Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrz z Niemiec i jego ogrody. Otwarcie wystawy na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Wystawa zainteresowała studentów UP, ale również słuchaczy Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Wystawa zainteresowała studentów UP, ale również słuchaczy Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Łukasz Capar
Na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku do końca kwietnia można oglądać dwujęzyczną, polsko-niemiecką wystawę fotografii pn. „Mistrzowskie jak rzadko które... Ogrody Petera Josepha Lenne w Polsce”.

Peter Joseph Lenné to ogrodnik i architekt krajobrazu, który zaprojektował ponad 250 parków w dziewiętnastowiecznym Królestwie Prus, a także w Austrii, w tym tak znane, jak: Sanssouci, Neue Garten, Charlottenhof, Babelsberg, Klein Glienicke i berliński Tiergarten. Na terenie Polski przypisuje się mu 51 założeń ogrodowych, z czego 23 zachowały oryginalne plany, szkice lub ich kopie. W województwie pomorskim i zachodniopomorskim znajduje się aż 19 założeń ogrodowo-parkowych, a dla 12 z nich zachowały się oryginalne plany.

Wystawa oparta jest na wynikach projektu badawczego, inicjowanego przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie i Wyższą Szkołę w Neubrandenburgu/Hochschule Neubrandenburg, od 2013 r., we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Koncepcja została opracowana przez prof. Marcusa Köhlera, teksty przygotowali dr Justyna Jaworek i Christoph Haase.

Wystawę zrealizowano dzięki współpracy Instytutu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, oraz Berlińsko-Brandenburskiej Fundacji Pruskich Pałaców i Ogrodów, we współpracy z Niemieckim Forum Europy Środkowej i Wschodniej.

Wartość wystawy podkreśla publikacja: „Die Gärten Peter Joseph Lennés im heutigen Polen. Eine Spurensuche jenseits von Oder und Neiße” – ilustrowana książka, po raz pierwszy prezentująca wszystkie projekty ogrodów powstałych przy udziale Lenné na terenach dzisiejszej Polski.

Wystawę można obejrzeć w budynku Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku przy ul. Arciszewskiego 22A.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza