Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miedzynarodowy Dzień Teatru w Słupsku. Na jaką sztukę się wybrać?

Daniel Klusek [email protected]
Mateusz Nowak w Rondzie rozprawi się z naszą historią.
Mateusz Nowak w Rondzie rozprawi się z naszą historią. Teatr Rondo
Trzy dni będą trwać w Słupsku obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. Rozpoczną się w czwartek w teatrze Rondo.

Wieczór rozpocznie się o godz. 19 pokazem monodramu "Od przodu i od tyłu" w wykonaniu Mateusza Nowaka. Przedstawienie powstało na podstawie rozprawy doktorskiej Karola Zbyszewskiego "Niemcewicz od przodu i tyłu". Treść spektaklu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. Wyśmiewa polityków, du­cho­wieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora "Powrotu posła". Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Bilety w cenie 20 i 10 zł można jeszcze kupić w kasie teatru. Po przedstawieniu odczytane zostanie orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku stworzył je Brett Bilety, wybitny południowoafrykański dramaturg, reżyser, scenograf i twórca instalacji.

Natomiast w piątek na widzów Nowego Teatru czeka kolejna premiera "Księż­niczka na opak wywrócona". To spotkanie ze znakomitą literaturą oraz z błyskotliwym, skrzącym się dowcipem teatrem wywodzącym się z włoskiej commedia dell'arte. To pełna dowcipu, nieporozumień, nagłych zwrotów akcji i przebieranek opowieść, w której księżniczka i służąca zamieniają się rolami. W wyniku tej skomplikowanej sytuacji rodzą się liczne nieporozumienia pociągające za sobą zabawne konsekwencje. Co najważ­niejsze, ta zamiana ról w pozwala wydobyć sens sztuki mówiący o tym, że "życie to sen, a świat to wielki teatr". Spektakl reżyseruje Natalia Sołtysik. Przeniosła ona akcję we współczesne nam czasy, co podkreśla zarówno scenografią, jak i kostiumami. Premiera w piątek o godz. 18, spektakl zobaczyć będzie można również w sobotę i niedzielę o godz. 18. Bilety kosztują 30 i 25 złotych.

Orędzie odczytane zostanie także w sobotę w teatrze Tęcza. Tam podsumowany zostanie konkurs plastyczny dla dzieci "Moje wrażenia z Tęczy". Po tym zobaczyć będzie można "Opowiadanie króla Wysp Hebanowych". Bajka przenosi widzów w krainę pewnego króla, który opowiada o swoich barwnych losach Sułtanowi. A wszystko zaczyna się od historii Rybaka, który wyłowił z morza Dżinna uwię­zionego w szkatułce. Ten w zamian za uwolnienie zaproponował Rybakowi wielkie bogactwa, a żeby je uzyskać, musi zanieść swe­mu Sułtanowi ryby z tajemniczego jeziora, co też uczynił. Jak się później okazało, nie były to zwykłe ryby, lecz kolorowe. Próbując rozwikłać zagadkę ryb, Sułtan trafia do pałacu króla Wysp Hebanowych. Początek w sobotę o godz. 11. Bilety kosztują 18 i 15 złotych. Po spektaklu na widzów czekają nies­podzianki z okazji dnia teatru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza