Miejsca przyjazne seniorom poszukiwane. Już co trzeci słupszczanin ma ponad 60 lat

Monika Zacharzewska
W ubiegłym roku do projektu „Miejsce Przyjazne Seniorom” przystąpiło 29 firm i instytucji. W ciągu czterech lat projektu było ich 41
W ubiegłym roku do projektu „Miejsce Przyjazne Seniorom” przystąpiło 29 firm i instytucji. W ciągu czterech lat projektu było ich 41 Łukasz Capar
Do końca maja miejskie firmy i instytucje mogą zgłosić swój udział w akcji „Miejsca Przyjazne Seniorom”.

- Miejsce Przyjazne Seniorom to stowarzyszenia, firmy i instytucje, w których seniorzy mogą liczyć na specjalne traktowanie, zniżki i rabaty - wyjaśnia Małgorzata Mogielnicka, koordynator projektu i szefowa Stowarzyszenia Horyzont, które od pięciu lat organizuje akcję.

W tym czasie certyfikat takich miejsc uzyskało 41 podmiotów, wśród nich m.in. biblioteki, ośrodki kultury, które są przyjazne osobom starszym, ale też firmy komercyjne - kawiarnie, restauracje, fryzjerzy, krawcowe, sklepy, apteki, kluby sportowe czy firmy zajmujące się opieką nad seniorami albo rehabilitacją. Te oferowały słupszczanom po 60. roku życia np. zniżki i rabaty na swoje produkty i usługi.

- Już ponad 30 procent słupszczan to osoby po 60. roku życia. W większości aktywni i ciekawi świata. Chcą wychodzić z domów, spotykać się ze znajomymi, a można ich w tym wspierać. Chętnie korzystają z rabatów i zniżek proponowanych przez partnerów projektu „Miejsce Przyjazne Seniorom” - podkreśla Małgorzata Mogielnicka.

Teraz Stowarzyszenie Horyzont oraz Słupska Rada Seniorów organizują piątą edycję akcji. Różni się ona nieco od poprzednich, bo teraz certyfikat i naklejka z logo „Miejsce Przyjazne Seniorom” nie będą już wydawane na rok, ale na czas nieokreślony. Organizatorzy jednak zapowiadają, że będą weryfikować, jak założenia projektu są realizowane w poszczególnych miejscach. W każdej chwili też będzie można zrezygnować z udziału w projekcie.

- Liczymy też, że w tym roku oferta tych miejsc jeszcze bardziej się poszerzy. Zapraszamy do akcji m.in. stowarzyszenia taksówkarskie, by osoby starsze mogły z rabatami korzystać z przejazdów - mówi pani Małgorzata.

Projekt ma przynieść korzyści obu stronom - seniorom rabaty, zniżki i specjalne traktowanie, a instytucjom i firmom - dodatkowych, lojalnych klientów i promocję swojej działalności.

- Każdy udzielony rabat z jednej strony poprawia jakość życia osób starszych, ale także spowoduje zwiększenie liczby potencjalnych odbiorców usług, produktów - informują organizatorzy, którzy zapewniają także promowanie podmiotów przystępujących do akcji poprzez kampanie medialne. Również na stronach internetowych organizatorów i partnerów akcji oraz poprzez publikację, w której zamieszczone będą informacje o działalności partnera akcji, jego dane kontaktowe oraz oferowane osobom starszym ulgi i zniżki.

- Teraz adresy i kontakty do instytucji i lokali z certyfikatem „Miejsce Przyjazne Seniorom” dostępne są na stronie miasta Słupska w zakładce dla seniorów. Natomiast na zbliżający się finał piątej edycji przygotujemy papierową broszurę, którą będziemy rozdawać wśród seniorów - mówi koordynatorka akcji.

Aby przystąpić do projektu, należy wypełnić deklarację pobraną ze strony www.horyzont.slupsk.pl i do 31 maja przesłać ją na adres mps@horyzont.slupsk.pl. Uroczyste wręczenie certyfikatów świadczących o uzyskaniu tytułu Miejsce Przyjazne Seniorom odbędzie się w drugiej połowie czerwca. Każdy partner przystępujący do akcji otrzyma naklejkę, którą należy zamieścić w widocznym miejscu.

Projekt „Miejsca Przyjazne Seniorom - Publikacja 2018” realizowany jest jako zadanie publiczne na wspieranie wykonania w 2018 roku zadania pn. „Miejsca Przyjazne Seniorom oraz wydanie publikacji” - finansowane ze środków Miasta Słupska.

Tłumy na zajęciach dla seniorów [zdjęcia, wideo]

Zobacz także: Tłumy na zajęciach dla seniorów

Wideo

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

100 lat w domu opieki?
W dniu 29.09.2018 o 14:39, Gość napisał:

Bez przesady, przecież nik nie ustawi przystanku w sklepie....mila Pani.Rozumiem, ciężko, ale jak coś to gdzie rodzina???


"Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu" z okazji okrągłej rocznicy urodzin.. A seniorów przybywa; "119 stulatków z regionu dostaje świadczenie honorowe z ZUS.."/gazeta pomorska Żnin/ szumne urodziny, wywiady, zdjęcia, prezenty.. potem wywiezienie seniora 100 km od miejsca zamieszkania do prywatnego domu opieki, by nikt nie miał szansy zabaczyćw jakich warunkach żyje stuletni senior? A znajomym pokazuje się fotki z kolejnych urodzin na których nie widać siniaków ale widać wznoszących toast i śpiewających "100 lat".. w domu opieki..?
S
Senior zbędny..?
W dniu 30.09.2018 o 19:49, Gość napisał:

Nie czepiam się, wiem co to starosć,ale też rodzina powinna wiedzieć jakie są potrzeby ludzi starszych jeżeli takowe są w rodzinie. Jak widzę objuczone wózkami, torbami ledwo ciągnące nogę za nogą starsze osoby, krew mnie zalewa. Kiedyś spytalam "po co Pani tyle kupueje?"" Dla dzieci bo pracują.....


Seniorzy robią co mogą by być przydatnym i SPRAWNYM., bo wiedzą, że gdy opadną z sił, kochająca rodzinka ich ubezwłasnowolni i odda do DPS /100 km od rodzinnego miasta/ gdzie będą w samotności oczekiwać ma odwiedziny lub śmierć.
G
Gość
W dniu 30.09.2018 o 00:24, Młodość to chwila napisał:

Kilka lat temu a jednej ulicy ustawiono 123 ławki i tyle samo śmietników, więc można część tych ławek rozstawić między przystankami? Nie czepiaj się rodziny, bo każdy senior chce jak najdłużej być samodzielny i nie obarczać dzieci. Poza tym każdy chce i powinien wychodzić z mieszkania by pobyć między ludźmi i zażywać ruchu. Przekonasz się wkrótce, że młodość to chwila, a starość jest szara, długa i bolesna..

Nie czepiam się, wiem co to starosć,ale też rodzina powinna wiedzieć jakie są potrzeby ludzi starszych jeżeli takowe są w rodzinie. Jak widzę objuczone wózkami, torbami ledwo ciągnące nogę za nogą starsze osoby, krew mnie zalewa. Kiedyś spytalam  "po co Pani tyle kupueje?"" Dla dzieci bo pracują.....

M
Młodość to chwila
W dniu 29.09.2018 o 14:39, Gość napisał:

Bez przesady, przecież nik nie ustawi przystanku w sklepie....mila Pani.Rozumiem, ciężko, ale jak coś to gdzie rodzina???


Kilka lat temu a jednej ulicy ustawiono 123 ławki i tyle samo śmietników, więc można część tych ławek rozstawić między przystankami? Nie czepiaj się rodziny, bo każdy senior chce jak najdłużej być samodzielny i nie obarczać dzieci. Poza tym każdy chce i powinien wychodzić z mieszkania by pobyć między ludźmi i zażywać ruchu. Przekonasz się wkrótce, że młodość to chwila, a starość jest szara, długa i bolesna..
G
Gość
W dniu 19.05.2018 o 19:19, Jadwiga napisał:

Słupszczanki i Słupszczanie Mają problem z przystankami autobusowymi w Słupsku!. Daleko jest na przystanek po wyjściu z zakupami z Kauflandu ! Do Kauflandu też jest za daleko z przystanku.! Daleko jest na przystanek ze starego cmentarza!. Dla kogo są przystanki przy wiadukcie kolejowym, czy muszą być oddalone od osiedla? W Słupsku jest beznadziejne usytuowanie przystanków i nie jestem w tej ocenie odosobniona. Panie Prezydencie Robercie Biedroń czy może Pan zrobić coś w tym temacie. MIEJSCA PRZYJAZNE SENIOROM  P O S Z U K I W A N E! 

Bez przesady, przecież nik nie ustawi przystanku w sklepie....mila Pani.Rozumiem, ciężko, ale jak coś to gdzie rodzina???

G
Gość
W dniu 18.05.2018 o 20:12, Gość napisał:

No tak niech zajmują miejsca pracy a młodzi niech kombinują bo starego wygi nie da się wykopać Gej dba aby stary układ miał się dobrze.

A ty wiesz o co chodzi? Tępa glowo... poczytaj albo popytaj

S
Stuka laską
W dniu 18.05.2018 o 20:12, Gość napisał:

No tak niech zajmują miejsca pracy a młodzi niech kombinują bo starego wygi nie da się wykopać Gej dba aby stary układ miał się dobrze.


Ilu kandydatów na radnych jest powyżej 60 roku życia? Co zrobili radni w czasie ostatnich lat dla swoich wyborców seniorów?
K
Kto to napisał?
W dniu 19.05.2018 o 07:01, piotr mieczyslaw napisał:

pozory szczesliwosci - osobiscie szukalem dla starszej osoby opiekunki na 8 - 10 godz. - wszystkie ogloszenia dot. osóbzainteresowanych taka praca dot. opieki w np.niemczech .niezamozni samotni emeryci pozostawiani sa sami sobie ! Jako 60+ zainteresowny jestem specjalnym traktowaniem w prosektorium i znizka w spalarni . amen

Nie marudź
Kiedy ktoś zapyta, jak ja się dziś czuję,
Grzecznie odpowiadam, że "dobrze, dziękuję".
To, że mam reumatyzm, to jeszcze nie wszystko,
astma, serce mi dokucza i mówię z zadyszką,
Puls słaby, krew w cholesterol bogata..
lecz dobrze się czuję, jak na swoje lata.
Bez laseczki chodzić teraz już nie mogę
choć zawsze wybieram najłatwiejszą drogę
W nocy przez bezsenność bardzo się morduję,
ale przyjdzie ranek..i znów dobrze się czuję.
Mam zawroty głowy, pamięć figle płata
Lecz dobrze się czuję jak na swoje lata.
Z wierszyka mojego ten sens się wywodzi,
Że kiedy starość i niemoc nareszcie przychodzi,
To lepiej się zgodzić że strzykaniem kości
i nie opowiadać o swojej starości.
Zaciskając zęby z tym losem się pogódź
i wszystkich dookoła chorobami nie nudź!
Powiadają,że starość jest okresem złotym,
i kiedy spać się kładę, zawsze myślę o tym..
"Uszy" mam w pudełku, "zęby"w wodzie studzę,
"oczy" na stoliku zanim się obudzę..
Jeszcze przed zaśnięciem ta myśl mnie nurtuje:
Czy to wszystkie części, które się wyjmuje?
Za czasów młodości/mówię bez przesady/
Łatwe były biegi,skłony i przysiady.
W średnim wieku jeszcze tyle sił mi pozostało,
by bez zmęczenia przetańczyć noc całą..
A teraz na starość czasy się zmieniły,
spacerkiem do sklepu, z powrotem bez siły..
Dobra rada dla tych, którzy się starzeją
Niech zacisną zęby i z życia się śmieją.
Niech wstaną rano, "części" pozbierają
Niech rubrykę zgonów w prasie przeczytają,
Jeśli ich nazwiska tam nie figurują,
To znaczy że są ZDROWI i DOBRZE SIĘ CZUJĄ.
S
Suka łaską gdy chodzę
Już widać czego najbardziej potrzebują mieszkańcy miasta podjazdy dla wózków inwalidzkich przy każdym budynku, windy, ławki na chodnikach bo dla wielu osób odległość między przystankami autobusowymi jest zbyt duża. No i oczywiście większa tolerancja dla "stukających laskami i kulami na schodach" starszych ludzi.
J
Jaga
W dniu 19.05.2018 o 20:42, Ławeczki co kilka metrów napisał:

Pan prezydent jeszcze czuje się młodo, to raczej Pani wice coś na ten temat mogłaby powiedzieć..ale raczej nie chodzi pieszo i nie dźwiga zakupów..

I tu jest ten pies pogrzebany. Pani Wojewódzka proszę zrobić zakupy w Kauflandzie i pomaszerować do najbliższego przystanku.!

J
Jaga
W dniu 18.05.2018 o 20:17, Młodość to chwila napisał:

Dla seniorów po 60 roku życia są organizowane rozrywki, a dla tych po 75 roku żadnej pomocy? Ci starsi potrzebują często całodobowej opieki bo nie radzą sobie sami.Oferty domów opieki są zachęcające, ale rzeczywistość przeraża bo TAM przestajesz być człowiekiem i nikt się z Tobą nie liczy. W zachodnich krajach jest dobrze zorganizowana pomoc dla starszych ludzi, dostarcza im się produkty żywnościowe, zawozi do lekarzy i zabiera z domu na wycieczki. Robi się wszystko by jak najdłużej stary człowiek był w swoim domu. U nas każdy starszy człowiek jest spychany na margines, a zostawiony w domu opieki zastanaje pozbawiony wszystkiego, opuszczony i zapomniany.

w Polsce seniorzy są tylko do uśpienia, niestety.

Ł
Ławeczki co kilka metrów
W dniu 19.05.2018 o 19:19, Jadwiga napisał:

Słupszczanki i Słupszczanie Mają problem z przystankami autobusowymi w Słupsku!. Daleko jest na przystanek po wyjściu z zakupami z Kauflandu ! Do Kauflandu też jest za daleko z przystanku.! Daleko jest na przystanek ze starego cmentarza!. Dla kogo są przystanki przy wiadukcie kolejowym, czy muszą być oddalone od osiedla? W Słupsku jest beznadziejne usytuowanie przystanków i nie jestem w tej ocenie odosobniona. Panie Prezydencie Robercie Biedroń czy może Pan zrobić coś w tym temacie. MIEJSCA PRZYJAZNE SENIOROM P O S Z U K I W A N E!


Pan prezydent jeszcze czuje się młodo, to raczej Pani wice coś na ten temat mogłaby powiedzieć..ale raczej nie chodzi pieszo i nie dźwiga zakupów..
G
Gość
Zrobi tyle w temacie ze zlikwiduje zatoki
J
Jadwiga

Słupszczanki i Słupszczanie Mają problem z przystankami autobusowymi w Słupsku!. Daleko jest na przystanek po wyjściu z zakupami z Kauflandu ! Do Kauflandu też jest za daleko z przystanku.! Daleko jest na przystanek ze starego cmentarza!. Dla kogo są przystanki przy wiadukcie kolejowym, czy muszą być oddalone od osiedla? W Słupsku jest beznadziejne usytuowanie przystanków i nie jestem w tej ocenie odosobniona. Panie Prezydencie Robercie Biedroń czy może Pan zrobić coś w tym temacie. MIEJSCA PRZYJAZNE SENIOROM  P O S Z U K I W A N E! 

G
Gość
W dniu 19.05.2018 o 09:37, Gość napisał:

Jak nie możesz znaleźć Polaka to zatrudnij Niemca czy Norwega a nie smęcisz na forum. Jesteśmy w Unii Europejskiej - masz dostęp do milionów pracowników z kilkunastu krajów. Opłacisz kurs językowy i problem załatwiony.

 

narazie z naszych podatkow oplacamy tysiace ,,pracownikow,,w brukseli .............

Dodaj ogłoszenie