Łukasz Konstanty
Martyna Klatt i Helena Wiśniewska do złotego medalu zdobytego w konkurencji K2 200 m, dołożyły srebro na dystansie 500 metrów. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Udany dla Biało-Czerwonych był ostatni dzień odbywających się w Duisburgu kajakarskich mistrzostw świata. Helena Wiśniewska i Martyna Klatt w konkurencji K2 500 m zdobyły tytuł wicemistrzyń świata i przepustkę olimpijską dla kraju, a łącznie w niedzielę nasi zawodnicy zdobyli cztery medale.

Brązowy medal Dominiki Putto

- Jestem bardzo szczęśliwa. Cztery lata w tej konkurencji nie było medalu, udało się dzisiaj. Troszkę odgryzłam się za Igrzyska Europejskie - powiedziała po niedzielnym finale Dominika Putto, która zdobyła brązowy medal w konkurencji K2 200 m.

Bezkonkurencyjna w pierwszym finale ostatniego dnia zmagań w Duisburgu okazała się Nowozelandka Lisa Carington, która na krótkim dystansie wypracowała sobie ponadsekundową przewagę nad Australijką Yale Steinepreis.

Srebrny medal Heleny Wiśniewskiej i Martyny Klatt

W konkurencji K2 500 metrów Polki musiały uznać wyższość Dunek, które znacznie szybciej wpłynęły na linię mety. - Dałyśmy z siebie wszystko, ale Dunki były dziś lepsze - powiedziała po finałowych zmaganiach Helena Wiśniewska.

- Jesteśmy spełnione, chciałyśmy uzyskać kwalifikację olimpijską dla Polski. Jest to nasz debiut w mistrzostwach. Mam takie doświadczenia, że jeśli w pierwszym roku z nową koleżanką kajak idzie, to w kolejnym będzie tylko lepiej - to z kolei słowa Martyny Klatt.

Srebro Wiktora Głazunowa i Sylwii Szczerbińskiej

Srebrny medal w konkurencji kanadyjkowych dwójek mieszanych na dystansie 500 metrów zdobyli także Wiktor Głazunow i Sylwia Szczerbińska. Polacy w finale przegrali jedynie z Kanadyjczykami Connorem Fitzpatrickiem i Katie Vincent.

- Konkurencja była bardzo mocno obsadzona, wiele reprezentacji złożyło silne osady. Myślę, że jest ona przyszłościowa, być może w przyszłości nawet olimpijska - powiedział po rywalizacji Głazunow, który po trwającym nieco ponad dwie godziny odpoczynku zdobył także brązowy krążek w konkurencji C1 na dystansie 5 000 metrów.

Aleksander Kitewski i Norman Zezula bez kwalifikacji olimpijskiej

Nieudany występ w finale zanotowała męska dwójka Aleksander Kitewski i Norman Zezula, którzy w konkurencji C2 500 walczyli o przepustkę olimpijską. Nasi kajakarze zmagania zakończyli na ostatnim, dziewiątym miejscu, jedynym nie gwarantującym startu w Paryżu.

W finale nieolimpijskiej konkurencji C1 500 m popłynęła z kolei Magda Stanny. która zmagania zakończyła na ósmej pozycji. Szóstą pozycję zajęły natomiast Polki (Amelia Braun, Katarzyna Szperkiewicz, Julia Walczak, Stanny) rywalizujące w konkurencji C4 500 metrów.

Łącznie dorobek polskich kajakarzy wyniósł dziewięć medali - jeden złoty, sześć srebrnych i dwa brązowe.