MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na ścianę sposobów kilka

(oprac. jas)
Mówi się o niej "dusza domu", powinna zatem mieć swoisty klimat. Przede wszystkim musi być jednak funkcjonalna i praktyczna, bo przecież przeznaczona jest do zadań trudnych i... brudnych.

Podłoga w kuchni oraz ściana nad blatem roboczym, zlewozmywakiem i kuchenką to miejsca szczególnie łatwo się brudzące, narażone na działanie wody, wilgoci, wysokiej temperatury. Muszą więc być pokryte odpowiednim materiałem. Sposobów na wykończenie ścian i podłogi jest kilka. Decydując się na jeden z nich, musimy często dokonać wyboru pomiędzy tym co modne, a tym, co praktyczne.

Na ścianę sposobów kilka

Blacha, obecnie modna, daje wrażenie sterylnej czystości i kosmicznej technologii. Jest żaroodporna, nie wchłania wilgoci. Niestety, widać na niej wszystkie zabrudzenia, a nawet krople wody. Wymaga więc codziennego uciążliwego czyszczenia. Jej wadą jest również to, że odbija światło, co może męczyć wzrok. Montuje się ją do ściany w postaci paneli z płyty wiórowej pokrytej arkuszem blachy. Dostępna w dużych arkuszach, umożliwia pokrycie ściany bez widocznych podziałów i trudnych do utrzymania w czystości połączeń.
Drewno nadaje kuchni ciepły klimat. Dzięki nowoczesnej technologii produkcji materiałów
drewnopochodnych i naśladujących drewno laminatów można nimi pokryć ściany nie tylko nad blatem roboczym, ale również nad kuchenką i zlewozmywakiem. Na rynku dostępne są panele ścienno-podłogowe drewniane lub laminowane oraz sklejki. Przykleja się je dokładnie do ściany, a brzegi w miejscu połączeń z innymi materiałami zabezpiecza się, np. metalową listwą. Panele warto dodatkowo polakierować, aby łatwiej było ścianę utrzymać w czystości.
Tynk dekoracyjny może nadać pomieszczeniu bardzo oryginalny wygląd. Do kuchni wskazane są tynki akrylowe jedno- lub dwuwarstwowe. Pozwalają one uzyskać strukturalną powierzchnię ściany.

A może płytki?

Płytki ceramiczne są tradycyjnym i najczęściej wykorzystywanym materiałem do wykańczania ścian w kuchni. Jest tak dlatego, że są niepalne, nie wchłaniają wilgoci i łatwo się je czyści. Do kuchni najlepsza jest glazura pokryta grubszą warstwą szkliwa, szkliwiony gres, a także szkliwiony klinkier. Unikać należy trudnych do utrzymania w czystości płytek nieszkliwionych, gresu technicznego i polerowanego.
Płytki kleimy na wcześniej przygotowane podłoże, które powinno być mocne, równe, oczyszczone z kurzu i brudu, tłuszczów oraz resztek farby.
Po przyklejeniu płytek należy oczywiście wypełnić powstałe między nimi spoiny. Pamiętajmy jednak, że im mniej fug w kuchni, tym łatwiej utrzymać ścianę w czystości. Należy mieć to na uwadze i wybierać albo płytki o małych formatach, albo modną dzisiaj mozaikę.

Układamy posadzkę

Posadzka, podobnie jak ściana, może być wykończona na różne sposoby. Materiał, który wybierzemy, musi być m. in. odporny na wchłanianie plam oraz na wodę i ścieranie, a ponadto - łatwy do czyszczenia. Tradycyjna, najczęściej spotykana podłoga ułożona jest z płytek ceramicznych. Są one materiałem naturalnym, pasują do każdego wnętrza, a dobrze ułożone przetrwają wiele lat. Na posadzkę dobry jest gres porcelanowy i klinkier szkliwiony, materiały twarde i łatwe do czyszczenia. Płytki na podłodze kleimy tak samo, jak na ścianie.
Innym materiałem, naturalnym a zarazem bardzo eleganckim, jest kamień. Do kuchni musimy dobrze wybrać jego rodzaj i właściwie go użytkować. Nadają się tutaj kamienie o lekko chropowatej powierzchni - piaskowce i wapienie. Trzeba jednak pamiętać, że posadzkę można wyłożyć tylko kamieniem odpowiednio obrobionym. Najczęściej stosuje się szlifowane płytki. Jeżeli mamy kuchnię rustykalną, można zastosować kamień łupany na płyty bądź kostki kamienne. Ich zewnętrzne krawędzie muszą być jednak przeszlifowane. Ciekawy efekt daje również mozaika kamienna.

Łatwe w utrzymaniu

Tym, którzy nie zdecydują się na trudy utrzymania posadzki z materiałów naturalnych, polecić można materiał wyglądający naturalnie, czyli panele laminowane. Imitują drewno, ale także kamień, terakotę, tkaninę i wiele innych materiałów; mogą naśladować każdy wzór. O tym, czy nadają się do kuchni, decyduje materiał, z jakiego są wykonane. Jeżeli rdzeń paneli jest z płyty HDF o podwyższonej odporności na wodę, a warstwa wierzchnia to laminat, możemy je stosować w kuchni. Panele laminowane należą do tańszych materiałów, nie są jednak materiałem naturalnym i dlatego mogą powodować uczulenie.
Innym bardzo praktycznym sposobem na posadzkę jest wykładzina elastyczna nowej generacji. Jest trwała i dostępna w wielu wzorach i kolorach. Do niewątpliwych zalet takiej wykładziny należy to, że łatwo ją utrzymać w czystości. Jest odporna na chemikalia, na żar z papierosów i na ucisk mechaniczny. Przez cały okres użytkowania zachowuje barwę i wzór. Wykładzinę elastyczną łatwo położyć, a co więcej, pozwala na dużą dowolność w łączeniu różnych wzorów i kolorów. Może być używana także na posadzkach ogrzewanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza