MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lepiej mieć ciepło i bogato

(maz)
Od dobrego ocieplenia domu możemy oczekiwać nie tylko oszczędności w niższych rachunkach za ogrzewanie, ale także zdrowego i przyjemnego mikroklimatu wnętrz, ciszy oraz... bezpieczeństwa pożarowego!

Aby uzyskać oczekiwane obniżenie kosztów ogrzewania i cieszyć się tymi efektami przez wiele lat, ważne jest rozsądne potraktowanie tematu. Na początek dobrze jest poznać "potrzeby cieplne" swojego domu i możliwości ich zaspokojenia.
Od technologii wybranej do ocieplenia ścian powinniśmy oczekiwać nie tylko spełnienia wymagań termicznych, czyli osiągnięcia wymaganego współczynnika przenikania ciepła, który opisuje, ile ciepła "ucieka" przez ścianę czy dach mówi Maciej Mosiądz, kierownik doradztwa technicznego w firmie Rockwool Polska.

Im grubiej, tym cieplej

Izolacyjność termiczna to podstawowy parametr decydujący o grubości ocieplenia, jaką należy użyć, by ściana była ciepła i energooszczędna. To bardzo ważne, gdy chcemy płacić niskie rachunki za ogrzewanie. Z reguły najlepiej sprawdzają się ściany zbudowane z co najmniej dwóch warstw: konstrukcyjnej o grubości ok. 25 cm (mur z ceramiki, betonu komórkowego, silikatu) i ocieplającej o grubości ok. 10-15 cm (np. tzw. bezspoinowy system ocieplenia BSO, zwany dawniej ociepleniem metodą lekką mokrą).

Tłumimy hałas

Nie wszystkie materiały używane do ocieplenia ścian mogą pochwalić się dobrymi właściwościami tłumienia hałasu. Wełna mineralna, dzięki włóknistej strukturze tłumi zarówno dźwięki rozchodzące się w powietrzu, jak i wywołane uderzeniami.

Jak oddychają ściany

Warunkiem jej uzyskania jest taki dobór układu ściany, aby każda z kolejnych warstw od wewnątrz w kierunku na zewnątrz budynku miała praktycznie coraz wyższą paroprzepuszczalność. Takie rozwiązanie zapewnia naturalne i stałe odprowadzanie pary wodnej z pomieszczeń i ogranicza konieczność korzystania z dodatkowej wentylacji (np. wloty powietrza przez rozszczelnianie lub uchylanie okien). Cechę tę posiada wełna mineralna, co sprawia, że jest ona prawdopodobnie najlepszym materiałem służącym do ocieplania ścian zewnętrznych.
Ocieplenie ściany od strony zewnętrznej materiałem słabo przepuszczającym parę jest zdecydowanie mniej korzystnym rozwiązaniem. Parę wodną razem z ciepłym powietrzem trzeba wtedy usunąć przez wentylację grawitacyjną, co znacząco wpływa na zmniejszenie energooszczędności budynku i wywołuje tendencję do roszenia okien oraz powstawania pleśni i grzybów.

Bezpieczeństwo pożarowe

To może zaskakujące, a jednak - ogień zdumiewająco łatwo potrafi przenosić się między piętrami płonącego budynku po elewacji. Jeśli z jakiegokolwiek powodu obawiamy się zagrożenia pożarowego, powinniśmy zdecydować się na użycie ocieplenia z kamiennej wełny mineralnej, która jest całkowicie niepalna. Jej temperatura topnienia wynosi powyżej 1000 stopni C.

Zdrowo i wygodnie przez cały rok

Według szacunków ekspertów budowlanych prawie 40% strat ciepła w domach jednorodzinnych i szeregowych to straty przez nieocieplone ściany zewnętrzne. To czasami więcej niż ucieka przez nieszczelne okna. Dzięki ociepleniu ścian możemy mieszkać nie tylko zdrowiej, cieplej, ciszej, ale też bezpieczniej, ponieważ stosując materiały niepalne zyskujemy dodatkowo większą ochronę przed ewentualnym pożarem i jego skutkami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza