MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpierw się uczyli

Rajmund Wełnic
Panie przeniesione ze zlikwidowanej filii w Miastu pakują łączniki kołyskowe.
Panie przeniesione ze zlikwidowanej filii w Miastu pakują łączniki kołyskowe.
Szczecinecka Elda Elektrotechnika SA zajęła najwyższe miejsce spośród firm Pomorza Środkowego w rankingu "Złota Setka" Pomorza i Kujaw współorganizowanym przez naszą gazetę.

Elda uplasowała się na szóstej pozycji i jest pierwsza wśród firm środkowopomorskich pod względem efektów ekonomicznych. - W roku ubiegłym mieliśmy przychody rzędu 100 milionów złotych i rentowność netto 13 procent, przy średniej krajowej dla przedsiębiorstw około pół procenta - mówi Zdzisław Gorbacz, prezes szczecineckiego potentata branży elektrotechnicznej.

Najpierw się uczyli

Jak możliwe są tak dobre wyniki w sytuacji, gdy polska gospodarka, zwłaszcza budownictwo - główny odbiorca produktów Eldy - pogrążyła się w stagnacji? - W budownictwie można rzeczywiście mówić o krachu - przyznaje prezes Gorbacz. - W ciągu trzech lat sprzedaż w budownictwie spadła o 50 procent, w samym tylko pierwszym kwartale tego roku odnotowano dwucyfrowy spadek.
Elda Szczecinek od dziewięciu lat, czyli od chwili wejścia inwestora zagranicznego, przyswaja sobie zachodnie wzorce prowadzenia biznesu. Pierwsze trzy lata to była ciągła nauka i szkolenia, wychodzenie z "biznesu zaściankowego" jak to określa szef firmy. Dziś Elda jest nie tylko jedną z lepszych firm elektrotechnicznych w Polsce, ale i "perłą w koronie" międzynarodowego koncernu Schneider Elektric.

Teraz mają swoje chwyty

- Są dwa podstawowe chwyty biznesowe na czasy kryzysu, bo w warunkach polskich niski wzrost gospodarczy to za mało, aby dogonić Zachód - twierdzi szef szczecineckiej firmy. - Pierwszy, to dostosowywanie zasobów do aktualnej sytuacji rynkowej, drugi, to zarządzanie kosztami.
Ważną rolę odgrywa w tym też planowanie. W Eldzie pierwsze przymiarki do budżetu firmy robi się zaraz po ogłoszeniu przez rząd wskaźników makroekonomicznych na rok następny. Zwykle okazują się one zbyt optymistyczne, ale Elda i to uwzględnia w swoim planowaniu. No i nie wolno również zapominać o inwestycjach. Przy kilkuset urządzeniach wciąż trzeba coś unowocześniać, wymieniać i kupować nowe maszyny, bo konkurencja nie śpi, a postęp w branży każdego roku jest ogromny.

Nieobecni nie mają racji...

Jeszcze na początku przemian gospodarczych wiele przedsiębiorstw wzbraniało się przed udziałem w rozmaitych rankingach, zestawieniach i listach. Obawiano się ujawnienia wyników firm i porównania ich z konkurencją. - Zaproszenie do udziału w rankingu "Złotej Setki" Pomorza i Kujaw przyjęliśmy bez obaw, bo od wielu już lat wyznajemy zasadę, że nieobecnych w takich zestawieniach po prostu nie ma w gospodarce - wyjaśnia Z. Gorbacz.
Firma powstała w roku 1957 jako tzw. A-22, potem przemianowane na Zakłady Sprzętu Instalacyjnego Polam. W roku 1994 inwestorem strategicznym w Eldzie została Grupa Lexel ze Skandynawii, a pięć lat później francuski koncern Schneider Electric.
Od początku swego istnienia firma specjalizowała się produkcji wyrobów elektrotechnicznych - wszelkiego rodzaju akcesoriów do instalacji elektrycznych, przełączników, włączników, wtyczek, przedłużaczy, gniazd i rozgałęźników.
Elda Szczecinek zatrudnia obecnie ponad 600 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza