Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny zakład w Sierznie dziennie przerobi 16 ton śmieci

Andrzej Gurba [email protected]
Podczas oficjalnego otwarcia zakład jeszcze nie działał.
Podczas oficjalnego otwarcia zakład jeszcze nie działał. Andrzej Gurba
W podbytowskim Sierznie oficjalnie oddano do użytku rozbudowany i zmodernizowany Zakład Zagospodarowania Odpadów. To jedno z najnowocześniejszych składowisk w kraju.

To była największa inwestycja w powiecie bytowskim w ostatnich latach. Złożyło się na nią dziesięć gmin. Rozbudowa i modernizacja zakładu nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie ogromne wsparcie z funduszy unijnych. Koszt całej inwestycji zamknął się kwotą 30 milionów złotych.

Andrzej Chmielecki, prezes ZZO w Sierznie, podkreśla, że to nie tylko nowoczesny zakład, ale i przyjazny środowisku. - Inwestycja nie doszłaby do skutku, gdyby nie praca wielu ludzi - mówił Chmielecki w czasie oficjalnego otwarcia zakładu. Podziękował tym osobom pamiątkowymi grawertonami.

W czasie oficjalnego otwar­cia zakład nie pracował. Jego pracownicy oprowadzali gości, pokazując nowoczesne linie technologiczne, zautomatyzowane w dużej mierze sortowanie i przerób odpadów.

Powstała m.in. nowoczesna hala sortownicza, kompostownia, boksy na odpady. ZZO wyposażony jest w separator magnetyczny i fotooptyczny

Jak wygląda praca nowego zakładu? Auta, które przywożą śmieci, zrzucają je do boksu podzielonego na sektory. Z niego usuwane są ewentualne odpady wielkogabarytowe. Później śmieci zasysane są do specjalnego leja. Część z nich trafia następnie do kompostowni, a część do komory sortowniczej. Te odpady, które nadają do sortowania, trafiają do bębna sitowego, gdzie są dzielone na poszczególne frakcje (np. makulatura, plastik, folia). Na tym etapie działa też separator magnetyczny i fotooptyczny. Odpady z poszczególnych frakcji są później prasowane, oczywiście poza szkłem. Następnie sprasowane "paczki" są sprzedawane.

Na dzisiaj 60 procent śmieci jest przerabianych, a 40 procent trafia na wysypiska. Z biegiem czasu te proporcje mają się zmieniać na korzyść tych pierwszych.

Do tej pory zakład w Sierznie odbierał rocznie 14 tysięcy ton odpadów. Moc nowego zakładu to 16 ton i to tylko na jedną zmianę. Na dwie zmiany to 32 tony. Do Sierzna trafiają odpady z gmin: Bytów, Miastko, Parchowo, Studzienice, Lipnica, Tuchomie, Kołczygłowy, Borzytuchom, Lipusz, Dziemiany. W zakładzie jest zatrudnionych 46 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza