Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mikroby i rwa kulszowa

Supernowa
Pasożytujące na człowieku bakterie zaskakują elastycznością. Respekt budzi ich zdolność do przystosowywania się do nowych warunków.

Kolejny przykład mistrzostwa adaptacyjnego tych maleńkich stworów opisali lekarze z Wielkiej Brytanii.

Chodzi o mikroba, który występuje powszechnie na powierzchni ludz-kiej skóry i stanowi przekleństwo dla młodych mężczyzn i kobiet, przyczynia się bowiem do powstawania i roznoszenia trądziku pospolitego. Okazuje się, że ta sama bakteria - jej fachowa nazwa brzmi Propionibacterium acnes - może też wywoływać groźne choroby reumatyczne, np. rwę kulszową.

- Jedną z przyczyn lumbaga, czyli charakterystycznego, silnego bólu w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, są prawdopodobnie bakterie trądzikowe. Wykryliśmy je u wielu pacjentów cierpiących na dyskopatie - mówi prof. Tom Elliott z Kró-lewskiej Kliniki Ortopedycznej w Birmingham, główny autor badań. Objęły one 39 pacjen-tów z zaawansowaną rwą kulszową.

Dolegliwość ta polega na tym, że ból z kręgosłupa promieniuje przez pośladek do jednej z kończyn. Źródłem bólu jest drażnienie korzeni nerwowych przez krążki, które od-dzielają poszczególne kręgi w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. U 19 osób, a więc połowy naukowcy wykryli w krążkach międzykręgowych obecność wspomnianego mikroba. - Jest on bardzo popularnym drobnoustrojem naszej skóry.

Tajemnicą pozostaje, w jaki sposób przedostaje się do wnętrza organizmu i umiejscawia się w dyskach kręgowych. Nie wiemy także, czego mikrob tam szuka. Jeśli się tego dowiemy, może łatwiej będzie znaleźć lek, który przyniesie ulgę osobom z dyskopatią - mówi Elliott.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza