Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie dopuść do obniżenia emerytury. Zgłoś się do ZUS!

Zbigniew Marecki [email protected]
Zebranie dokumentów do wyliczenia kapitału początkowego i dostarczenie ich do ZUS jest w interesie przyszłych emerytów.
Zebranie dokumentów do wyliczenia kapitału początkowego i dostarczenie ich do ZUS jest w interesie przyszłych emerytów. Kamil Nagórek
Kilka tysięcy osób z regionu słupskiego jeszcze nie policzyło swojego kapitału początkowego, choć należało to zrobić do końca 2006 roku. Mogą mieć przez to niższe emerytury.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prawo do obliczenia kapitału początkowego mają ci wszyscy, którzy byli ubezpieczeni w ZUS przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy zaczęła obowiązywać reforma emerytalna. Kapitał początkowy wylicza się osobom urodzonym po 1948 roku, jeżeli ich staż pracy przed 1999 rokiem wynosił więcej niż sześć miesięcy.

Przeczytaj także: Rosną składki do ZUS. Trzeba zapłacić 550 złotych więcej

Generalnie oblicza się go na podstawie wynagrodzenia z kolejnych 10 lat wybranych z całego okresu pracy zawodowej. Aby go ustalić, trzeba złożyć do ZUS stosowny wniosek razem ze świadectwami pracy oraz dokumentami, które potwierdzają wysokość zarobków.

- Rzecz w tym, że jak się pracowało w kilku firmach i opóźnia zebranie wymaganych dokumentów, to po pewnym czasie można mieć z tym kłopot, bo firmy teraz często są likwidowane i nie zawsze wszystkie dokumenty trafiają do archiwów - ostrzega Danuta Rosiak, rzecznik prasowy słupskiego oddziału ZUS.

Na terenie jego działalności kapitał początkowy ma już obliczone 106 tysięcy osób. Dokładnie nie wiadomo, ile osób powinno to jeszcze zrobić, ale pracownicy ZUS szacują, że z wykonaniem tego obowiązku spóźniło się co najmniej kilka tysięcy osób. Ustawodawca założył bowiem, że wszystkie osoby uprawnione powinny dostarczyć do ZUS dokumenty do końca 2006 roku. Czy jeśli tego nie zrobiły, poniosą jakieś konsekwencje?

Przeczytaj także: Kto może skorzystać z abolicji ogłoszonej przez ZUS

- Oczywiście kapitał początkowy mogą obliczyć tuż przed przejściem na emeryturę. Zainteresowani jednak ryzykują, że wtedy trudno im będzie zebrać wymagane dokumenty. W rezultacie mogą mieć niższą emeryturę od tej, którą by otrzymali, gdyby potrafili udokumentować cały okres pracy przed 1999 rokiem. Ta różnica może wynosić nawet kilkanaście procent - ostrzega pani Rosiak.

Rzecz w tym, że z każdym rokiem coraz trudniej jest odszukać kartoteki płacowe, zakładowe regulaminy wynagradzania czy obwieszczenia pracodawców, którzy w takiej formie informowali pracowników o wysokości premii wypłacanych razem z pensjami.

- W wielu przypadkach możemy pomóc, bo jeśli do 1999 roku pracownik był zatrudniony w zakładzie do 20 pracowników, to w zasobach posiadamy rozmaite wykazy imienne dostarczane przez pracodawców. Dysponujemy także wykazem archiwów, gdzie są przechowywane dokumentacje firm już zlikwidowanych, ale to zainteresowani muszą odszukać dokumenty dotyczące ich jako pracowników - podpowiada Rosiak.

Dokumenty potrzebne do wyliczenia kapitału początkowego

Pierwszym krokiem jest dostarczenie do ZUS-u niezbędnych dokumentów. Są to:
- wniosek o ustalenie kapitału początkowego (formularz ZUS Kp-1)
- kwestionariusz określający okresy składkowe i nieskładkowe (formularz ZUS Rp-6),
- świadectwa pracy lub zaświadczenia od pracodawców, które potwierdzą okresy zatrudnienia albo inne dowody stwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe przed 1999 r.
- zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, wystawiane przez pracodawcę lub następcę pracodawcy na formularzu ZUS Rp-7, potwierdzające okresy zatrudnienia oraz osiągane dochody przed 1999 r., albo legitymację ubezpieczeniową zawierającą wpisy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, które zostały dokonane w trakcie zatrudnienia albo niezwłocznie po rozwiązaniu stosunku pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza