Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wierz w cudowne leki sprzedawane w Internecie

Joanna Boroń
08.04.2018 lublin apteka przeterminowane leki data pudelko opakowanie  lek apteka lekarstwo fot. adrian tomczyk /  polska press
08.04.2018 lublin apteka przeterminowane leki data pudelko opakowanie lek apteka lekarstwo fot. adrian tomczyk / polska press Fot. Adrian Tomczyk / Polska Press
Nawet jeśli nie szukamy w Internecie cudownych preparatów na odchudzanie, łysienie czy potencję, to i tak się z nimi stykamy - reklamy tego typu preparatów atakują nas ze stron internetowych, znajdujemy je w naszej mailowej poczcie. Większość z nas nie zwraca na nie uwagi, ewentualnie burknie pod nosem "kto wierzy w te bzdury". Niestety są tacy, którzy wierzą, w tym nastolatki i młodzi ludzie.

Często preparaty, które mają zapewnić szybką i bezbolesną utratę kilogramów, "Polecają" lekarze - wystarczy jednak przeprowadzić, często wcale nie skomplikowane śledztwo, by zrozumieć, że to szwindel - tacy "lekarze" nie istnieją, zdjęcia pochodzą z banku fotografii, a rzekome badania skuteczności to efekt pracy specjalistów od reklamy, a nie badaczy. Są jeszcze fora internetowe gdzie pewne preparaty internauci wychwalają pod niebiosa - tyle, że zwykle tymi internautami są specjaliści zatrudnieni przez producentów lub dystrybutorów.

Takie cudowne specyfiki na utratę wagi, porost włosów, czy poprawę sprawności seksualnych zwykle nie działają. I o ile przy okazji nie szkodzą, to trudno, jedyne co stracimy to pieniądze. Niestety bywa, że taki preparat to nie niegroźne placebo, a zabójcza mieszanka niedozwolonych związków chemicznych, które niestety prowadzą do utraty wagi jednak kosztem, którego nikt z nas nie chciałby zapłacić.

Niebezpieczne specyfiki na utratę wagi

W Internecie wpisując pytanie: Jak szybko schudnąć? Znaleźć można różne mniej lub bardziej kontrowersyjne metody. Jedną z najbardziej niezwykłych i jednocześnie niebezpiecznych jest zainfekowanie się tasiemcem.

Tabletki zawierające jaja tasiemca były swojego czasu hitem Internetu, dzięki kampanii w mediach straciły na popularności, ale niestety ciągle można je jeszcze znaleźć. Sprzedawcy obiecują nawet 10 kilogramów mniej i to bez żadnego wysiłku ani ograniczeń diety. Niestety, tasiemiec może wyrządzić ogromne szkody w organizmie, a nawet doprowadzić do śmierci! Ten pasożyt atakuje bowiem narządy wewnętrzne, w tym mózg. Mimo to tabletki nadal są dostępne w sieci i choć sporo kosztują (co najmniej 500 zł, niektórzy w koszty wliczają jednak także "odtrutkę").

Tabletki z DNP (Dinitrofenol) powodują wzrost temperatury ciała i przyspieszają metabolizm. Niestety może spowodować nadmierne przegrzanie organizmu, tachykardię, niewydolność krążeniowo-oddechową i śmierć. DNP to bardzo groźna substancja, używana do produkcji pestycydów. Ich spożycie może skończyć się śmiercią (w Polsce było kilka takich tragicznych przypadków). Można je kupić w niskiej cenie już od 66 złotych.

Jednym ze sposobów na odchudzanie jest psychoaktywny lek Adipex - zakazany w Polsce i wielu innych krajach. Adipex silnie działa na układ nerwowy. Mózg dostaje mylne sygnały o pełnym żołądku, który w rzeczywistości jest pusty. Ten lek powoduje ciągłe uczucie sytości. Kuracja Adipexem może doprowadzić do wrzodów, problemów z sercem a nawet śmierci.

W styczniu 2010 r. Komitet ds. Produktów Leczniczych u Ludzi, działający w ramach Europejskiej Agencji Leków, zalecił zawieszenie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na rynkach Unii Europejskiej wszystkich preparatów zawierających fenterminę.

Wiele osób chętnie sięga po środki wschodniej medycyny. Niestety chińskie zioła i tabletki bardzo często są na bazie pestycydów. Niektóre z nich mogą być nawet pochodnymi narkotyków.

Badania potwierdzają tezę o szkodliwości

Te kilka preparatów to nie są niebezpieczne wyjątki od reguły, to reguła. Test preparatów na odchudzanie kupionych w Internecie przeprowadzony w laboratorium przez niemiecką Fundację Warentest dał przerażający wynik: 13 z 16 przebadanych środków na odchudzanie stanowiło duże lub bardzo duże zagrożenie dla zdrowia.

Podobne badania przeprowadzono i w Polsce. Z przebadanych ponad 100 preparatów na odchudzanie aż 20 proc. zawierało substancje niebezpieczne dla zdrowia, m.in. sibutraminę - taki wniosek płynie z badań przeprowadzonych w Pracowni Toksykologii Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Problemem jest nie tylko szkodliwość takich preparatów, ale i uczciwość producentów. Narodowy Instytut Leków postanowił przebadać skład specyfików bez recepty. Wybrano grupę preparatów deklarowanych jako całkowicie ziołowe. Okazało się, iż na sześć wytypowanych i zakupionych w aptece, sześć było sfałszowanych.

Cudów niestety nie ma

By stracić trwale wagę trzeba zmienić styl życia, zdrowiej się odżywiać, więcej ruszać. Bywa, że i to nie pomaga, bo problemem jest choroba (na przykład niedoczynność tarczycy, zespół policysytcznych jajników). Wtedy potrzebne jest leczenie. Każda z tych metod wymaga czasu i poświęcenia. Drogi na skróty nie ma. I to nie jest kwestia pieniędzy. Nawet bardzo zamożni chudną tak samo, tyle, że mogą liczyć na wsparcie trenerów, czy własnych kucharzy.


Zanim kupisz sprawdź

Nie wszystkie suplementy szkodzą, niektóre mogę pomóc w traceniu wagi, albo poprawić jakość życia seksualnego, bez cudów, w granicach zdrowego rozsądku. Jeśli czujemy, że potrzebujemy takiego wsparcia zanim zamówimy taki preparat sprawdźmy go. I to nie w internecie na forach gdzie wypowiadają się anonimowi internauci. Zapytajmy lekarza, farmaceuty. Albo sprawdźmy w oficjalnym rejestrze. Od 2010 roku produkty z pogranicza suplementów i leków nie mogą już być sprzedawane jako suplementy diety. Te zakwalifikowane jako lekarstwa, jak wszystkie leki, będą podlegały restrykcyjnym przepisom farmaceutycznym i ścisłej kontroli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie wierz w cudowne leki sprzedawane w Internecie - Głos Szczeciński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza