Najlepsi młodzi szachiści w województwie pomorskim rywalizowali w mistrzostwach błyskawicznych w Słupsku

Grzegorz Hilarecki
Mistrzostwa województwa pomorskiego juniorów w szachach błyskawicznych w słupskiej Gryfii. Łukasz Capar
W sobotę (29 października) w słupskiej hali Gryfia odbyły się mistrzostwa województwa pomorskiego juniorów w szachach błyskawicznych. Wystartowało 84 zawodników.

W mistrzostwach grała młodzież z wielu pomorskich miast: Gdańska, Gdyni, Kwidzyna, Tczewa, Lęborka, Kartuz, Malborka, Miastka, oraz szachiści ze Słupska, Kobylnicy i Kwakowa itd.

- Cieszę się, że turniej rangi mistrzostw województwa po raz pierwszy zawitał do Słupska. Mam nadzieję, że nie ostatni. Miło widzieć tyle młodych osób grających w szachy. Życzę wszystkim powodzenia - tymi słowami zawody otworzyła Marta Makuch, wiceprezydenta Słupska.

Zawody odbyły się w trzech grupach, do lat: 10, 14 i 18. Z tym, że medale mistrzostw rozdawane były w większej liczbie kategorii wiekowych.

W turnieju do lat 18 pierwsze miejsce zdobył Eryk Chmura z UKS MDK Gdynia. W dziewięciu grach zgromadził 8 punktów. W turnieju do lat 14 wygrał Oskar Śniadecki z MTS Kwidzyn też zdobył osiem punktów. W zawodach do lat 10 aż 8,5 punktu zgromadził Krystian Wons z UKS MDK Gdynia.

W zawodach startowało 10 szachistów uczących się w Słupskiej Akademii Szachowej, z których część reprezentuje barwy Olimpijczyka Kwakowo. Zofia Protas zdobyła brązowy medal do lat 12 dziewcząt. Piotr Gołębiowski zajął czwarte miejsce w grupie do lat 14. Otrzymał on specjalny puchar prezydenta Słupska za najlepszy wynik wśród miejscowych zawodników. W grupie chłopców do lat 12 Jakub Protas był szósty.

Po turnieju indywidualnym odbyły się drużynowe mistrzostwa województwa pomorskiego juniorów. Wystartowało 14 zespołów. Każdy z nich składał się z czterech szachistów do lat 18. Najlepsi okazali się zawodnicy MTS Kwidzyn.

Zwycięzcy w 7 rundach zdobyli 13 punktów i wyprzedzili o jeden punkt drużynę UKS MDK Gdynia. Trzecie miejsce zajął zespół UKS Korona Gdańsk, który zdobył 11 punktów. Na miejscach czwartym i piątym byli odpowiednio, UKS Korona Gdańsk II i Olimpijczyk Kwakowo. Oba zespoły miał po 8 punktów.

W stawce 14 zespołów z województwa były jeszcze cztery drużyny z regionu słupskiego. KS Magnat z Lęborka zajął szóste miejsce (7 pkt), Słupska Akademia Szachowa 11.(5 pkt), druga drużyna Magnata 12. (4 pkt) a zespół z Miastka 13. miejsce (2 pkt).

Organizatorem zawodów był Pomorski Związek Szachowy, a współorganizatorami Olimpijczyk Kwakowo i Słupska Akademia Szachowa.