Muzeum powstało w Lasku Północnym w Słupsku (wideo, zdjęcia)

  Muzeum powstało w Lasku Północnym w Słupsku (wideo, zdjęcia)

  Marcin Barnowski

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Od środy w Słupsku jest nowe muzeum regionalne. Działa w budynku dawnego prewentorium i jest własnością prywatną.

  Od środy w Słupsku jest nowe muzeum regionalne. Działa w budynku dawnego prewentorium i jest własnością prywatną. ©Łukasz Capar

  Od środy w Słupsku jest nowe muzeum regionalne. Działa w budynku dawnego prewentorium i jest własnością prywatną. Tworzy je grupa pasjonatów i przedsiębiorców.
  Od środy w Słupsku jest nowe muzeum regionalne. Działa w budynku dawnego prewentorium i jest własnością prywatną.

  Od środy w Słupsku jest nowe muzeum regionalne. Działa w budynku dawnego prewentorium i jest własnością prywatną. ©Łukasz Capar


  Tajemniczo brzmiąca nazwa "Leśny Kot" ma uzasadnienie historyczne. To polskie tłumaczenie dawnej niemieckiej nazwy parku "Waldkater", funkcjonującej m.in. na mapach sprzed ponad stu lat.
  "Leśny Kot" był jednym z dwóch parków miejskich, obok "Waldkaetze", czyli "Leśnej Kotki", założonych staraniem radnego Schraedera jeszcze przed pierwszą wojną światową.  W pewnym sensie te dwa słupskie parki, które my znamy jako Lasek Północny i Lasek Południowy, zastępowały dawnym słupszczanom morze i góry. Tu wybierano się na majówki i romantyczne spacery. W pobliskich stawach, powstałych w wyrobiskach gliny, w letnie dni można było się kąpać.

  W Lasku Północnym działała także klimatyczna restauracja o takiej samej nazwie, która po wojnie przekształcona została na prewentorium. Od niedawna gospodarzem w obiekcie znowu jest gastronomik. Grzegorz Rataj, prowadzący Gościniec "Młyn Słupski", jest także kolekcjonerem i pasjonatem historii Słupska i to on, razem z Tomaszem Urbaniakiem ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Słupskiej, wpadł na pomysł założenia tu muzeum miejskiego.

  Współpracuje z nimi ściśle środowisko słupskich kolekcjonerów. Oni przekazali do tego muzeum znaczną część eksponatów.

  - To otwarcie jest właściwie po prostu inauguracją, bo muzeum nie powstaje od razu, tylko cały czas będzie się tworzyć. To taki twórczy proces - mówi Urbaniak, który w Muzeum Miasta Słupska w "Leśnym Kocie" pełni funkcję kustosza.

  Powierzchnia nowego słupskiego muzeum obejmuje ponad 100 metrów kwadratowych. Obecnie można się tutaj zapoznać między innymi z historią słupskich browarów i gorzelni oraz gastronomii słupskiej.

  Są materiały dotyczące przemysłu, a także wybitnych postaci związanych z miastem, m.in. Heinricha Stephana, twórcy Światowego Związku Pocztowego. Uwagę przykuwają stary szyld z peronu dawnego słupskiego dworca, wskazujący kierunek: "Danzig" i butelki z logo przedwojennej mleczarni słupskiej.

  - Ale pokazujemy zarówno przedwojenny niemiecki Stolp, jak i powojenny polski Słupsk - zaznaczają twórcy nowego muzeum.

  - Mam ogromne szczęście w moim zawodowym życiu. To szczęście polega między innymi na tym, że w Słupsku są tacy ludzie - powiedział na otwarciu tego pierwszego prywatnego muzeum Słupska prezydent Maciej Kobyliński i przekazał organizatorom placówki dwa prezenty: obraz słupskiego ratusza, namalowany przez przedwojennego artystę ze Sławna oraz akt erekcyjny osiedla przy ul. Nowowiejskiej w Słupsku, już z lat powojennych.

  - O, tu jest też podpis "tow. Maciej Kobyliński" - śmiał się prezydent, który przed laty sygnował ten akt m.in. razem z kilkoma ówczesnymi ministrami i generałami. Nowa placówka kulturalna mieści się przy ul. Bauera 14 w Słupsku. Będzie czynna codziennie w godzinach od 10 do 18, a bilety normalne mają kosztować 4 złote.

  Na miejscu będzie można skorzystać także z usługi przewodnika. Radość z tego, że słupski biznes włączył się w ratowanie zabytków i tworzenie tego typu ekspozycji wyraził Mieczysław Jaroszewicz, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego. Zapewnił, że powstanie prywatnego Muzeum Miasta Słupska nie spowoduje rezygnacji MPŚ z zamiaru utworzenia podobnego obiektu w centrum miasta. - Mamy dużo innych rzeczy, które warto pokazać - podkreślił.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (14) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone