Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych w Słupsku

olo
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych w Słupsku
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych w Słupsku Łukasz Capar
Bez pielęgniarek i położnych nie ma systemu zdrowia. Tylko w słupskim szpitalu jest ich ponad 600. Pracują też w szkołach, DPS-ach, przychodniach administracji i opiece społecznej. Dziś obchodzą swoje święto, a pod słupskim ratuszem zachęcają do profilaktyki.

Czego życzyć pielęgniarkom, położnym i pielęgniarzom, bo w końcu panów w tym zawodzie nie brakuje? Na takie pytanie od samych zainteresowanych pada w zasadzie jedna odpowiedź - zdrowia. Jak o nie dbać można było dowiedzieć się w czwartek pod słupskim ratuszem. To tu Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Słupsku, przy współpracy z przedstawicielami samorządu zorganizowała obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych.

Organizatorzy zaplanowali punkty dedykowane kobietom. Słupszczanki między godz. 10 -14 mogły skorzystać z warsztatów na temat samobadania piersi, profilaktyki FAS czy zapoznać się z ofertą szkoły rodzenia i porozmawiać na temat naturalnego karmienia noworodków. Zachęcano do badań mammograficznych i cytologii. Rodziców i ich dzieci uczulano na problemy związane z próchnicą i brakiem higieny jamy ustnej.

- To, że bez pielęgniarek i położnych nie ma systemu zdrowia, to wszyscy wiemy - mówi Sebastian Irzykowski, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. - Wiemy też, że otrzymujemy wynagrodzenia, które nie zawsze korespondują z wiedzą i doświadczeniem. Wiele lat zaniedbań związanych z kształceniem i poprawą warunków pracy spowodował, że zawód przestał cieszyć się zainteresowaniem. W efekcie mamy jeden z najniższych wskaźników pielęgniarek na tysiąc mieszkańców w Europie. Dużo zależy jednak od demografii.

Efekty? Średnia wieku pielęgniarek i położnych pracujących w szpitalu wojewódzkim w Słupsku to 52 lata.

- Stoimy przed potrzebą szybkiej i skutecznej wymiany kadr na młodsze pokolenie - przyznaje Andrzej Sapiński prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. - Pokolenie, które dziś uczy się Akademii Pomorskiej.

Obok młodej kadry, jednostki medyczne sięgają też po pielęgniarki z Ukrainy, które nie zawsze - jeśli są uchodźcami - chcą w Polsce zostać. Tym bardziej że jako medycy zostali powołani do wojska na czas wojny. Kilkanaście osób próbowało niedawno podjąć w Słupsku pracę, ale po ostatnich zmianach na froncie te wyjechały.

-Nie mamy co liczyć, że będzie to ogromny zastrzyk ludzi, którzy tę lukę nam zamkną. To się nie stanie - zauważa Sebastian Irzykowski.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych został ustanowiony w 1973 roku w Meksyku przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek. Data nie jest przypadkowa, bo tego samego dnia urodziła się Florence Nightingale, która jest uważana za prekursorkę nowoczesnego pielęgniarstwa. Przypomnijmy, że Nightingale wypracowała podstawy, na których opiera się współczesny wizerunek pielęgniarki m.in. poprzez soje działania w trakcie Wojny Krymskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza