MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lista spraw do załatwienia w ARiMR 15 marca. Będzie kumulacja, bo jedne nabory kończą się, a inne zaczynają

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
15 marca będzie zarówno pierwszym, jak i ostatnim dniem składania różnych wniosków.
15 marca będzie zarówno pierwszym, jak i ostatnim dniem składania różnych wniosków. Paweł Dubiel
W piątek 15 marca w biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą spotkać się producenci rolni w różnych sprawach. Jedni na ostatnią chwilę będą ubiegać się o pomoc suszową, inni o zwrot części kosztów ubezpieczenia zwierząt. Drudzy będą chcieli już złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie albo przynajmniej zasięgnąć informacji. A to jeszcze nie koniec listy spraw, do załatwienia w ARiMR w połowie marca.

Spis treści

Początek składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2024

Tradycyjnie 15 marca rozpoczyna się kampania płatności bezpośrednich. W 2024 roku o dopłaty można wnioskować podobnie jak w poprzednich latach tylko przez internet (aplikacja eWniosekPlus). Po raz drugi wśród płatności znajdą się ekoschematy. Nabór potrwa co najmniej 2 miesiące, plus 25 dni z potrąceniem 1 procenta płatności za każdy roboczy dzień poślizgu.

Jak złożyć wniosek? Instrukcja ARiMR dla płatności wraz z ekoschematami

Koniec naboru o pomoc suszową za straty w 2023 roku

15 marca jest ostatnim dniem, kiedy rolnicy mogą wnioskować o pomoc za straty spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne, w tym suszę. Nabór rozpoczął się 29 lutego i od tego czasu do ARiMR trafiło ponad 112 tys. wniosków (dane z poranka 14.03). W jednym z artykułów publikujemy stawki pomocy suszowej.

Trwa głosowanie...

Jakie są Twoje przewidywania wobec 2024 r. w rolnictwie?

Do piątku zwrot części kosztów ubezpieczenia zwierząt

Nabór w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 również trwa już tylko do 15 marca 2024 r. Producenci rolni, którzy ubezpieczyli

  • drób,
  • bydło
  • lub świnie

od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą, mogą jeszcze złożyć wniosek o wparcie. Poznaj zasady pomocy do ubezpieczenia od salmonellozy.

Oświadczenia i rejestry do ekoschematu Dobrostan zwierząt z 2023

W marcu (między 15 a 21.03.2024) rolnicy zajmujący się produkcją zwierzęcą powinni pamiętać o złożeniu oświadczeń lub rejestrów do ARiMR w zakresie ekoschematu Dobrostan zwierząt. Muszą takimi dokumentami potwierdzić praktyki, które zadeklarowali we wniosku obszarowym w roku 2023 w ramach PS WPR 2023-2027, np. wybieg, ściółka czy świetlenie.

Oświadczenia i rejestry zwierząt do dobrostanu

Warto jeszcze wspomnieć, że zaledwie kilka dni później, 20 marca kończy się nabór wniosków o wsparcie na inwestycje chroniące wody przed azotanami. Po drodze można jeszcze do 18 marca dostarczać wnioski o wsparcie na promocję żywności produkowanej w systemach jakości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lista spraw do załatwienia w ARiMR 15 marca. Będzie kumulacja, bo jedne nabory kończą się, a inne zaczynają - Strefa Agro

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza