MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Markos z Głobina zyskał strategicznego partnera. To Axopar z Finlandii

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Firma Markos ma siedzibę i zakład produkcyjny w Głobinie koło Słupska.
Firma Markos ma siedzibę i zakład produkcyjny w Głobinie koło Słupska. Markos
Fińska Grupa Axopar nabyła większościowy pakiet udziałów w spółce Markos z Głobina. Obaj partnerzy zamierzają stać się jednym z wiodących światowych producentów wyrobów w technologii kompozytowej.

Axopar to wywodząca się z Finlandii firma specjalizująca się wysokiej klasy tzw. łodziach przygodowych. Chodzi o motorowe jednostki służące do rekreacji i żeglarstwa amatorskiego. To jedna z najszybciej rozwijających się marek na tym bardzo konkurencyjnym rynku.

Współpraca Axopar i Markosa trwa już od kilku lat. Firma z Głobina produkuje łodzie dla fińskiego partnera. Axopar, pomimo spowolnienia na rynku, osiągnął w 2023 roku 15-procentowy wzrost przychodów.

Grupa Axopar informuje, że nabyła większościowy pakiet udziałów w spółce Markos za pośrednictwem nowo utworzonej spółki zależnej AX Composites Ltd, z zamiarem stania się jednym z wiodących światowych producentów wyrobów w technologii kompozytowej. Inwestycja i rozwój działalności Markos wzmocnią plany rozwoju firmy, a także jej znaczenie na arenie międzynarodowej.

- Strategiczna ekspansja tego rodzaju to coś więcej niż tylko inwestycja, To świadectwo naszego zaangażowania w ciągłe podejmowanie kroków naprzód, wprowadzanie innowacji i rozwój - mówi Jan-Erik Viitala, partner założyciel Axopar.

Dzięki tej inwestycji Axopar zyskuje dostęp do nowoczesnych zakładów produkcji kompozytów Markosu, technologii, know-how i wysoko wykwalifikowanej kadry. Umożliwi to Axopar zwiększenie możliwości badawczo-rozwojowych i produkcyjnych, usprawnienie działalności, zwiększenie wydajności i zaspokojenie rosnącego popytu na innowacyjne produkty.

Jak poinformowano, nie będzie żadnych natychmiastowych zmian w bieżącej działalności i relacjach Markosu. Firma z Głobina nadal będzie obsługiwać wszystkich swoich klientów, w tym inne marki łodzi, jak do tej pory. Ambicją Axopar jest przekształcenie firmy w jednego z wiodących na świecie producentów kompozytów, oraz dostarczanie i produkcja komponentów również dla innych marek łodzi niż Axopar.

- Jako firmy rodzinne, Markos i Axopar podzielają te same wartości, jeśli chodzi o budowanie marek opartych na doświadczeniu, solidnej reputacji i zaangażowaniu. Wzmocnienie naszych relacji z Axopar umożliwia nam wejście z naszymi produktami na nowe rynki. Ta inwestycja to powód do dumy dla naszej firmy i zespołu, a także wyróżnienie dla całego regionu, w którym się znajdujemy - mówi Szymon Koseski, prezes zarządu Markos.

Inna rodzinna firma, Gebr. Fassmer AG, która jest mniejszościowym właścicielem Markos od 2001 roku, pozostanie udziałowcem razem z Axopar.

- Cieszymy się, że możemy powitać Axopar jako nowego większościowego udziałowca Markos i z niecierpliwością czekamy na połączenie naszych sił w celu rozwoju działalności Markos - mówi Holger Fassmer, dyrektor zarządzający Fassmer.

Markos, z siedzibą w podsłupskim Głobinie, specjalizuje się w budowie komponentów dla przemysłu ciężkiego, energetycznego, morskiego i rekreacyjnego. Jest wiodącym producentem produktów kompozytowych wzmocnionych włóknem szklanym, np. dla łodzi, pojazdów silnikowych, transportu i energii wiatrowej. Infrastruktura Markos obejmuje kilka hal produkcyjnych, a sama firma ma ponad 30-letnie doświadczenie w projektowaniu, budowie i produkcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza