MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpierw wykuwamy starą

Redakcja
Często zdarza się, że ceramiczne płytki pękają na przykład przy wierceniu otworów na kołki lub pod wpływem uderzenia jakimś twardym przedmiotem.

Podczas zmiany wystroju kuchni o takie uszkodzenie glazury nie jest trudno. Nawet jeśli bardzo uważamy, nieszczęście przydarzyć się może. Co wtedy zrobić?
Przede wszystkim nie traćmy głowy. Wymiana takiej płytki wcale nie musi być trudnym przedsięwzięciem. Jeśli więc popękana glazura szpeci pomieszczenie i bardzo nas denerwuje - spróbujmy sami temu zaradzić, wymieniając uszkodzone płytki na nowe. Do przyklejania glazury potrzebna będzie zaprawa klejąca (może być na przykład Cekol), wydajna i wygodna w użyciu.

Najpierw wykuwamy starą

Naprawę glazury zaczynamy od usunięcia zniszczonych płytek, resztek starego kleju i zaprawy do spoinowania. Jeśli płytki trzymają się luźno, można je oderwać od podłoża płaskim dłutem lub szpachlą. Gdy zaś mimo pęknięcia płytka nadal trzyma się mocno, najlepiej jest spróbować nawiercić kilka otworów wiertłem do cegły i znaleźć punkt osadzenia przecinaka. Potem obluzowujemy płytkę lekkim uderzeniem i usuwamy ją małymi kawałkami. Bardzo ważne jest także staranne usunięcie resztek starego kleju. Jeśli tego nie zrobimy, to może się zdarzyć, że nowa płytka po przyklejeniu będzie odstawać. Resztki fugi usuwamy małym dłutem lub końcem śrubokręta.

Klej na płytkę i podłoże

Kiedy podłoże jest dokładnie oczyszczone, możemy przystąpić do przyklejania nowych płytek. Zaczynamy od przygotowania zaprawy klejącej (na rynku jest bardzo duży wybór tego rodzaju zapraw). Zawartość opakowania wsypujemy do wody (na 1 kg suchego proszku potrzebujemy ok. 0,2 - 0,25 litra wody). Mieszamy; zostawiamy wymieszaną zaprawę na 3 minuty i następnie jeszcze raz mieszamy. Potem zaprawę nanosimy na podłoże równą warstwą o grubości ok. 3 - 4 mm. Wyrównujemy kielnią lub zębatą szpachelką.
W ciągu 20 minut od nałożenia zaprawy możemy przyklejać płytki. A w ciągu kolejnych 10 minut możemy jeszcze dokonać korekty położenia płytki, jeśli zajdzie taka potrzeba.
W przypadku wymiany pojedynczych płytek dobrze jest nanieść cienką warstwę zaprawy na podłoże i na płytkę. Łatwiej będzie uzyskać dobre połączenie i skorygować położenie.

Niekoniecznie ta sama

Jeśli wymieniamy płytki w okolicach piekarnika, czyli w miejscu narażonym na nagrzewanie, warto zastosować specjalną zaprawę klejącą, przeznaczoną do przyklejania glazury (a także terakoty i mozaiki kamiennej) na powierzchnie podgrzewane. Dzięki temu unikniemy ryzyka, że świeżo położone płytki będą się odklejać pod wpływem ciepła. I w tym przypadku zaczynamy od dokładnego oczyszczenia powierzchni, potem rozrabiamy zaprawę, a następnie nakładamy warstwę zaprawy o grubości ok. 3 - 4 mm, wyrównujemy i w ciągu 20 minut od nałożenia zaprawy możemy przyklejać płytki.
Z myślą o naprawie uszkodzonej glazury zawsze warto kupić kilka płytek więcej. Zniszczone płytki możemy jednak wymienić, nawet jeśli nie mamy identycznych. Możemy przecież położyć płytki zbliżone fakturą i kolorem do starych, albo pokusić się o wstawienie płytek w innym kolorze lub małej mozaiki, dzięki czemu uzyskamy interesujący, dekoracyjny efekt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza