Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kradzieże prądu w regionie słupskim

Zbigniew Marecki
Nielegalny pobór prądu jest przestępstwem i podlega odpowiedzialności karnej.
Nielegalny pobór prądu jest przestępstwem i podlega odpowiedzialności karnej. Fot. Kamil Nagórek
Słupscy energetycy wykryli nielegalny pobór energii elektrycznej u odbiorcy, który kradł prąd przez kilkanaście lat. Zapłaci 40 tysięcy złotych kary i odpowie przed sądem.

W ciągu trzech lat słupski oddział Energi-Obrót stracił na działalności złodziei prądu ponad milion złotych. Takie kradzieże zdarzają się we wszystkich rejonach dystrybucji, które obejmuje słupski oddział.

- Na ogół kradzieże prądu są wykrywane po kontrolach przeprowadzanych przez energetyków, którzy zauważają, że jakiś odbiorca nagle zaczyna płacić bardzo niskie rachunki- mówi Robert Czerwiński, p.o. rzecznika prasowego słupskiej policji.

Większość kradzieży ma miejsce w małych miejscowościach, gdzie mieszkają ludzie, którzy mają kłopot z pokryciem bieżących kosztów utrzymania. Aby ograniczyć zużycie prądu, decydują się na skonstruowanie instalacji obchodzących liczniki albo stosują magnesy, które powodują zatrzymanie albo spowolnienie liczników.

- Są też takie przypadki, że już na początku budowy domu lub jakiegoś obiektu inwestorzy lub członkowie ich rodzin świadomie montują drugą instalację energetyczną, która ma działać poza licznikiem. To czasami są bardzo skomplikowane konstrukcje - opowiadają energetycy. Na takie rozwiązania decydują się rozmaici ludzie, czasem bardzo zamożni.

- Z roku na rok zwiększamy ilość przeprowadzanych kontroli z nadzieją, że liczba wykrytych przypadków nielegalnego poboru energii elektrycznej będzie się zmniejszać - podkreśla Małgorzata Robińska, rzecznik prasowy słupskiego oddziału Energi--Operator. - Liczymy na rosnącą świadomość odbiorców związaną z dotkliwymi konsekwencjami kradzieży energii elektrycznej.

Nielegalny pobór energii elektrycznej podlega odpowiedzialności karnej. Dlatego w przeprowadzanych kontrolach, działając w oparciu o podpisane porozumienie z energetykami, uczestniczą funkcjonariusze policji. Po wykryciu kradzieży ich sprawcy muszą się liczyć z odpowiedzialnością karną.

Według energetyków radykalne zmniejszenie kradzieży prądu będzie możliwe dzięki realizacji programu zdalnego odczytu, który pozwoli na szybką identyfikację problemu.

- Zdalny odczyt ma bardzo wiele korzyści. Jedną z nich są rachunki za rzeczywiste zużycie energii elektrycznej. Projekt budowy systemu zdalnego odczytu jest jednym z priorytetów zapisanych w strategii Energi na lata 2009-2015 - dodaje Robińska.

Obsługują 175 tysięcy odbiorców
Słupski Oddział Energi-Operator SA dostarcza energię elektryczną do 175 tys. odbiorców.
Prowadzi działalność poprzez służby specjalistyczne w dyrekcji oddziału i 4 terytorialne rejony dystrybucji w Słupsku, Człuchowie, Lęborku, Bytowie. Słupski oddział jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze o powierzchni 7543 km kw. i eksploatuje ponad 12 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 950 GWh energii rocznie.

W tym roku zaplanowano m.in. wybudowanie 21 km linii wysokiego napięcia i 20 km linii średniego napięcia.

Kradzieże prądu w słupskim oddziale Energi
2007
- 1075 kontroli
- 107 wykrytych kradzieży prądu
- 378 980,75zł - wartość ukradzionego prądu
2008 r.
- 1315 kontroli
- 94 przypadki
- 297 744,38 zł
2009 r.
- 1377 kontroli
- 90 przypadków
- 320 237,10 zł

I kwartał 2010 r.
207 kontroli
- 46 przypadków
- 210 133,97 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza