Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne stare widokówki trafiły do słupskiego muzeum

Natalia Kwapisz
Isabel Sellheim (pierwsza z prawej) przekazała wczoraj muzeum kolejną partię starych widokówek.
Isabel Sellheim (pierwsza z prawej) przekazała wczoraj muzeum kolejną partię starych widokówek. Fot. Łukasz Capar
Kolejne stare pocztówki trafiły do Muzeum Pomorza Środkowego. Ich zakup sfinansowała Isabel Sellheim, honorowa obywatelka miasta, urodzona w przedwojennym Słupsku.

Kilka tygodni temu Isabel Sellheim przekazała do muzeum 54 unikatowe pocztówki przedstawiające stary Słupsk. Wtedy ich zakup sfinansowali niemieccy sponsorzy: zrzeszenie dawnych słupszczan oraz elitarna organizacja filantropów - Club z miasta Altenstadt.

Tym razem Isabel Sellheim sama sfinansowała zakup 43 unikatowych pocztówek. Koszt kolekcji to 500 euro.

Podobnie jak poprzednio, pocztówki pochodzą z kolekcji Władysława Piotrowicza, znanego słupskiego kolekcjonera.

- Zależy mi na tym, aby pocztówki znalazły się w jednym miejscu. Uważam, że muzeum jest odpowiednią instytucją, która odpowiednio zadba o pocztówki i ochroni je przed zapomnieniem - mówi Władysław Piotrowicz, który dodatkowo przekazał muzeum oryginalną kartkę z odręcznie wypisaną sentencją i podpisem samego Heinricha von Stephana, wynalazcy pocztówki urodzonego w dawnym Słupsku.

Stare pocztówki kolekcjoner kupował na różnych aukcjach i jarmarkach staroci w Polsce i za granicą.
- Ceny za stare kartki pocztowe zaczynają się od 10 złotych i dochodzą do nawet tysiąca złotych. Wszystko zależy od tego, kiedy widokówka została wydana i na ile jest unikatowa - wyjaśnia Władysław Piotrowicz.
Kolekcja pocztówek w Muzeum Pomorza Środkowego liczy już ponad 1000 sztuk.

Fotografie na kartkach pocztowych przekazanych wczoraj muzeum ukazują m.in. wnętrze słupskiego kościoła św. Jacka z balkonami, które nie zachowały się do naszych czasów oraz dawny dworzec kolejowy w mieście. Równie interesujące, obok fotografii, są teksty znajdujące się na ich odwrocie.

Na jednej z nich z pomocą pani Isabeli Sellheim odczytaliśmy pozdrowienia jednej z mieszkanek Zaleskich, która wysłała kartkę do swojej przyjaciółki - Berty Heidemann do podusteckiego Duninowa.
Kobiety miały się spotkać na obchodach święta strzelców odbywającego się w Ustce, ale nie znalazły się w tłumie, dlatego jedna z nich wysłała pocztówkę do drugiej. Data na pocztówce, trochę już zamazana, wskazuje 10 sierpnia 1903 lub 1908 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza