MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz ubezpieczenie domu od zalania i powodzi? Sprawdź aktualną pogodę – może ci się przydać! Gwałtowne ulewy są w Polsce coraz częstsze

Wideo
od 16 lat
Na ubezpieczenie domu od powodzi i zalania decydują się w Polsce głównie osoby z terenów zalewowych. Naukowcy przestrzegają jednak, że to błąd – podtopienia wskutek gwałtownych ulew są w naszym kraju coraz większym zagrożeniem, za co odpowiadają zmiany klimatu. Ten, kto się nie ubezpieczy, może sporo stracić – Państwowa Straż Pożarna szacuje straty z ostatnich lat spowodowane pogodą na ponad 212,7 mln zł rocznie. A jak pokazują najnowsze prognozy pogody – w najbliższych dniach deszczu będzie całkiem sporo.

Spis treści

Ubezpieczenie domu na wagę złota? Pogoda powoduje milionowe straty

212 731 980 zł – tak wysokie straty spowodowane miejscowymi zagrożeniami pogodowymi odnotowuje się w Polsce co roku. W latach 2017–2021 przez zjawiska takie jak burze, wichury i podtopienia Polacy stracili łącznie aż 1,06 mld zł. Jak podaje raport „Nawigator Ubezpieczeniowy – wyzwania pogodowe”, największe koszty związane z ekstremalną pogodą ponieśli mieszkańcy województw:

  • podkarpackiego – 176 148 800 zł w latach 2017–2021,
  • mazowieckiego – 147 066 200 zł,
  • zachodniopomorskiego – 137 435 700 zł.

Największych szkód dokonywał wiatr, który odpowiadał za 611 mln zł strat. Na drugim miejscu znalazły się obfite opady deszczu i śniegu, które spowodowały blisko 265 mln strat.

– Roczna składka polisy ubezpieczenia nieruchomości i mienia ruchomego, w zależności od zakresu ochrony i towarzystwa ubezpieczeniowego, zaczyna się już od 300 zł, a koszty, które poniesiemy w zderzeniu z żywiołem – naprawa dachu, remont, osuszenie zalanego domu, odbudowa zniszczonej architektury ogrodowej, instalacji fotowoltaicznej czy ponowne nasadzenie roślinności – nie zamkną się w trzycyfrowej liczbie – przypomina Marcin Limanowski, agent ubezpieczeniowy Unilink.

zalane mieszkanie
Ubezpieczenie domu od podtopienia czy powodzi coraz częściej przydaje się mieszkańcom terenów, które kiedyś były zalewane rzadko lub nigdy. ka4an

Przez zmiany klimatu jest więcej burz i trąb powietrznych? To nie takie proste

W mediach często można usłyszeć, że postępujące zmiany klimatu powodują, że mamy w Polsce coraz więcej rzadkich i groźnych zjawisk pogodowych, takich jak gwałtowne burze czy trąby powietrzne. Prawda jest jednak nieco bardziej złożona. Same zmiany klimatu są faktem – średnia temperatura na Ziemi stale i szybko podnosi się wskutek działalności człowieka, co ma liczne groźne skutki. Nie zawsze jednak można łatwo wykazać, że przekłada się to na ekstremalną pogodę.

Przykładowo nie ma dowodów na to, że burze w Polsce zdarzają się coraz częściej. Jak wynika z badań zebranych w tomie „Climate Change in Poland. Past, Present, Future”, liczba dni z burzą nie zmieniła się znacząco w ciągu ostatnich 100 lat. Naukowcy odkryli za to, że wydłużył się sezon burzowy – nawałnice zagrażają nam już nie tylko latem, ale coraz częściej też jesienią czy wiosną. Jeśli z kolei chodzi o trąby powietrzne, czyli tornada, to badacze mają za mało danych, żeby stwierdzić, czy nawiedzają Polskę coraz częściej.

Naukowcy nie mają za to wątpliwości, że nasz kraj ma coraz większy problem z ulewami. Choć roczna suma opadów raczej się nie zmienia, coraz więcej jest dni z intensywnymi opadami. Oznacza to, że pada rzadziej, ale bardziej obficie, co zwiększa ryzyko susz, ale i podtopień.

– Zmaleje liczba dni z opadem, wydłuży się czas między opadami i zwiększy się ich intensywność. Skutkiem tego, dłuższe okresy bezopadowe (lub z opadem znacznie niższym od normy) mogą być przerywane intensywnymi ulewami – podkreślają eksperci Polskiej Akademii Nauk.

Co więcej, z badań wynika, że w miarę dalszego wzrostu średnich temperatur na Ziemi będzie też rosło prawdopodobieństwo intensywnych opadów.

– Zmiany dotyczące ekstremalnych burz będą znaczące i sprawią, że niszczące powodzie będą w Europie pojawiać się częściej. To, obok obecnych powodzi, powinno stanowić pobudkę skłaniającą nas do ulepszenia systemów ostrzegawczych i ochronnych – mówi Hayley Fowler z Newcastle University, cytowana przez serwis naukawpolsce.pl.

Ubezpieczenie od powodzi przyda się nie tylko w pobliżu rzeki

Choć powodzie w miastach kojarzymy zwykle z rzekami występującymi z brzegów, to podtopienia budynków czy samochodów coraz częściej spowodowane są „zwykłymi” ulewami. To tzw. szybkie powodzie miejskie, spowodowane krótkimi, ale intensywnymi opadami, z którymi nie radzi sobie kanalizacja deszczowa.

– Na powodzie błyskawiczne szczególnie narażeni są mieszkańcy terenów zabudowanych. Obserwujemy wzrost zapytań o tego typu ubezpieczenia po wystąpieniu lokalnych kataklizmów. Warto jednak zadbać wcześniej o odpowiednie ubezpieczenie ze względu na obowiązujący okres karencji w przypadku szkód na skutek powodzi – radzi Monika Włodarczyk, agentka ubezpieczeniowa z woj. podkarpackiego, cytowana w raporcie „Nawigator Ubezpieczeniowy”.

Tzw. deszcze nawalne są tym groźniejsze, im dłuższy był poprzedzający je okres suszy. Silnie wyschnięta ziemia wolniej wchłania bowiem wodę, przez co deszczówka zalega na powierzchni. A warto mieć na uwadze, że w Polsce narasta również problem susz – jak podaje cytowany raport, w latach 2017–2021 to właśnie susza była najczęstszą przyczyną szkód zgłaszanych przez gospodarstwa rolne. W skali całego kraju takich zgłoszeń było ponad pół miliona.

– Z uwagi na wzrost temperatury zmienia się faza opadów. Zimą możemy spodziewać się mniej śniegu, a więcej deszczu. Śnieg jest podstawą odnawiania się zasobów wód podziemnych (…). Brak śniegu może więc prowadzić do powstawania i pogłębiania się deficytów wody – wyliczają naukowcy PAN. – Wzrost opadów w półroczu ciepłym, jeśli wystąpi, może być niewielki. A zatem deficyt wody w sezonie wegetacyjnym będzie się pogłębiał, prowadząc do przesuszenia gleby, zwłaszcza że z powodu wysokich temperatur parowanie będzie wyższe.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masz ubezpieczenie domu od zalania i powodzi? Sprawdź aktualną pogodę – może ci się przydać! Gwałtowne ulewy są w Polsce coraz częstsze - RegioDom.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza