reklama

Mieszkańcy skarżą się na ciemności na ulicach miasta, nowe oświetlenie się nie sprawdza

Kinga Siwiec
Zdjęcie, które pokazuje moc oświetlenia przed remontem Fot. Czytelnik
Nowe oświetlenie LED w mieście budzi kontrowersje. Wiele osób narzeka, że po wymianie lamp na nowocześniejsze, na niektórych ulicach Słupska jest jeszcze ciemniej.

Jeden z naszych czytelników skarży się na nowe oświetlenie ledowe na ulicy Sadowej w Słupsku. Po wymianie lamp na ulicy jest dużo ciemniej niż było wcześniej, ze starym oświetleniem. Na potwierdzenie swoich słów wysyła dwa zdjęcia, które wykonał ze swojego okna przed i po montażu nowych lamp.

- Zmiana lamp w Słupsku z tradycyjnych na nowoczesne lampy LED to temat bardzo na czasie, powtarzany przez wielu przedstawicieli władz miasta we wszystkich mediach. Chciałem przedstawić jak wygląda to na ulicy z mojego okna. A wygląda gorzej. Po zamontowaniu nowych lamp na ulicy jest dużo ciemniej. Poza tym ulica Sadowa jest ulicą ślepą, przez to kierowcy muszą manewrować, żeby wykręcić i wyjechać. W takich ciemnościach jest to naprawdę utrudnione - mówi pan Andrzej. - Kolejnym problemem jest fakt, że z pobliskiego lasu regularnie wychodzą dziki. Nie jest to ani bezpieczne, ani komfortowe dla mieszkańców, kiedy muszą wyjść na ciemną ulicę. Zabrano nam też jedną lampę, która oświetlała plac manewrowy. Zgłaszałem się w tej sprawie do Zarządu Infrastruktury Miejskiej, ale powiedziano mi, że oświetlenie wykonywane jest zgodnie z projektem, a projektant nie przewidział lampy w tym miejscu.

Inni mieszkańcy miasta skarżą się na ogólne ciemności, panujące na słupskich ulicach. Problem pojawia się głównie tam, gdzie oświetlenie zostało wymienione na nowe.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że nowe oświetlenie na ulicach miasta powoduje większe ciemności?

- Odkąd zamontowano nowe lampy na ulicach jest jakoś ciemniej. Nie wiem z czego to wynika, ale zacznie ogranicza widoczność po zmroku. To robi się po prostu niebezpieczne, bo kierowcy nie widzą pieszych, którzy chcą przejść przez ulicę - mówi pani Anna. - Problem jest szczególnie zauważalny na przykład na ulicy Tadeusza Kościuszki, przy szkole policji. Przecież jadąc tamtędy samochodem naprawdę nie trudno kogoś potrącić, zwłaszcza że o tej porze roku większość ludzi nosi ciemne, szare ubrania, co czyni ich jeszcze mniej widocznymi.

- Przy ulicy Sadowej siedem dotychczas istniejących lamp oświetlenia ulicznego zostało zastąpionych siedmioma nowymi latarniami, także nie możemy mówić o usunięciu punktów świetlnych. Na końcowym odcinku jedna z lamp, która uprzednio stała na terenie prywatnym została relokowana na teren pasa drogowego - wyjaśnia Tomasz Orłowski z Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.

- Odnośnie intensywności świecenia nowych lamp, charakterystyka lamp LED jest bardziej kierunkowa, a więc oświetla pas drogowy. Lokalizacje i moce nowych lamp określane są na podstawie obliczeń fotometrycznych zgodnie z normą dla odpowiednich klas dróg.

Wielu mieszkańców uważa, że przy źle oświetlonych ulicach bezpieczeństwo spada, a pomysł zamontowania bardziej rozbudowanego monitoringu uważają za chybiony, gdyż przy braku światła i tak będą bezużyteczne po zmroku.

W Słupsku jest tak ciemno, że niewiele zobaczą na nagraniach z kamer, więcej światła potrzeba a nie kamer

- pisze jeden z internautów na forum gp24.pl.

Przypomnijmy, że do końca roku trwa realizacja projektu wymiany oświetlenia. Na ulicach Słupska pojawi się ponad 3 tysiące nowych lamp. Kompleksowa modernizacja oświetlenia ulicznego możliwa jest dzięki funduszom z Unii Europejskiej pozyskanym przez Słupsk w 2017 r. Nowe ledowe oświetlenie w zamyśle miało być bardziej ekologiczne i tańsze w użytkowaniu. Lampy będą wyposażone w elektroniczne sterowniki, które pozwolą na ich ściemnianie w środku nocy. Poza tym będą informowały o uszkodzeniu lampy i konieczności wymiany oprawy.

Zobacz także: Pojawią się nowe lampy na słupskich ulicach.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 45

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
6 listopada, 16:44, Gość:

Zapraszam na Konarskiego 12 i 14, po godz 17 nie widać nic. Prezes SM Dom nad Słupią lubi robić objazd zasobów, ale niestety jak jest widno.

Może to nie jest wina samych lamp, tylko prądu bo jest zbyt rzadki ?

X
Xsa Xsi

Dlaczego w momencie, kiedy „modernizowane” jest oświetlenie miejskie w formie budowy nowego oświetlenia, słupy stawiane są w miejscach na środku chodnika, utrudniając przy tym poruszanie się pieszym po obszarze ich „pasa drogowego”? Jak mają sobie radzić osoby niepełnosprawne albo ludzie z wózkami dla dzieci pokonując zniszczone, nierówne chodniki i do tego jeszcze omijając „wyrośnięte” na ich drodze latarnie oświetlenia drogowego? Wiadomo, że z uwagi na zagęszczenie infrastruktury sieciowej, umieszczonej bezpośrednio pod ziemią, występują trudności z bezkolizyjnym umieszczeniem latarni względem drogi, jednak są to sporadyczne sytuacje, a nie tak nagminne, jak w wielu uliczkach naszego pięknego Miasta.

Montowane oprawy oświetleniowe nagminnie są źle regulowane pod względem kąta świecenia przez co zamiast rozświetlać płaszczyznę pracy, jaką jest pas drogowy, to świecą mieszkańcom po oknach nie dając spać w nocy..

Wydajność lm/W na bardzo niskim poziomie w stosunku do opraw innych znanych producentów, takich jak Philips (obecnie Signify) czy Schreder, co też nie przekłada się na stosunek ceny do jakości.

Generalny wykonawca robót, celem realizacji inwestycji posiłkuje się ostatnimi czasy bardzo dużą liczbą podwykonawców, których można określić tzw. „ludźmi z łapanki”, u których nie widać, żeby przy wykonywaniu robót stosowali się do sztuki budowlanej przy wykonywaniu tychże robót. Zdecydowanie lepiej prezentuje się firma, której pracownicy chodzą w odzieży ochronnej, dzięki której idzie ich zidentyfikować, jak to dzieje się na profesjonalnych budowach.

Tak naprawdę ten projekt pod nazwą „Modernizacji oświetlenia w mieście” w dużej mierze ma na celu zlikwidowanie oświetlenia, które przez lata budowane było przez Miasto, a później w ramach czy to przemian ustrojowych czy wyzbywaniu się majątku, przekazywane było na stan Energi Oświetlenie (podmiot prywatny), żeby teraz kolejny raz budować oświetlenie tym razem przy użyciu dotacji unijnych..

Nieudany efekt wymiany oświetlenia w mieście – oby tylko na koniec nie skończyło się tak samo jak aquapark, gdzie Miasto wspierając się funduszami europejskimi ostatecznie musiało oddać dotację i pokryć wszystko z własnego budżetu, pogłębiając przy tym stan zadłużenia miasta.. Miejmy nadzieję, że przy tym wszystkim nieudolność urzędników Miasta nie spowoduje utraty dotacji ze strony pozostałych partnerów tego programu modernizacji oświetlenia, tj. Miasta Ustki, Gminy Kobylnica, Gminy Słupsk oraz Gminy Dębnica Kaszubska. A w tym wszystkim jednak Miasto ma dosyć sporo doświadczenia, jak to było z Parkiem Kulturowym „Klasztorne Stawy”, które budował PARR i na skutek Miasta stracił dotację..

Szukając zalet takiego oświetlenia, niewątpliwym jest to, że poprzez zmniejszenie mocy samych źródeł światła, zmianę krzywej rozsyłu światłości oprawy oświetleniowej, kąta świecenia, zmniejszyć możemy „zanieczyszczenie światłem” naszego pięknego miasta, dzięki czemu może to lepiej wpłynąć na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, a także może zwiększyć się obszar gwiaździstego nieba.

Zmiana barwy światła na neutralną daje lepszy stopień oddawania barw.

W głębi duszy, widząc to wszystko, jako mieszkaniec tego pięknego Miasta, to mam nadzieję, że nie skończy się to wszystko, jak w jednym ze słynnych filmów Barei.

Mieszkaniec

X
Xsa Xsi

Oprawy oświetleniowe, które niby mają być energooszczędne, wcale takie nie są.. Zasilone są 24 h/dobę z sieci energetycznej w stosunku do zwykłego oświetlenia drogowego, które załączane jest za pomocą zegara astronomicznego lub czujnika zmierzchowego. Do tego komunikacja pokroju wi-fi pomiędzy każdą z lamp.. Co już samo w sobie sprawia, że pobiera energię elektryczną w momencie, kiedy tak naprawdę nie jest potrzebna.. Pobudowane szafy ze sterownikami GSM, GPRS, pochodną systemu CPANet, przekładnikami pomiarowymi. Wszystkie te bajery wymyślone w tym celu, żeby można było sterować oświetleniem z poziomu panelu dyspozytora w ZIM i na bieżąco uzyskiwać informacje o stanie opraw oświetleniowych, otrzymywania komunikatów błędów itp. Szkoda tylko, że pomimo tego wszystkiego np. na przebudowanym skrzyżowaniu Bohaterów Westerplatte i Łady-Cybulskiego – cały czas nie świecą się 3 lampy oświetleniowe od początku wykonania inwestycji. Często w tym obszarze dochodzi do awarii oświetlenia przez co nie działają w godzinach nocnych przez wiele dni. Analogiczna sytuacja na ścieżce rowerowej wzdłuż DW210 objętej granicami miasta...

Produkcja opraw oświetleniowych wykonanych w technologii LED jest dużo bardziej energochłonna niż zwykłych opraw oświetleniowych ze statecznikami czy innymi układami zapłonnikowymi.

Co do żywotności, to w przypadku zwykłych opraw oświetleniowych takich, jak np. sodowe, głównym elementem, który podlegał wyeksploatowaniu było źródło światła czyli tzw. żarówka. Koszt samego źródła światła, to parędziesiąt złotych brutto. Ewentualne elementy eksploatacyjne bez problemu dało radę kupić czy wymienić przekładając np. części oprawy z jednej do drugiej. Tutaj zaś po awarii jakiegoś elementu oprawy oświetleniowej, praktycznie cała lampa musi zostać wymieniona na nową. Koszt takiej oprawy może wynieść nawet do 3.000,00 zł brutto.

Producenci opraw oświetleniowych prześcigają się w udzielaniu gwarancji na 10 czy nawet 15 lat za drobną opłatą. Podczas rozmów z producentami opraw, oni z góry wiedzą, że te lampy nie dożyją okresu gwarancji. I kto to później poniesie koszty wymiany? Dzisiaj mamy dotację, a gdy skończy się gwarancja, to kto za to wszystko zapłaci..? Czy Miasto i nas mieszkańców będzie na to stać przy stale rosnącym zadłużeniu i braku perspektyw na spłatę jego przekładając termin spłaty kolejnych rat kredytu?

Jadąc przez centrum miasta po „modernizacji”, a właściwie, to wymianie oświetlenia jest ciemno.. Już gołym okiem bez pomiarów natężenia oświetlenia widać, że oświetlenie nie spełnia wymaganych norm oświetleniowych dla danej klasy drogi, którą porusza się uczestnik ruchu drogowego.. Pomiary tylko potwierdziłyby to, co widać gołym okiem..

„Każda lampa i jej lokalizacja i moc jest dobierana na podstawie badań fotometrycznych” – jeśli tak, to należy zadać pytanie jak lokalizacja może być dobierana skoro od razu obok starych słupów stawiane są nowe słupy oświetleniowe? To w czasach, kiedy projektanci liczyli wszystko ręcznie, to lepiej obliczali parametry Em, niż współczesne programy komputerowe typu DIALux i Relux w przypadku opraw typu LED? I dlatego było lepiej niż jest teraz? Co prawda, to nikt nie będzie czytać gazety przy oświetleniu drogowym, ale jednak oświetlenie budowane jest po to, aby zapewnić dostateczną widoczność uczestnikom ruchu drogowego.

M
Maciek

A mi sie podoba. Nowe ekologiczne i swieci tylko tam gdzie powinno a nie po elewacji i oknach. Wczesniej komuna oswietlala jak popadlo a teraz widac ze lampy swieca w punkt. Oczywisty Wrzask i krzyk - bo facetowi nie oswietlili prywatnego podjazdu co sam pisze.... to miejskie lampy miejski prad i powinny oswietlac miejski teren. A nie posesje kowalskiego czy inne tereny prywatne wspolnoty czy spoldzielnie. Jak ktos chce przed domem lampe niech se sam postawi i sam placi prad. W nowoczesnych osiedlach sie placi oplafy wspolne ale w komunistycznych umyslach spoldzielnia wspolnita to przecierz panstwowe darmowe i powinien rzad zaplacic. LUD glosno krzyczy bo za komuny bylo tyle takiego rozdawnictwa. Te lampy ktore widzialem sa lepsze i tyle. Nie wiem jak zim nadzoruje ale dla mnie jest lepiej i efektywniej. A jak ktos ma za ciemno na elewacji przed domem lub na terenie wspolnoty to niech zaplaci i zbuduje. Widac wrzask wiecznie niezadowolonych i tyle.

G
Gość
7 listopada, 16:54, Gość:

Drodzy czytelnicy, niema sensu się tutaj nakręcać i tak już nikt tego nie zmieni.Ci co mieli wziąść kasę za to, to już wzięli i pozamiatane. Musimy zacząć się przyzwyczajać do ciemności i do gazu pieprzowego w kieszeni bo era bezpieczeństwa to właśnie się skończyła. Co do pieszych na pasach? Zamiast gapić się w telefon to rozejrzyjcie się czy coś nie jedzie, bo wy dojrzycie światła samochodu a kierowca Was w tych ciemnościach-WCALE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Wiesz, ilu kierowców jeździ ze wzrokiem wlepionym w telefon?

Wiesz, ilu kierowców nie zwalnia (a muszą) przed przejściem dla pieszych?

Wiesz, ilu kierowców podczas włączania się do ruchu wymusza pierwszeństwo na pieszym przy przejściu?

Wiesz, ilu kierowców blokuje przejścia, chodniki itp?

Na powyższe pytania odpowiem jednakowo - CAŁA MASA!

Ot takie moje codzienne obserwacje w drodze do i z pracy/sklepu/spacerów/itp. Oczywiście piesi, rowerzyści, kierujący hulajnogami do świętych się nie zaliczają, ale patrząc z perspektywy pieszy-przejście-kierowca, to jak myślisz - kto popełnia więcej wykroczeń?

Trafnie ktoś podsumował ten kraj nazywając go meksykiem europy...

G
Gość

Drodzy czytelnicy, niema sensu się tutaj nakręcać i tak już nikt tego nie zmieni.Ci co mieli wziąść kasę za to, to już wzięli i pozamiatane. Musimy zacząć się przyzwyczajać do ciemności i do gazu pieprzowego w kieszeni bo era bezpieczeństwa to właśnie się skończyła. Co do pieszych na pasach? Zamiast gapić się w telefon to rozejrzyjcie się czy coś nie jedzie, bo wy dojrzycie światła samochodu a kierowca Was w tych ciemnościach-WCALE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

G
Gość

orłowski,borecki- boszeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

G
Gość

czy te pomysły to spadek i kukułcze jajo ekoBeaty posłanki wiosennej?

G
Gość

zapraszam nad stwaiki.i łąbędzi i te dwa powyżej co granicza z kaszubską.tam są jaja.egipskie ciemnosci.niektóe latarnie nad stawikiem łabędzim w ogóle umiejscowione tak wysoko ze swiatło sie nie przebija przez wierzby.rewitalaizacj za grube miliony nowe latarnie za wieleset złotych i po roku na szmelc.to jest jakas gospodarcza patologia.

G
Gość

jezu jakie farmazony i pierddzielonko.byle kase zmarnowac bez pojecia

R
Radny B.D.
6 listopada, 15:47, Gość:

Jaki projekt. Miasto buduje bez projektu. A potem legalizuje samowolę budowlaną. Niech ZIM - pokaże projekt. Na Niepodległości to zrobiło się wręcz groteskowo - na Andersa to widać ciemne "plamy" na jezdni, a lampy w linii drzew to istny hit - co one oświetlają? - gniazda ptakom, bo chodnika raczej nie. Ciekawe kto się podpisze na protokole odbioru.

Fajnie się czyta, że usunęli lampę z terenu prywatnego. A tu proszę cud - przy domku jednorodzinnym radnego Dobkowskiego lampa została. Śmiech.

Lampa została bo jak mógłbym protestować, skoro te lampy oświetlają główne i jedyne dojście z osiedla Niepodległości do Kościoła Św. Maksymiliana Kolbe i zostały dostawiona na całym tym ciągu pieszym na prośbę wiernych, którą to ja przekazałem Prezydentowi w formie interpelacji?!

G
Gość

A gdzie jest energetyk miejski? To już nikt z ratusza nie nadzoruje poczynań ZIM-u? Dlatego jest taka lipa.

g
g

W dzień trudno zauważyć dobre rządy w Słupsku. Lampy nic tu nie pomogą - coraz większe zacofanie, brud - istna wiocha!

G
Gosc

Najciemniej zawsze jest pod latarnia !!! Wiedza o tym urzednicy z Ratusza i ZIM !!! I jest jak jest !!!

B
Beata
6 listopada, 21:54, Gość:

Nowe oświetlenie jest jaśniejsze, te stare żółte lampy to tragedia. Wystarczy zobaczyć stare oświetlenie na Hubalczykow, Westerplatte czy Armii Krajowej.

6 listopada, 22:09, Gość:

Luxy mają się zgadzać nie barwa.

Czytaj ze zrozumieniem, poprzednik ma rację.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3