Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa lista leków refundowanych. Ważne zmiany dla chorych onkologicznie

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
zdjęcie poglądowe
zdjęcie poglądowe Canva
Od 1 marca zaczęła obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Skorzystają m.in. pacjenci leczeni onkologicznie, których rokrocznie przybywa. Zdaniem lekarzy – z powodu itp. braku wczesnej diagnostyki w czasie pandemii.

Lista leków refundowanych jest aktualizowana co dwa miesiące. W komunikatu Ministerstwa Zdrowia wynika, że w marcu dodano do niej 92 nowe produkty, 36 produktów wypadło z nowej listy w stosunku do poprzedniej. Pacjenci mniej dopłacą m.in. do leków na schizofrenię, czy za lek na astmę przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.
Najważniejsza zmiana dotyczy jednak chorych onkologicznie.

- Weszły nowe programy lekowe w zakresie leczenia szpiczaka plazmocytowego, przewlekłej białaczki limfocytowej i zespołów mielodysplastycznych (od red. grupa chorób nowotworowych szpiku, która grozi ryzykiem przejścia w ostrą białaczkę szpikową) – mówi dr Wojciech Homenda, konsultant wojewódzki ds. hematologii, ordynator oddziału hematologii i transplantacji szpiku w szpitalu w Słupsku. - Dotychczas leki zarejestrowane w Unii Europejskiej były dla szpitala dostępne, ale nie były refundowane przez NFZ. Teraz te najnowocześniejsze i najdroższe terapie znajdują się w programach lekowych, tym samym mamy wszystkie programy lekowe dostępne w kraju – mówi dr Homenda.

To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów onkologicznych, zwłaszcza, że tych jest dramatycznie dużo.
- Na oddział dzienny przychodzi każdego dnia 30 pacjentów na chemioterapię, oprócz tego w oddziale stacjonarnym mamy 20 łóżek. Niestety, cały czas chorych mamy ponad stan. Dokładamy łóżka do sal, aby wszystkich pomieścić. Jest straszne przeciążenie. Wynika to z tego, że ruszyła diagnostyka pocovidowa i okazało się, że tych chorób nierozpoznanych w czasie pandemii z powodu ograniczenia dostępności do specjalistów, jest bardzo dużo. Myślę, że oddziały onkologiczne będą musiały się rozszerzać, bo nie damy rady wszystkich przyjąć – mówi dr Homenda.

Leki na nowotwory to najważniejsza zmiana na liście leków refundowanych. Oprócz nich największe obniżki dotyczą dziewięciu medykamentów. To m.in. preparaty przeciwalergiczne, do stymulacji jajników, na astmę, mukowiscydozę i na padaczkę. Zdaniem farmaceutów nie są to jednak leki popularne.

- Mało jest zmian, jeśli chodzi o często kupowane preparaty. Trzy leki popularne wypadły z listy refundacyjnej, ale tu jest 5 zł różnicy dla pacjenta, więc nie zapłaci za nie dużo więcej. Z kolei dwa, czy trzy leki weszły na listę refundacyjną i są to leki na nadciśnienie, ale też niezbyt często stosowane – mówi Natalia Witek, kierownik Apteki Dom Leków Ratuszowa.

Podobnego zdania są inni farmaceuci z regionu

- Dla pacjentów żadnych drastycznych zmian nie ma. Poprzednie listy wzbudzały jakieś problemy i kontrowersje. Teraz nie było ani rozczarowania, ani radości. Przy powszechnie stosowanych lekach nie zauważyłam żadnych zmian – mówi Ewa Kuczwalska, właścicielka sieci Aptek Miraculum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza