Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister z Senegalu w Policach

Piotr Jasina [email protected]
Aly Ngouille Ndiaye, minister przemysłu i górnictwa rządu Senegalu (trzeci od lewej na konferencji prasowej w Hotel Parku. Pierwszy z lewej Krzysztof Jałosiński, obok Paweł Jarczewski prezesi Grupy Azoty.
Aly Ngouille Ndiaye, minister przemysłu i górnictwa rządu Senegalu (trzeci od lewej na konferencji prasowej w Hotel Parku. Pierwszy z lewej Krzysztof Jałosiński, obok Paweł Jarczewski prezesi Grupy Azoty. Fot. Piotr Jasina
Gość z Afryki liczy na to, że oprócz już eksploatowanych surowców ZCh Police wybudują fabrykę kwasu siarkowego w Senegalu. Prezesi Grupy Azoty potwiedzili te plany.

- Z Polską mieliśmy zawsze bardzo dobre stosunku polityczne - przyznał podczas spotkania z dziennikarzami Aly Ngouille Ndiaye, minister przemysłu i górnictwa rządu Senegalu. - Dużo naszych rodaków kształciło się w Polsce. Nasze oczekiwania co do wymiany handlowej są znacznie większe, niż ma to miejsce obecnie. Dlatego chętnie przyjąłem zaproszenie na 4-dniową wizytę w Polsce wicepremiera Janusza Piechocińskiego.

Minister nie ukrywał, że z Grupą Azoty i funkcjonującej w jej składzie Zakładach Chemicznymi Police Senegal wiąże duże nadzieje.

- ZCh Police już maja licencje do eksploatacji złóż fosforytów - podkreślił minister. - Ale Grupa zamierza wybudować w naszym kraju instalację do produkcji kwasu fosforowego. Liczymy też na współpracę z innymi firmami. W kwietniu będziemy gościć w Senegalu grupę przedsiębiorców z Polski. Przygotowuje ją polski MSZ.

Krzysztof Jałosiński, wiceprezes ds.rozwoju Grupy Azoty i jednocześnie prezes ZCh Police poinformował, że do tej pory z Senegalu Police przywiozły ok. 150 tys. ton fosforytów. Potwierdził, że sprawy dotyczące budowy instalacji kwasu siarkowego w Senegalu są bardzo zaawansowane. Grupa dysponuje już własną kopalnią siarki.

- Myślimy też o sprzedaży w tym krajów także nawozów i wspieranie rozwoju rolnictwa - dodał Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty. - Senegal ma duże aspiracje w tym kierunku. nasz Grupa chce mieć swój udział w rozwoju tej gałęzi gospodarki.

  • Złoża w Senegalu

Zakłady Chemiczne z Grupy Azoty, jako pierwsza spółka z branży w kraju ma własne surowce. W ub.r. Police przejęły za blisko 30 mln dolarów pakiet większościowy akcji spółki African Investment Group z Dakaru. Posiada licencje do eksploatacji dwóch złóż fosforytów i ilmenitów. Szacuje się, że w obu kopalniach jest w sumie 56 mln ton fosforytów i 1,5 mln ton piasków ilmenitowych.

Złoże Lam Lam jest eksploatowane obecnie, wielkość surowców pozwoli na wydobywanie fosforytów jeszcze 4 lata. Zasoby drugiego złoża - Kebemer - szacowane są na 50 lat wydobycia. Wartość kupionych surowców szacowana jest na 152 mln dolarów. Police zapłacą za nie w trzech transzach - uzależnionych od wielkości eksploatacji złóż.

Grupy Azoty do produkcji nawozów i chemikaliów potrzebujemy 1 mln ton fosforytów rocznie. Tylko Police na zakup tych surowców wydawały rocznie 540 mln zł.
W tym roku ZCh Police planują przywieść ze złóż w Afryce około 300-400 tys. ton. Oszczędności powinny wynieść około 30 mln zł.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza