Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lębork. Chcą na dachu zamontować solary, żeby ogrzewać wodę

fot. Edyta Litwiniuk
Andrzej Klasa z projektem solarów, które chce zamontować na dachu budynku.
Andrzej Klasa z projektem solarów, które chce zamontować na dachu budynku. fot. Edyta Litwiniuk
Franciszek Klasa, przewodniczący zarządu Wspólnoty przy ul. 10 marca 5, chce na dachu bloku zamontować solary, żeby ogrzewać wodę. Wspólnota poparła go jednogłośnie.

Pan Franciszek Klasa nie ukrywa, że pomysł z zamontowaniem na dachu bloku wspólnoty układu do ogrzewania solarnego podpowiedział mu syn Andrzej, a zarazem pracownik Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, pracujący nad zagadnieniem paliw odnawialnych.

- Układ solarny może zapewnić ciepłą wodę od maja do września. W ciągu czterech lat zwracają się koszty montażu solarów - mówi Andrzej Klasa.

Kolektory słoneczne miałyby być zamontowane na dachu budynku. - Będzie to 84 płaskich kolektorów słonecznych, każdy o powierzchni 1,1 metra kwadratowego. Będą zbierały energię słoneczną, którą potem w postaci tzw. płynu solarnego przekażą do ośmiu zamontowanych w piwnicy 700-litrowych pojemników. Stamtąd ogrzana woda trafi do mieszkań - wyjaśnia Franciszek Klasa.

Kiedy pan Franciszek przedstawił swój pomysł członkom wspólnoty mieszkaniowej, wszyscy go poparli. Nie mieli też obaw przed współfinansowaniem inwestycji.

- Wartość projektu to 383 tysiące złotych, z czego 60 procent chcemy uzyskać w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Część pieniędzy dołoży wspólnota, weźmiemy też kredyt. Miasto obiecało nam też 20 tysięcy złotych z funduszu ochrony środowiska - mówi.

Na razie jednak urzędnicy wstrzymują się z komentarzami. Projekt jest nowatorski, a szlaki nieprzetarte.
- Rozpatrujemy warunki techniczne projektu - mówi Alicja Zajączkowska, wiceburmistrz Lęborka.

Bez pomocy miasta się jednak nie obejdzie, bo o środki unijne wspólnota nie może sięgnąć. Jest to możliwe w ramach stworzyszenia, organizacji pożytku publicznego czy właśnie z poparciem miasta. Pieniądze pochodzą z dotacji na systemy odnawialne energii udzielanych w ramach RPO. Samorząd miasta może poprzeć projekt pod warunkiem, że zgłosi się z podobnym wnioskiem więcej inwestorów. Dlatego FranciKlasa apeluje o zgłaszanie się kolejnych chętnych. - Im nas więcej, tym większa szansa na zdobycie pieniędzy - mówi. - System solarny doskonale sprawdzi się tam, gdzie dbamy o czyste powietrze i jakość środowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza