MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie daj się grypie

Bogna Skarul [email protected]
Nie daj się grypie.
Nie daj się grypie. sxc.hu
Jak rozróżnić grypę od przeziębienia? Grypę wywołuje określony typ wirusa (typ A lub typ B z podtypami). Jej objawy przypominają przeziębienie, ale są bardziej nasilone.

Typowe objawy grypy to: ból głowy, wysoka gorączka (do 40 stopni Celsjusza), suchy kaszel, dreszcze, bóle mięśni, pleców i nóg, czasem problemy żołądkowe, ogólne osłabienie, które może trwać bardzo nawet tygodniami.

Grypą zarażamy się od drugiego człowieka, najczęściej drogą kropelkową przez kaszel lub śluz z nosa. Osoba zakażona wydala wirusa już na 1-6 dni przed wystąpieniem objawów chorobowych i aż do tygodnia po ich ustąpieniu.

Natomiast przeziębieniem nazywamy zakażenie górnych dróg oddechowych, tzn. wirusowe zapalenie błony śluzowej nosa, gardła i krtani. Objawy przeziębienia wywołuje aż 200 wirusów. Przeziębienie (zupełnie inaczej niż grypa) rozpoczyna się stopniowo, powoli, dwa trzy dni po zakażeniu wirusem. Typowe objawy przeziębienia to: uczucie drapania i ból gardła, nieżyt nosa (katar), kaszel, czasami stan podgorączkowy lub gorączka, zwłaszcza u dzieci.

Objawy kończą się dość szybko: od 2 do 7 dni. Ja sobie pomóc? Na rynku są dostępne preparaty, które zmniejszają nasilenie przykrych objawów grypy lub przeziębienia(kataru, kaszlu, gorączki, bólu). Często takie leki zwalczają kilka objawów jednocześnie, a przy tym w pewnym sensie gwarantują ograniczenie przedawkowania któregoś ze składników, tak jak może to mieć miejsce w przypadku stosowania na raz kilku leków jednoskładnikowych.

Obecnie dostępne są też leki dostosowane do potrzeb leczenia w ciągu dnia oraz specjalistyczne leki na noc, które dzięki uzupełniającemu się działaniu pomagają szybko i optymalnie zwalczyć objawy. W skład tego typu leków wchodzą odpowiednio dobrane substancje, nie wchodzące ze sobą w niepożądane interakcje, a leczenie nimi jest na pewno wygodne.

Na przeziębienie nie ma szczepionki. Profilaktyką jest dbanie o siebie, wysypianie się, dobre odżywanie, nieprzegrzewanie i nieoziębianie organizmu. Grypa jest natomiast chorobą zakaźną, która może spowodować wielonarządowe powikłania, dlatego lekarze zalecają szczepienia. Dotyczy to zwłaszcza osób z grup ryzyka: starszych, schorowanych, dzieci, ludzi zawodowo mających styczność z chorymi (służba zdrowia).

Skąd ta choroba

Grypa towarzyszy ludzkości od wieków. Pierwszy opis choroby o podobnym obrazie klinicznym stworzył już Hipokrates w 412 r. p.n.e. W samym XX wieku wydarzyło się kilka pandemii grypy. Wśród nich najstraszliwsza - grypa hiszpanka z 1918 roku. Kosztowała życie ponad 20 milionów ludzi na całym świecie. Najprawdopodobniej wywołał ją wirus typu A, podtypu H5N1, który zresztą zagraża ludzkości do dziś.
Jak ograniczyć zachorowalność

Jeżeli to możliwe, unikaj zbyt bliskich kontaktów z innymi ludźmi.
Rozmawiaj z nimi na dystans
i nie prosto twarzą w twarz.
Jeżeli kaszlesz lub kichasz, chowaj twarz w łokieć, nie w dłoń.
Jeśli jesteś chory, pozostań w domu.
Unikaj zgromadzeń i przebywania w zamkniętych pomieszczeniach z innymi ludźmi.
Korzystaj z komunikacji zbiorowej tylko jeśli to jest konieczne i staraj się zachować dystans do innych.
Myj ręce wiele razy w ciągu dnia, szczególnie po kontaktach z innymi ludźmi. Jeżeli możesz, stosuj mydło i ręcznik papierowy albo zaopatrz się w jednorazowe chusteczki
nasączone alkoholem.
Nie dotykaj rękami oczu, nosa i ust bez naprawdę istotnej potrzeby, a jeśli to musisz zrobić, najpierw umyj dokładnie ręce.

Zalecenia dla pracodawców

Jeżeli jesteś pracodawcą, pamiętaj, że gorliwość chorego pracownika, który mimo choroby przychodzi do pracy, szkodzi jemu samemu i innym pracownikom, a w konsekwencji twojej firmie.
Jeżeli masz pracowników, którzy z racji stanowiska są szczególnie narażeni na zakażenie dróg oddechowych, np. kasjerzy supermarketów, powinieneś dopilnować, aby wszyscy oni byli zaszczepieni. A najlepiej, aby byli zaszczepieni wszyscy twoi pracownicy, którzy nie mają przeciwskazań lekarskich do szczepień. Jeśli mają takie przeciwwskazania, przenieś ich w sezonie grypowym na takie stanowiska pracy, gdzie mają ograniczony kontakt z ludźmi.
Pracownicy mający bezpośredni kontakt z klientami muszą w razie choroby być bezwzględnie odsunięci od pracy.
Dopilnuj, aby w miejscu pracy był dostępny dla pracowników pojemnik z płynem dezynfekującym do częstej dezynfekcji rąk.
Wywieś w miejscu pracy
zalecenia dotyczące indywidualnych działań zapobiegających zakażeniom dróg oddechowych.
Zorganizuj i opłać szczepienia pracowników przeciw grypie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza