Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotos szuka gazu na Bałtyku w pobliżu słupskiego wybrzeża

Redakcja
Obszary na Bałtyku, na których Lotos Petrobaltic szuka gazu i ropy. W ciemniejszym kolorze pomarańczowym obszary, na których w tym roku prowadzone są badania sejsmiczne.
Obszary na Bałtyku, na których Lotos Petrobaltic szuka gazu i ropy. W ciemniejszym kolorze pomarańczowym obszary, na których w tym roku prowadzone są badania sejsmiczne. Lotos
Spółka Lotos Petrobaltic rozpoczęła badania poszukiwacze gazu ziemnego na morzu kilkadziesiąt mil morskich na północ od Łeby.

Są to badania sejsmiczne 3D na obszarze koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczej Gaz Południe należącej do spółki Lotos Petrobaltic. Na obszarze tej koncesji stwierdzono występowanie pokładów gazu ziemnego. Badania mają na celu dokładne rozpoznanie tych obiektów w stopniu pozwalającym na zaplanowanie kolejnych otworów i udokumentowanie zasobów. Prace badawcze prowadzi statek "Polar Duke"

- Dzięki tym badaniom zdobędziemy pełniejszą wiedzę na temat potencjalnych zasobów węglowodorów na obszarze naszych koncesji - mówi Marek Brzozowski, dyrektor ds. poszukiwań w spółce Lotos Petrobaltic.

Po zakończeniu prac na koncesji Gaz Południe "Polar Duke" przepłynie na koncesję Gaz Północ, gdzie wykona badania sejsmiczne 3D na gazowych złożach należących do Baltic Gas - spółki Lotos Petrobaltic i CalEnergy Resources Poland. Celem badań jest dokładniejsze rozpoznanie zasobów tych złóż, co umożliwi wykonanie otworów eksploatacyjnych w optymalnych lokalizacjach.

- To priorytetowy obszar w strategii rozwoju Lotosu do roku 2015, który prowadzimy w ramach programu "Efektywność i Rozwój". Chcemy w pełni wykorzystać jego potencjał i zasoby węglowodorów, które znajdują się pod dnem morza w polskiej strefie ekonomicznej - podkreśla Zbigniew Paszkowicz, prezes zarządu Lotos Petrobaltic i szef segmentu poszukiwań i wydobycia Grupy Kapitałowej Lotos.

Łączna powierzchnia badań sejsmicznych na koncesjach Gaz Południe i Gaz Północ wynosi 490 km kw. Jeszcze w tym roku Lotos Petrobaltic przeprowadzi również badania sejsmiczne na obszarze koncesji Łeba i Rozewie oraz Sambia Wschód i Sambia Zachód.

Przypomnijmy, że niedawno minister środowiska udzielił spółce Lotos Petrobaltic dwóch morskich koncesji na obszarze "Słupsk W" i "Słupsk E". Oba obszary położone są w polskiej strefie ekonomicznej morza bałtyckiego kilkadziesiąt mil morskich na północ od Ustki. Ich łączna powierzchnia wynosi ponad 2100 km kwadratowych.
Zgodnie ze strategią Grupy Lotos, do 2015 roku firma planuje pozyskiwać z własnych złóż ropy 1,2 mln ton surowca rocznie. W 2012 roku grupa kapitałowa Lotos Petrobaltic wydobyła ponad 260 tys. ton ropy.

Lotos Petrobaltic
To spółka zależna Grupy Lotos S.A. Firma prowadzi poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów na Bałtyku. Lotos Petrobaltic obecny jest również na Norweskim Szelfie Kontynentalnym poprzez spółkę Lotos E&P Norge, która posiada w sumie siedem koncesji (sześć poszukiwawczych i jedną wydobywczą). Dodatkowo Lotos Petrobaltic jest właścicielem firmy Lotos Geonafta, która jest największym producentem ropy naftowej na Litwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza