Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja "Mamy haka na raka" w Słupsku (wideo)

Monika Zacharzewska
W ramach akcji uczniowie mechanika zaprosili na wykład dr Wojciecha Homendy.
W ramach akcji uczniowie mechanika zaprosili na wykład dr Wojciecha Homendy. Krzysztof Piotrkowski
Dzisiejszy Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami poświęcony jest chłoniakowi. Uczniowie z dwóch słupskich szkół zorganizowali konferencję na temat tej choroby.

W ogólnopolską akcję "Mam haka na raka" włą­czyło się kilka słupskich szkół. W poniedziałek (3 lutego) uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych zaprosili na konferencję z udziałem słupskiego specjalisty hematologa - doktora Wojciecha Homendy. Do sali Szkoły Policji na prelekcję przyszła nie tylko młodzież, ale też starsi słupszczanie zainteresowani leczeniem tej choroby.

Chłoniaki to choroba nowotworowa białych ciałek krwi, które odgrywają ważną rolę w systemie odpornościowym organizmu. Przemieszczają się we krwi i węzłach chłonnych, a ich
zadaniem jest ochrona organizmu przed wszystkimi chorobami, także nowotworowymi. Niestety, w pewnych okolicznościach one również ulegają patologii.

Lekarz opowiadał o przyczynach pojawiania się tego nowotworu oraz jego diagnostyce i leczeniu.

- Chłoniaki to nowotwory układu limfatycznego - mówił dr Homenda. - Mówi się, że stanowią pięć-sześć procent nowotworów złośliwych w Pols­ce, ale uważam, że to statys­tyka zaniżona.
Okazuje się, że mężczyźni chorują na chłoniaki częściej niż kobiety, a najczęstszymi rodzajami tego nowotworu są białaczka i chłoniak Hodgkina.

Przyczyny powstawania tego typu nowotworów mo­gą być genetyczne, hormonalne i egzogeniczne, jak na przykład palenie tytoniu czy nieodpowiednia dieta. Wpływ na ich rozwój mogą mieć też infekcje wirusowe, wcześniejsze chemioterapie i radioterapie, a także powszechnie stosowane związki chemicz­ne.

- Dzisiaj diagnostyka chłoniaków jest wysublimowana, a leczenie najnowocześniejszymi metodami wieloetapowe i bardzo drogie, ale w dużej mierze skuteczne - mó­wił dr Homenda. - W przypadku chłoniaka Hodgkina aż 80-procentowe.

Również dzisiaj można będzie dowiedzieć się, czym jest chłoniak i jak wygląda leczenie tego nowotworu. Na godz. 11 uczniowie słupskiego Liceum Katolickiego zapraszają na wykład onkologa Grzegorza Sawicza. Odbędzie się on w dolnym kościele parafii pod wezwa­niem św. Maksymiliana Kolbe przy ul. Piłsudskiego. Natomiast w czwartek o godz. 17 uczniowie tej szkoły zapraszają na koncert charytatywny do MDK-u przy ul. Szarych Szeregów i spotkanie z honorowym dawcą krwi.

Statystyka

Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad dwukrotnie. Jednocześnie powoli rośnie procent osób, które z chorobą skutecznie walczą. Jak dowiedzieć się można z Krajowego Rejestru Nowotworów, grupą nowotworów najczęściej występujących wśród mężczyzn są nowotwory płuc, które w 2011 roku stanowiły aż 1/5 wszystkich zachorowań. Na drugim miejscu znalazł się rak gruczołu krokowego (14 proc.), a dalej rak okrężnicy (7 proc.) i rak pęcherza moczowego (7 proc.).

Wśród dziesięciu najczęstszych nowotworów u mężczyzn znajdują się również nowotwory żołądka, odbytnicy, nerki, krtani, trzustki i mózgu. U kobiet ponad 1/5 zachorowań dotyczy raka piersi. Na drugim miejscu jest rak płuc (9 proc.), dalej rak trzonu macicy (7 proc.), nowotwory okrężnicy (6 proc.) i jajnika (5 proc.), a dalej szyjki macicy, odbytnicy, tarczycy i żołądka.

Współpraca (api)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza