MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niektóre państwa rynków wschodzących trafiły na listę zagrożonych. Przyglądamy się Europie Środkowo–Wschodniej

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
W tym roku niektóre krajowe waluty mogą stracić sporo na wartości. Wśród nich jest kilka z tzw. polskiego regionu
W tym roku niektóre krajowe waluty mogą stracić sporo na wartości. Wśród nich jest kilka z tzw. polskiego regionu jermos/Polska Press Grupa
Czołowi analitycy opracowali listę krajów, które warto obserwować z uwagi na ryzyko znacznej deprecjacji lub dewaluacji ich krajowych walut w 2024 r. Czy są wśród nich państwa polskiego regionu? Jak w najbliższych miesiącach może kształtować się kurs PLN?

Spis treści

Chociaż w 2023 r. globalne warunki finansowania uległy złagodzeniu, to niektóre rynki wschodzące nadal stoją w obliczu poważnego ryzyka walutowego, ze względu na utrzymującą się nierównowagę bilansu płatniczego – wynika z analizy Allianz Trade. Problem dotyczy niektórych państw z rynków wschodzących.

W polskim regionie ryzyko utraty płynności finansowej ogólnie nieco spadło

Generalnie ryzyko utraty płynności finansowej przez państwa w regionie Europy Środkowo–Wschodniej nieco zmalało. To zasługa zrównoważenia dużych deficytów na rachunkach obrotów bieżących, rosnących rezerw walutowych i spowolnieniu wzrostu akcji kredytowej wskutek zaostrzenia polityki pieniężnej. Choć trzeba pamiętać, że na przykład w Polsce, pod koniec roku 2023 r. program Bezpieczny Kredyt 2 proc. tę tendencję nieco zahamował, a niebawem rynek będzie musiał zmierzyć się z kolejnym, podobnym impulsem na rosnącym wciąż rynku nieruchomości.

Polska liderem obszaru CEE. Złoty ma się bardzo dobrze

Przynajmniej jednak na razie Polska wypada w regionie obszaru Europy Środkowo–Wschodniej (CEE: Central and Eastern Europe) najlepiej. Potwierdza to zarówno dość korzystny kurs PLN w stosunku do głównych walut (1 USD – 4,04 zł, 1 EUR – 4,34 zł) oraz jego średniookresowa stabilizacja – wahania kursowe, nawet w skali 12 miesięcy nie przekraczają dziesięciu procent.

Państwo z Europy Środkowo–Wschodniej znalazło się na liście najbardziej zagrożonych. O jaki kraj chodzi?

Na listę państw zagrożonych deprecjacją lub dewaluacją walut krajowych już w obecnym 2024 r. trafiło siedem państw. Wśród nich znalazł się jeden kraj z obszaru Europy Środkowo–Wschodniej. Tym razem nie chodzi jednak o Polskę. Krajem wysokiego ryzyka w związku z możliwą dewaluacją lub deprecjacją miejscowego pieniądza okazuje się być Turcja zmagająca się obecnie z ponad 60–proc. inflacją.

Oto lista siedmiu państw, których waluty mogą stracić w krótkim czasie nawet kilkadziesiąt procent na swej wartości

Oprócz Turcji na liście państw, które należy obserwować, znalazły się też: Tunezja, Pakistan, Kenia, Egipt oraz Argentyna, Nigeria. Ostatnie z nich – Nigeria już zanotowała duże problemy z kursem walutowym. Od początku miesiąca do 16 lutego kurs nairy (waluta nigeryjska) w stosunku do amerykańskiego dolara obniżył się o 59 proc.

Tym samym Nigeria stała się pierwszym w tym roku krajem, gdzie doszło do deprecjacji waluty. Do Nigerii mogą jednak niebawem dołączyć inne kraje: Angola, Bangladesz, Boliwia i Mjanma, gdzie sytuacja również nie jest stabilna. Analitycy podkreślają, że słabnące waluty zwiększają ryzyko niewypłacalności państw w krajach o wysokim poziomie długu publicznego denominowanego w walutach obcych.

Ostrzeżenie dla eksporterów. Europa Środkowo–Wschodnia ma jednak problem. Chodzi o ryzyko odpływu kapitału

Choć żadne państwo regionu Europy Środkowo–Wschodniej nie widnieje na liście najbardziej zagrożonych państw z punktu widzenia ryzyka dewaluacji lub deprecjacji krajowej waluty, to dwa kraje znalazły się w gronie państw monitorowanych. Chodzi o Węgry i Rumunię, które jako państwa podatne na szybki odpływ kapitału również mogą w tym roku przeżywać duże problemy z kursami swoich walut.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niektóre państwa rynków wschodzących trafiły na listę zagrożonych. Przyglądamy się Europie Środkowo–Wschodniej - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza