MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Makieta Słupska wraca do gry. Cały czas trwa zbiórka, pomysłodawca rusza do firm

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Makieta ma stanąć w jednym z ważnych budynków blisko Bulwarów nad Słupią
Makieta ma stanąć w jednym z ważnych budynków blisko Bulwarów nad Słupią Materiały promocyjne/ zrzutka.pl
Ogłoszona w lutym tego roku zbiórka na makietę Starego Rynku z 1901 roku po początkowym pędzie, mocno wyhamowała. Powodem było m.in. to, że jej pomysłodawca, Tomasz Urbaniak, startował w wyborach do rady miejskiej i nie chciał łączyć makiety z kampanią wyborczą. Mandatu nie zdobył, ale w powodzenie makiety wierzy mocno. - Jestem dobrej myśli, ona powstanie - mówi.

Tomasz Urbaniak to pasjonat historii Słupska, kolekcjoner artefaktów z przedwojennej i powojennej przeszłości miasta, autor książek o mieście. Kiedy w lutym tego roku w mediach społecznościowych ogłosił zamiar stworzenia makiety Starego Rynku z 1901 roku (kiedy stał tam jeszcze miejski ratusz), zyskał entuzjastyczne komentarze i oferty pomocy. Część z tych wpisów na Facebooku ich autorzy potwierdzili, wpłacając datki na portalu zrzutka.pl. Jednak od kilku tygodni, ze względu między innymi na kampanię wyborczą do samorządów, o makiecie niewiele się mówi i pisze. Wpłaty są pojedyncze. Na 18 kwietnia na koncie zrzutki.pl było nieco ponad 19,5 tysiąca złotych. - Razem z innymi możliwościami wpłaty datków, jest niewiele ponad 20 tysięcy - oblicza Tomasz Urbaniak.

Nie martwi się jednak, chociaż na zrzutce.pl widnieje jako cel kwota 280 tys. zł a do końca zbiórki pozostało mniej niż miesiąc.
- W poniedziałek odwiedzam kilka umówionych wcześniej firm - mówi. - Liczę na to, że przedsiębiorcy ze Słupska będą chcieli dołożyć się do makiety, która będzie służyla celom edukacyjnym, ale i będzie atrakcją, zarówno dla mieszkańców, jak i dla przyjezdnych - mówi.

O makiecie

Makieta obejmie obszar Starego Miasta w obrębie murów obronnych wraz z przyległościami (parki, rzeka Słupia, ulice położone w sąsiedztwie murów).

Na powierzchni około 12 metrów kw. znajdziemy: 537 budynków mieszkalnych z detalami, 195 oficyn i zabudowań gospodarczych oraz 15 obiektów monumentalnych (m.in. kościoły, ratusz, zamek). Zostanie odtworzona dawna siatka ulic, cieki wodne, mury miejskie, kolorystyka budowli, zieleń oraz sztafaż, przybliżający klimat żyjącego miasta. Będą figurki słupszczan.

Jak wspomóc budowę makiety?

Można przekazać swoje 1,5% podatku, podając numer KRS: 0000250440, a w rubryce „cel szczegółowy” wpisując: „Fundacja Partnerstwo Dorzecze Słupi, ul. Starzyńskiego 8, 76-200 Słupsk - Makieta Słupska”.

Można wpłacić pieniądze na specjalne subkonto: Fundacja Partnerstwo Dorzecze Słupi, BANK BNP PARIBAS, nr konta: 84 1600 1462 1868 8077 5000 0004.

Można przekazać datek na portalu zrzutka.pl/as66j6.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza