Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W słupskim szpitalu łatwiejszy dostęp do programu lekowego dla osób z chorobą nerek

OPRAC.:
Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Archiwum
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku jest jednym z dwóch szpitali w województwie pomorskim, które prowadzą program lekowy dla pacjentów z chorobami nerek w stadium 4 i 5 przed dializami. Program umożliwia dostęp do bezpłatnej terapii i służy odroczeniu leczenia nerkozastępczego, czyli dializowania.

Prowadzenie programu lekowego dla pacjentów z chorobami nerek oznacza, że słupski szpital dysponuje dodatkową opcją terapeutyczną w zakresie leczenia zachowawczego pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN) i jest ważnym krokiem na drodze wdrożenia programu opieki skoordynowanej.

- Program lekowy B.113 przeznaczony jest dla osób starszych wspieranych przez swoje rodziny, które chcą uniknąć dializ i pozostać na etapie leczenia zachowawczego do końca swojego życia – mówi Edyta Jasińska, dietetyk Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

- Dla osób młodych, aktywnych zawodowo, które chcą uniknąć dializ pozostać na etapie leczenia zachowawczego do końca swojego życia. Dla pacjentów oczekujących na wyprzedzający przeszczep nerki – dodaje dietetyk.

Od stycznia bieżącego roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany w programie lekowym dla pacjentów z chorobami nerek. Celem wprowadzenia zmian miał być łatwiejszy dostęp do terapii oraz jej sprawniejsze prowadzenie w praktyce klinicznej.

Nowe brzmienie Programu lekowego odpowiada w pełni na wszystkie postulaty zgłoszone przez konsultanta krajowego w dziedzinie nefrologii prof. Ryszarda Gellerta, ekspertów medycznych oraz apele skierowane przez pacjentów nefrologicznych.

- O zakwalifikowaniu pacjenta do programu decyduje lekarz prowadzący – informuje mówi Edyta Jasińska. – Z takim pacjentem systematycznie spotykamy się raz w miesiącu na kontrolach dietetycznych, układamy jadłospisy, rozmawiamy o zaleceniach żywieniowych, analizujemy i poprawiamy błędy dietetyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240421_Dawid_Wygas_otwarcie_sezonu_motocyklowego_na_jasnej_gorze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza