodzinę gdzie jest 2 głuchoniemych dzieci i rodzice cały czas pracują świetnie sobie radząc z trudami dnia codziennego.

~???~

Głupi jesteś i tyle... nie wiesz chyba co to znaczy mieć dzieci, chore dzieci i wysyłać je na tydzien z domu, bo nie mogą się uczyć na miejscu

i
i Sprawiedliwosc

(...)

Dodaj ogłoszenie