MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na takie wieści rolnicy czekali - ceny zbóż powoli rosną. Jest jedno „ale”, komentuje Izba Zbożowo-Paszowa

OPRAC.: Agata Wodzień-Nowak
Zbliżają się kolejne żniwa, więc kluczowe jest przygotowanie powierzchni magazynowej.
Zbliżają się kolejne żniwa, więc kluczowe jest przygotowanie powierzchni magazynowej. pixabay.com/ales_kartal
Ceny zbóż powoli rosną, pojawiają się obawy o ich jakość - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa. Jednocześnie Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa komentuje, że sytuacja na rynku zbóż bardzo się poprawiła. - Zapowiada się rekordowy eksport, kontrakty na zboża z dnia na dzień rosną, a pula środków na dopłaty nie zostanie w całości wykorzystana - przekazał w poniedziałek na posiedzeniu senackiej komisji.

Spis treści

Trwa zwalnianie magazynów zbożowych, ale głównie tych mniejszych

Do końca maja rolnicy mogli sprzedawać zboża, by móc wnioskować o dopłaty do sprzedanego ziarna. Ruch przed firmami skupującymi był zdecydowanie większy.

Małe gospodarstwa nie mają już ziarna na magazynach. Ziarno jest natomiast w posiadaniu dużych, największych gospodarstw, które dysponują profesjonalną powierzchnią magazynową. Gospodarstwa te cały czas wstrzymują się ze sprzedażą ziarna, czekając na dalszy wzrost cen” - przekazuje Izba Zbożowo-Paszowa w swoim newsletterze.

Izba zwraca uwagę, że zboża na stanach magazynowych mają także niektóre podmioty skupowe, które w ostatnich tygodniach skupiły ziarno od mniejszych rolników chcących uzyskać rządowe dopłaty do sprzedanych zbóż.

„Utrzymująca się niepewność co do kondycji upraw w związku z brakiem większych opadów deszczu, szczególnie w centrum i na wschodzie kraju, a także notowana w ostatnich dniach zwyżka cen zbóż na giełdach i wzrost cen ziarna oferowanych przez eksporterów dodatkowo usztywniły sprzedających” - napisano.

Izba podaje, że z kolei, na rynku cały czas notuje się duże zapotrzebowanie na ziarno ze strony przetwórców, którzy pracują na niskich zapasach. Przy dużym popycie i małej podaży ziarna, przetwórcy często muszą płacić ceny zbliżone do cen portowych, aby kupić surowiec.

„Wiele wskazuje na to, iż w związku z brakiem ofert sprzedaży krajowego ziarna na przednówku zanotujemy spory import zbóż” - napisano.

Eksport zboża z Polski może być rekordowo wysoki

Z kolei Michał Kołodziejczak podczas poniedziałkowego (3 czerwca) wystąpienia przekazał:

- Ilość wysłanego za granicę zboża za pośrednictwem polskich portów jest o ponad 10 proc. większa niż w analogicznym okresie ub.r. Jednocześnie tranzyt przez Polskę zbóż z Ukrainy jest w tej chwili symboliczny.

Wiceminister rolnictwa przywołał wstępne szacunki, które wskazują, że w tym roku wyeksportujemy 14 mln ton zbóż, a to byłby rekordowy poziom. - Gdyby to się sprawdziło, będziemy mogli mówić o dużym sukcesie Polski. Oby zboże urosło - dodał wiceminister.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na takie wieści rolnicy czekali - ceny zbóż powoli rosną. Jest jedno „ale”, komentuje Izba Zbożowo-Paszowa - Strefa Agro

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza