Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możemy odliczyć darowizny

Irena Boguszewska, [email protected], sxc.hu
W rozliczeniach za 2008 rok, możemy odliczyć darowizny.
W rozliczeniach za 2008 rok, możemy odliczyć darowizny.
Tak jak w latach ubiegłych, również w rozliczeniach za 2008 rok możemy odliczyć darowizny limitowane, uregulowane w ustawie podatkowej i tak zwane darowizny kościelne. Może z nich skorzystać każdy podatnik, który zaangażował fundusze w działalność charytatywną.

Od 1 stycznia 2007 roku ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje cztery kategorie celów, na jakie można przeznaczyć darowizny. Są to cele: kultu religijnego, krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi, pożytku publicznego organizacjom działającym w Polsce, równoważnym organizacjom pożytku publicznego działającym w krajach Unii lub innych należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Z limitem

Wysokość większości darowizn jest limitowana. Oznacza to, że podatnik ma prawo dokonać odliczenia w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu. Limit ten dotyczy wszystkich darowizn.

Jeśli chodzi o darowizny dotyczące pożytku publicznego, odliczeniu podlegają te, które przekazane będą organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych. Ustawa o działalności pożytku publicznego wskazuje cele, na które można przeznaczyć pieniądze. Do nich należą m.in. ochrona i promocja zdrowia, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, kultura, sztuka, ochrona dóbr i tradycji, ratownictwo i ochrona ludności, ochrona praw konsumenckich. Musi to być działalność charytatywno-opiekuńcza.

Darowane za granicą

Po wejściu Polski do Unii trzeba było dostosować przepisy do wymogów unijnych. Od 2007 roku odliczeniu podlegają darowizny przekazane równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Podatnicy, dokonujący darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego działających w innych krajach, muszą pamiętać o tym, aby uzyskać oświadczenie obdarowywanej organizacji, że w dniu przekazania darowizny była ona równoważną organizacją do organizacji polskich, realizującą cele określone w polskiej ustawie o działalności pożytku publicznego i prowadzącą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych. Dodatkowo musi istnieć podstawa prawna do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium organizacja posiada siedzibę. Podstawa do wymiany informacji może wynikać z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, lub odrębnych ustaw.

Krew do odliczenia

W 2007 roku prawo do korzyści podatkowej w ramach darowizny zyskali honorowi krwiodawcy. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku dawców krwi, tak jak w przypadku darowizny innej niż pieniężna do odliczenia niezbędny będzie dokument, z którego wynika wartość tej darowizny.

W dokumencie tym nie może jednak zostać uwzględniona wartość krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent pieniężny. Dodatkowo potrzebne będzie oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Datki rzeczowe i pieniężne

Darowizny są odliczane od podstawy opodatkowania, czyli od dochodu. Mogą mieć formę pieniężną lub rzeczową. W przypadku darowania towarów opodatkowanych VAT, kwota darowizny będzie odpowiadała wartości towaru uwzględniającej należny VAT. Wartość darowizny nie powinna odbiegać od rzeczywistości. Tak jak w innych przypadkach również i w tym organ podatkowy ma prawo do weryfikacji wartości przekazanej darowizny.

Darowizny muszą być odpowiednio udokumentowane. W przypadku darowizn rzeczowych podatnik musi posiadać oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu oraz dokument, z którego wynika jej wartość.

Darowizny pieniężne podlegają odliczeniu tylko pod warunkiem wpłaty na konto. Dokumentem, który trzeba w tym przypadku posiadać, jest dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. W zeznaniu rocznym podatnik wykazuje kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.

Bez limitu

Odrębną podstawę odliczenia darowizn stanowią ustawy regulujące stosunki państwa do kościoła, a właściwie poszczególnych (choć nie wszystkich) kościołów lub wyznań. Zgodnie z tymi przepisami darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym. Odliczeniu podlegają zarówno darowizny pieniężne, jak i rzeczowe.

Jednak celem darowizny kościelnej odliczanej bez limitu jest działalność charytatywno-opiekuńcza kościelnej osoby prawnej. Obejmuje m.in. prowadzenie zakładów dla sierot, starców, osób upośledzonych fizycznie lub umysłowo oraz innych kategorii osób potrzebujących opieki, prowadzenie szpitali i innych zakładów leczniczych oraz aptek. Wpłaty na rzecz parafii związanej z jej bieżącą działalnością (prace remontowe, porządkowe, utrzymanie itp.) będą podlegały odliczeniu w ramach limitu, a nie tzw. darowizny kościelnej.

Podstawowe warunki ulgi

Do skorzystania z bezlimitowego odliczenia ustawa kościelna stawia tylko dwa warunki: pokwitowane odbioru darowizny oraz sprawozdanie.

- Należy jednak podkreślić, że od 1 stycznia 2006 roku pokwitowanie odbioru darowizny kościelnej nie jest już wystarczające - mówi Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Szczecinie. - Tak jak w przypadku zwykłej limitowanej darowizny, pieniądze muszą być wpłacone na konto obdarowanej kościelnej osoby prawnej. Ponadto również podatnicy odliczający darowizny kościelne będą zobowiązani wykazać w zeznaniu rocznym kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.

Po dwóch latach od przekazania darowizny trzeba postarać się o sprawozdanie z wykorzystania darowizny. To na podatniku ciąży obowiązek zgłoszenia się po sprawozdanie, bo to on musi spełnić wszystkie warunki przewidziane do skorzystania z ulgi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza