Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie służbowe – kto może je dostać i na jakich zasadach?

Katarzyna Piojda
Aneta Żurek/PP
Przed laty nie trudno było dostać mieszkanie służbowe na czas wykonywania pracy i mieszkać w nim nawet na emeryturze. Podstawowym warunkiem ubiegania się lokum z tego tytułu była znaczna odległość między miejscem zamieszkania a siedzibą zakładu pracy. Mieszkanie takie można było dalej zajmować razem z rodziną nawet wtedy, gdy przechodziło się na emeryturę albo rentę. A jak jest dzisiaj?

Jeszcze całkiem niedawno nauczyciel zatrudniony na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do pięciu tysięcy mieszkańców miał prawo do lokalu mieszkalnego na terenie gminy, w której położona jest szkoła. Lokale służbowe dla szkolnej kadry zazwyczaj były umiejscowione w budynku szkolnym, ale to nie stanowiło reguły. Obecnie przepisy mówią jedynie o odrębnym dodatku w wysokości 10 procent wynagrodzenia zasadniczego.

Nauczyciele już nie, ale żołnierze czy też policjanci w dalszym ciągu mają szansę otrzymać mieszkanie służbowe. Jednak nie każdy takie lokum ma zagwarantowane.

Na mieszkanie służbowe w dalszym ciągu mogą liczyć żołnierze zawodowi. Żołnierz może wnioskować o przyznanie mu takiego lokum na okres od dnia rozpoczęcia pracy w jednostce do dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej, a więc na czas pełnienia służby wojskowej. Mieszkanie służbowe znajduje się w miejscowości, w której żołnierz pełni służbę albo w pobliskiej miejscowości. Żołnierz ma prawo ubiegać się o przydział kwatery czy innego lokalu mieszkalnego albo o miejsce w internacie. Jeżeli nie skorzysta on z powyższych, może starać się o pieniądze, tak zwane świadczenie mieszkaniowe.

Żołnierze to nie jedyni przedstawiciele służb mundurowych, które mogą liczyć na służbowe lokum. Ustawa o policji reguluje kwestię przyznawania mieszkań służbowych dla funkcjonariuszy policji. Gdy policjant pełni służbę stałą, może wnioskować o przydział mieszkania z puli, która pozostaje w dyspozycji policji. Na tymczasową kwaterę może natomiast liczyć funkcjonariusz realizujący służbę przygotowawczą. Są to osoby, które zostały przyjęte do policji, lecz jeszcze nie otrzymały mianowania na policjanta. Muszą się sprawdzić w okresie próbnym.

Prawo do lokalu mieszkalnego przysługuje również strażakowi, pełniącemu służbę stałą, czyli inaczej mówiąc mianowanemu na stałe (nie dotyczy ten przepis strażaków ochotników). Analogicznie, jak w policji: strażak w służbie przygotowawczej ma szansę otrzymać kwaterę, ale tymczasową.

Nie każdy zatrudniony w leśnictwie ma prawo do zamieszkania w leśniczówce. Lasy Państwowe zapewniają mieszkania tylko pracownikom Służby Leśnej zatrudnionym na stanowiskach nadleśniczego i leśniczego. W sytuacji, gdy nie ma wolnych mieszkań dla leśniczego, może on wystąpić o ekwiwalent, czyli tak zwany równoważnik pieniężny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mieszkanie służbowe – kto może je dostać i na jakich zasadach? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza