Martyna Szaniawska mistrzynią kraju

[email protected]
Martyna Szaniawska wraz ze swoją trenerką klubową Ireną Waszkinel. Słupską zawodniczkę szkoli również Lidiusz Kazior. Judo Gryf Słupsk
Martyna Szaniawska wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski młodziczek w judo, w zawodach, które odbyły się w Poznaniu.

Zawodniczka TS Judo Gryf Słupsk osiągnęła swój największy sukces sportowy w sposób bardzo pewny, a jej postawa podczas całego turnieju napawa trenerów optymizmem co do jej dalszej kariery sportowej. Martyna Szaniawska rywalizowała w kategorii do 70 kg i stoczyła trzy pojedynki. W pierwszej rundzie miała wolny los. Następnie pokonała przed czasem reprezentantkę AZS AWF Gdańsk Jowitę Żywluk. W pojedynku półfinałowym bardzo pewnie na punkty pokonała Dominikę Sikorską (Juwenia Wrocław). W walce finałowej słupszczanka zmierzyła się z faworytką tej kategorii wagowej Jagodą Żydek (UKS Dwójka Rydułtowy). Walka Szaniawskiej trwała 10 sekund. Martyna do pojedynku wyszła bardzo skoncentrowana i od początku narzuciła rywalce swój styl walki. Wykonała swój ulubiony rzut ippon seoi-nage. Sędzia ocenił taką technikę najwyższą notą (ippon) i zakończył walkę. Mistrzynią Polski w kategorii 70 kg została zatem zawodniczka TS Judo Gryf Słupsk Martyna Szaniawska. Martyna jest uczennicą 3 klasy Gimnazjum nr 5 w Słupsku. Trenerami klubowymi są Irena Waszkinel i Lidiusz Kazior.

Pozostali zawodnicy TS Judo Gryf Słupsk (Katarzyna Gołojuch, Daniel Zając, Wiktor Talewski, Jakub Nieznalski, Janusz Rydzewski zakończyli swój start na walkach eliminacyjnych. Ogromnego pecha miał Dawid Siemieński (50 kg). Doznał on urazu w pierwszej walce i nie był w stanie dalej walczyć.

W tym roku to czwarty medal medal Mistrzostw Polski słupskich judoków. Srebrne medale wywalczyli Bartosz Szaniawski (starszy brat Martyny), Jakub Nawrot oraz Leon Choiński (złoty medal Mistrzostw Niepełnosprawnych). Trenerzy judo zapraszają uczniów szkół podstawowych oraz najstarszej grupy przedszkolnej na treningi judo. Zapisy odbywają się codziennie w godz. 16-19 na hali judo (Stadion 650-lecia przy ulicy Madalińskiego). Ponad 1800 zawodników z 31 państw zjawiło się na XIX Warsaw Judo Open, który odbył się w dniach w Warszawie. W tak silnie obsadzonym Turnieju nie zabrakło reprezentantów TS Judo Gryf Słupsk, którzy co prawda nie stanęli na podium, lecz zdobywali wysokie punktowane miejsca. Najlepiej ze słupszczan zaprezentowała się Martyna Szaniawska (70 kg), która wywalczyła 5 miejsce. W walce o brązowy medal uległa zawodniczce z Austrii.

Dymitrij Janczylik ( 73 kg) oraz Bartosz Szaniawski ( 81 kg) wygrali po 4 walki, lecz w kolejnej walce doznali porażek i zakończyli swój start na siódmej pozycji. Pechowo zakończył udział w zawodach Jakub Nawrot ( 73 kg), który po wygranej walce doznał kontuzji w kolejnym pojedynku. Uraz uniemożliwił mu dalszą rywalizację. Pozostali judocy ze Słupska zakończyli swój występ na walkach eliminacyjnych. Turniej ten był doskonałą okazją dla młodych judoków do zebrania nowych,cennych doświadczeń.

Oglądaj także: Turniej judo dzieci GRYFEK - wideo archiwum