Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Milczenie, które krzyczy przeciwko wojnie na Ukrainie. Marsz w Bytowie

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Uczestnicy marszu zebrali się na bytowskim rynku, po czym w milczeniu przeszli ulicami miasta do lapidarium, gdzie pod przewodnictwem księży pomodlili się w języku polskim i ukraińskim w intencji poległych i walczących.
Uczestnicy marszu zebrali się na bytowskim rynku, po czym w milczeniu przeszli ulicami miasta do lapidarium, gdzie pod przewodnictwem księży pomodlili się w języku polskim i ukraińskim w intencji poległych i walczących. Sylwia Lis
- Będziemy szli w milczeniu, ale to jest milczenie, które krzyczy przeciwko wojnie, przeciwko zbrodni. Ale pomyślałem sobie, że to nie jest tylko smutny dzień. To jest dzień solidarności. Solidarności z tymi, którzy musieli uciekać, których dotknęły nieszczęścia - mówił profesor Cezary Obrach-Prondzyński, podczas Marszu Milczenia w Bytowie.

Uczestnicy marszu zebrali się na bytowskim rynku, po czym w milczeniu przeszli ulicami miasta do lapidarium (zbieg ulic Nad Borują i kardynała Josyfa Slipyja), gdzie pod przewodnictwem księży pomodlili się w języku polskim i ukraińskim w intencji poległych i walczących. Chersoń, Melitopol, Charków, Połtawa... nazwy ukraińskich miejscowości wypisane na kartonowych tabliczkach, które nieśli uchodźcy biły w oczy.

od 16 lat

Milczenie, które krzyczy

- Moja znajoma zapytała się dzisiaj: panie profesorze, jak się pan czuje w ten smutny dzień? - mówił na rynku Cezary Obrach-Prondzyński. - Zastanowiłem się i pomyślałem, tak to jest smutny dzień. Rok temu spotkaliśmy się na rynku przerażeni i niewiedzący, co będzie. Nikt chyba z nas w najczarniejszych scenariuszach nie przepuszczał, że tyle będzie ofiar, że tyle będzie nieszczęścia, tyle będzie zniszczeń, tylu ludzi zostanie wypędzonych ze swojej ojczyzny. To jest dzień, w którym w wielu miejscach odbywają się manifestacje, wiece i marsze milczenia. Będziemy szli w milczeniu, ale to jest milczenie, które krzyczy przeciwko wojnie, przeciwko zbrodni. Ale pomyślałem sobie, że to nie jest tylko smutny dzień. To jest dzień solidarności. Solidarności z tymi, którzy musieli uciekać, których dotknęły nieszczęścia.

Koncert i promocja książki

Dodajmy, że także, że jeszcze dziś o o godz. 19.30 w Bytowskim Centrum Kultury odbędzie się koncert zespołu Słowiańska Dusza. Wstęp jest bezpłatny.

Następnego dnia - 25 lutego (w sobotę) o 17 w bytowskiej bibliotece odbędzie się spotkanie z Piotrem Tymą, z którym Iwona Chruślińska przeprowadziła wywiad-rzekę - książka „Sploty o Ukraińcach w Polsce” ukazała się właśnie i będzie można porozmawiać z autorem.

Kim jest autor: Piotr Tyma jest absolwentem LO z dodatkowym językiem ukraińskim w Legnicy (1985) oraz Uniwersytetu Gdańskiego (magister historii, 1992). W latach 2006-2021 prezes Związku Ukraińców w Polsce. Członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W 1989 r. był współzałożycielem Związku Ukraińskiej Młodzieży Niezależnej, a w latach 1990–1995 kierował organizacją ukraińskich skautów „Płast-Polska”. Od 2002 r. członek Komisji Praw Człowieka przy Światowym Kongresie Ukraińców (SKU), Ukraińskiego Towarzystwa Historycznego w Polsce, Forum Polsko-Ukraińskiego, a od 2014 r. Komitetu Solidarności z Ukrainą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza